Avrupa’da 1 Mayıs coşkusu / Foto-Haber

1 Mayıs işçi ve emekçilerin dayanışma, birlik ve mücadele günü olarak dünyanın dört bir yanında kutlandı. Avrupa’nın birçok ülkesinde de, halk sokaklara dökülerek 1 Mayıs’ta taleplerini haykırdı

AVRUPA (02.05.2016) – 1 Mayıs işçi ve emekçilerin dayanışma, birlik ve mücadele günü olarak dünyanın dört bir yanında kutlandı. Avrupa’nın birçok ülkesinde de, halk sokaklara dökülerek 1 Mayıs’ta taleplerini haykırdı.

Almanya’dan, İsviçre’ye, Avusturya’dan İngiltere’ye kadar birçok Avrupa ülkesinde yerel halkın yanı sıra Türkiye/Kuzey Kürdistanlı örgütlerde sokaklara çıktı.

Almanya’da 1 Mayıs

Almanya’nın birçok şehrinde 1 Mayıs coşkuyla ve birleşik mücadele vurgusuyla kutlandı. Frankfurt’ta ve Duisburg’ta yapılan eylemde ise polis provokasyonu vardı.

Berlin’de 1 Mayıs birleşik mücadele ve dayanışma çağrılarıyla selamlandı

Bütün dünyada Enternasyonal Proletaryanın Birlik-Mücadele ve Dayanışma günü olarak coşkuyla kutlanan/selamlanan 1 Mayıs, Almanya’nın başkenti Berlin’de de yapılan bir dizi eylemlerle coşkuyla karşılandı.

Ülkenin önde gelen sendikalarından DGB’nin “Daha fazla dayanışma zamanı!” şiarı ile Almanya’nın  500 noktasında yaklaşık 390.000 kişinin katılımıyla gerçekleşen 1 Mayıs eylemine diğer sendikalarla birlikte devrimci-demokrat-sosyalist enternasyonal örgütler Berlin’den de yaklaşık olarak 15.000 kişi ile katılım gösterdi. Saat 10:00 da Hackescher Mark alanında başlatılan eylemde ADHK Berlin örgütlülüğü de üye ve taraftarlarıyla “Yaşasın/Es lebe/Biji, 1 Mayıs/Mai/Gulan” pankartı arkasında yerini aldı.Aynı zamanda Halkların Birleşik Devrim Hareketi pankartı arkasında ise, bileşene bağlı örgütlenmeler hep birlikte kortej halinde yürüdüler.

Yapılan eylemde işçi ve emekçilerin çalıştıkları alanlarda yükselttikleri talepler yer alırken;bununla beraber özellikle Almanya’da yakıcı bir sorun haline gelen mültecilerin durumlarına da değinen pankart ve dövizler taşındı.

Eylem süresi boyunca ADHK Berlin örgütlülüğünün de katılım gösterdiği aynı gün saat 13.00’de yapılacak olan “Devrimci 1 Mayıs” a ve 8 Mayıs’ta yapılacak olan HDBH Tanıtım paneline kitlelere dağıtılan bildirilerle çağrı yapıldı.Yapılan eylem müzik ve konuşmalarla sona erdi.

Devrimsiz kurtuluş yok! Yaşasın 1 Mayıs

Sabah saatlerinde tamamlanan yürüyüşün ardından saat 13:00’de Karl-Marks-Platz da bir araya gelen ADHK‘nın da içerisinde yer aldığı devrimci-enternasyonal örgütlenmeler anti-emperyalist, kızıl, proleter 1 Mayıs çağrısıyla örgütledikleri eylemi gerçekleştirdiler. Yaklaşık beş yıl öncesine kadar örgütlenen fakat sonrasında dağılan “Devrimci 1 Mayıs” eylemleri Jugendwiederstand adlı devrimci örgütün çağrısı ile ADHK’nın da içinde yer aldığı kurumlarla bu yıl yeniden örgütlendi. Kurumlar adına yapılan konuşmaların ardından müzik dinletisiyle başlatılan eylem yapılan yürüyüşle sonlandırıldı. Hep bir ağızdan coşkuyla atılan sloganlar enternasyonal dayanışma mesajları verirken aynı zamanda anti-emperyalist yönüyle Almanya başta olmak üzere ABD ve diğer emperyalist ülkeler ve politikaları teşhir edildi. Filistin’deki ve Kürdistan’daki direnişler sahiplenerek bütün politik tutsaklara özgürlük talebi dile getirildi. Almanya özelinde Avrupa genelinde “mülteci krizi” diye lanse edilen sorunun tam da sistem sorunu olduğunu sloganlarla haykıran kitle eylem sonrası yapılan konuşmalarla sonlandırıldı.

Berlin genelinde 1 Mayıs’a girilen gecede başlanan eylem ve etkinlikler akşam saatlerinde de devam ederek farklı noktalarda sürdürüldü.

Köln’de 1 Mayıs

Almanya’nın bir çok şehrinde olduğu gibi Köln’de de 1 Mayıs coşkuyla karşılandı.

Sendikaların organize ettiği 1 Mayıs‘a Köln’de bulunan devrimci demokratik kurumlar da “Devrimci 1Mayıs bloku” olarak katıldı.

Hans-Böckler-Platz’da toplanan kitle kortejler oluşturarak 12:00’da yürüyüşe geçti. Sendikaların dışında  İAB-Köln -Enternasyonalist Eylem Birliği (Yaşanacak Dünya, NAV-Dem, ATİK, AGİF,  EÖC, KA ve ADHK), HBDH (Halkların Birleşik Devrim Hareketi), Bir-Kar, Halk Cephesi, AKM Porz vb. devrimci demokratik kurumlar katılım sağladı.

ADHK ve bileşenleri ADKH (Avrupa Demokratik Kadın Hareketi) ve SYM (Socialist Youth Movement)’in oluşturduğu kortej bu yıl ki 1 Mayıs‘ta 1 Mayıs‘ın kızıllığını yürüyüş boyunca Almanca ve Türkçe atılan sloganlarıyla alana taşıdı. Son yıllarda olduğu gibi bu yıl da “Devrimci 1 Mayıs bloku” olarak miting alanına gelindiğinde bir dakikalık saygı duruşuyla yitirilenler anıldı ve sloganlarla yürüyüş sonlandırıldı. Miting alanında NAV-Dem bünyesinde çalışma yürüten çocuk ve genç halk oyunları ekipleri çalışmalarını sergilediler.

Hamburg’da 1 Mayıs coşkuyla kutlandı

Hamburg’da her yıl olduğu gibi bu yıl da Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) çağrısıyla 1 Mayıs yürüyüşü için saat 11.00’de Hasselbrok tren istasyonu önünde toplanıldı.

Türkiye/Kuzey Kürdistan’lı komünist, sosyalist ve yurtsever örgütler ise Halkların Birleşik Devrim Hareketi’nin  “Faşizme karşı  birleşelim, savaşalım, kazanalım!” pankartı arkadasında yürüdü.

Yürüyüş toplanma alanında ve yürüyüş esnasında tüm kurumlar 1 Mayıs’a ilişkin bildirilerini Almanca ve Türkçe dillerinde okudu.

Yürüyüşte Almanya hapishanelerindeki politik tutsakların yürüyüş komitesine göndermiş oldukları 1 Mayıs’a ilişkin mektupları okundu .

Wuppertal’da 1 Mayıs

Wuppertal’da saat 11:00’de Unterbarmen garından başlayıp şehir merkezindeki miting alanı olan Laurentiusplatz’a kadar devam yürüyüşe, Ver-di, MLPD, Die Linke, ADHK, ATİK, Nav-Dem, TKİP, AKM Wuppertal gibi işçi ve emekçi sendikaları ve devrimci-demokrat birçok kurum katıldı.

Politik kurumların bu yılki 1 Mayıs gündemlerinde özel olarak emek alanındaki sömürü ve giderek budanmaya çalışılan haklar, yine gün geçtikçe artış gösteren  taşeronlaştırma, ekonomik krizin işçi ve emekçilerin yaşamlarında artan etkileri olurken, genel olarak ise dünya gündeminde gerçekleştirilen sömürü, emperyalist savaşlar ve bunların sonucu olarak mülteci gerçekliği ve yine Türkiye-Kuzey Kürdistan gündemindeki faşist devlet saldırıları ve katliamları gibi konular ve bunlara karşı çözüm ve mücadele yöntemleri vardı.

Gerçekleştirilen yürüyüş boyunca bu gündemler ekseninde yapılan konuşmalar ve atılan sloganlarda  bütün bunların karşısında daha fazla dayanışma gösterilmesi için yeterince olanağın bulunduğu vurgulanarak, toplumun diğer bütün esilen kesimleriyle işçi sınıfının bugün daha fazla dayanışma örnekleri sergilemesi gerektiği, sistem eksenli yaşanan bütün sorunlar karşısında bu kesimlerin birleşik mücadeleyi yükseltmelerinin gerekli olduğu yönünde çağrıları yapıldı.

Duisburg’ta 1 Mayıs

Duisburg-Hamborn Rathaus önünde saat 10.00’da toplanan Türkiye-Kuzey Kürdistanlı devrimci-demokrat kurumlar ve Almanyalı parti, kurum ve sendikalar, buradan saat 11.00’de yürüyüşe başladı.Yürüyüş öncesinde Alman polisinin konuşmalara yönelik müdahalesi ise yaşanan gerginlik, kitlelerin kararlı duruşu ve polisin geri çekilmesiyle son  buldu.

Yüzlerce insanın Almanca, Kürtçe ve Türkçe olarak “Yaşasın 1 Mayıs”, “1 Mayıs kızıldır kızıl kalacak” , “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganlarının atıldığı yürüyüşte, ayrıca Kürdistan katliamlarını kınayan ve Kürt ulusun direnişini selamlayan  sloganlar atıldı. Halkların Birleşik Devrim Hareketi bayraklarının taşındığı ve ADHK, ATİK, MLKP, DİDF, Naw-DEM, FREİS FORUM,  Socialist Youth Movement, AABF, MLPD, Die Linke, ve sendikaların katıldığı yürüyüş Landschaftpark’ a kadar devam etti.

Etkinlik burada yapılan miting ve konuşmalar ile son buldu.

Stuttgart’ta 1 Mayıs coşkuyla kutlandı

Stuttgart’ta 1 Mayıs coşkulu bur şekilde günün anlam ve önemine uygun birlik dayanışma ve mücadele ruhuna uygun kutlandı.

Kitle sabahın erken saatinden itibaren buluşma alanında toplandı. Saat 10.00’da yürüyüşe geçen kitle Almanca, Türkçe sloganlar eşliğinde coşkulu bir şekilde yürüyüş devam etti. Yürüyüşün bittiği alana ulaşan kitle çeşitli kurumların yaptığı konuşmaları dinledi ve sloganlarla alanı inletti. Daha sonra Alman sol gruplarının ve antifaşist grupların yaptığı alternatif yürüyüş gerçekleştirildi.

Frankfurt’ta 1 Mayıs’ta polis provokasyonu

1 Mayıs eylemleri DGB ve Frankfurt devrimci demokratik kurumların çağrısıyla Frankfurt Gunthersburgpark’ta başladı.

Çok sayıda Alman  ve Türkiye /Kuzey Kürdistanlı  sol örgüt ve kurumun alana toplanmasının ardında yürüyüş saat 9.30 başladı.Yürüyüş boyunca  emperyalist, kapitalist gericiliği teşhir eden konuşmalar ve  sloganlar atan kitle  Römer meydanına  geldiğinde burada  miting şeklinde 1 Mayıs  etkinliği devam etti.

Burada yapılan konuşmalar ve yapılan müzik dinletisinden sonra  miting sonlandı. Yaklaşık  beş bin kişinin katıldığı 1 Mayıs eylemine  ADHK, ADKH  kitlesel katılımıyla dikkat çekerken, Sosyalist Geçlik Hareketi yeni bayrakları ve  gençlik coşkusuyla haykırdıkları sloganlarıyla korteje renk karttı

Enternasyonal Fest’te polis provokasyonu

Römer Meydanı’nda miting bitikten sonra ADHK kitlesi ve Alman sol gruplardan bazıları İnternationales Zentrum’da enternasyonal  Fest için bir araya geldi. Daha önce miting biçiminde izin alınmasına rağmen, polis  keyfi bazı uygulamalar öne sürerek  provokasyon yaratmaya çalıştı. Polis miting için alınan izinde konuşma yapamazsınız, müzik  söyleyemezsiniz, cihazı dışar da açamazsınız, yemek için konulan masaları kaldırmanız gerekiyor şeklinde gülünç bahaneler öne sürdü.

Polisle yapılan görüşmelerde bunun keyfi ve her bakımda siyasi bir uygulama  olduğunu dolaysıyla  planlandığı  gibi etkinliğimizin yapılacağı  ve polisin  keyfi uygulamadan vazgeçmesi gerektiği söylendi. Polisin provokasyonda ısrar etmesinden sonra  dışarıya konulan masalar kaldırılarak  fest  planlandığı gibi devam ettirildi. Polis ablukasının duyurulmasından sonra  çak sayıda anti faşist grup dayanışma amacıyla  İnternationales Zentruma geldi. İnternationales  tarafında kitleye yapılan konuşmayla  polisin bu keyfi tutumu ve yaratmaya çalıştığı provokasyon teşhir edildi. Konuşmanın ardında kitle hep birlikte ‘’Yaşasın enternasyonal dayanışma’’ sloganını  atarak  feste devam etti. Daha sonra  fest planlandığı gibi saat 21.00da sonlandırıldı.

Hannover’de coşkulu 1 Mayıs kutlaması

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü sendikaların, işçi örgütlerinin, demokrat ve devrimci kurumların çağrısıyla saat 10:00’da Freizeitheim Linden’de bi araya gelindi. ADHK Hannover örgütlülüğü de üç dilde yaşasın 1 Mayıs pankartıyla yürüyüş alanında yerini aldı.

Yürüyüş atılan sloganlarla coşkulu bir şekilde devam etti. Yürüyüş sonrasında kurumlar ve sendikalar adına açıklama yapıldı. ADHK temsilcisi de merkezi olarak çıkarılan 1 Mayıs bildirisini Türkçe ve Almanca okudu.

Avusturya’da 1 Mayıs coşkusu

Avusturya’da İnnsbrcuk, başkent Viyana ve Graz’da düzenlenen eylemlere Avusturya Demokratik Haklar Federasyonu (ADHF) da katıldı.

İnnsbruck

İnnsbruck’da yerel halkın yanı sıra, alevi kuruluşları da 1 Mayıs’a katıldı. Düzenlenen eylemde ADHF üç dilde yazılı “Yaşasın 1 Mayıs, Biji Yek Gulan, Es Lebe Der Erste Mai” pankartıyla katıldı. Yanı sıra Almanca ve Türkçe olarak çıkarılan bildiriler de dağıtıldı.

Landhausplazt’da toplanan kitle, Almanca ve Türkçe sloganlarla yürüyüşe geçti. Yürüyüşte sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”,”Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

Yürüyüş sırasında emperyalistlerin mülteci politikaları, ekonomik kriz ve emperyalist işgaller, savaş politikaları teşhir edildi.

Viyana

Avusturya’nın başkenti Viyana’da ise yürüyüş Karlsplatz Meydanı’ndan başladı. Bu yıl Viyana’da ki 1 Mayıs’ta öne çıkan ise, “TC” devletinin Kuzey Kürdistan’daki yok etme ve yok sayma politikalarının teşhiri oldu.

Miting alanında ise yapılan konuşmaların ardından yerli ve yabancı pek çok müzik grubu sahne aldı. Sahne alan gruplardan biri ise, Viyana Demokratik Haklar Derneği’nde faaliyetlerini yürüten Grup Şilele’ydi.

Graz

Graz’da yapılan yürüyüş ise sabahın erken saatlerinde Südtirolerplatz’da başladı. Kitle buradan Almanca, Türkçe ve Kürtçe sloganlarla yürüyüşe geçti.

Yapılan yürüyüş Jakominiplatz’da sonlandırıldı.

Fransa’nın Paris ve Strasburg kentinde 1 Mayıs

Avrupa’nın pek çok ülkesinde olduğu gibi 1 Mayıs Fransa’da da coşkulu bir şekilde kutlandı. Fransa’nın başkenti Paris’te ve Strasburg’da kutlanan 1 Mayıs’a binlerce kişi katıldı.

Komünarların Başkenti Paris, bir kez daha 1 Mayıs’ı devrimci coşkuyla yaşadı

Tarihi Bastille Meydanı’nda toplanan Türkiye Kuzey Kürdistan’lı devrimci kurumlar,1 Mayıs’ı özüne uygun devrimci birlik ve dayanışma temelinde, kitlesel olarak kutladı. HBDH bileşenleri ve Devrimci Kitle Örgütleri Platformu’nun, ilk defa tüm kurumların ortak birliği temelinde, şehitler şahsında yapılan 1 dakikalık saygı duruşuyla başlayan miting hazırlanan ortak bildirinin okunması, marşlar, türküler, halaylarla devam etti.

Yürüyüş tüm platform bileşen kitlesinin ortak halay, devrim andı okumasıyla amacına uygun bir tarzda sonlandırıldı.

1 Mayıs’ı Strasburg’ta kapitalizme karşı öfkeyle kutlandı!

Fransa’nın Strasburg kentinde, çeşitli uluslara mensup binlerce  işçi ve emekçi kilometrelerce süren bir yürüyüşle birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ı kutladı. Fransız hükümetinin getirmek istediği işçi ve emekçiler aleyhine yeni yasaya karşı sloganların da atıldığı yürüyüşte; Türkiye-Kuzey Kürdistanlı emekçiler de örgütleriyle yer aldılar. Burada faşizme ve kapitalizme karşı birlikte mücadele çağrısının yapıldığı sloganlar atıldı ve konuşmalar yapıldı.

Yürüyüşün bitiminde Kürt Toplum Merkezi, Alevi Kültür Merkezi temsilcileri birer konuşma yaptılar. ADHK adına da ADHK’nın 1 Mayıs bildirisini okudu ve miting sona erdirildi.

İngiltere ve İsviçre’de 1 Mayıs

1 Mayıs İngiltere ve İsviçre’de de coşkuyla kutlanırken, Zürih’te 1 Mayıs’a HDP Milletvekili Feleknas Uca da katıldı.

Zürih 1 Mayıs’ında on bin kişi “Hepimiz göçmeniz” dedi.!

Enternasyonal proletaryanın uluslar arası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs, İsviçre’nin Zürih kantonunda on bin kişinin katılımıyla kutlandı.1 Mayıs Komitesi’nin “Wir sind alle Flüchtlinge-Hepimiz Göçmeniz” ana temalı sloganıyla meydanlar doldu. Zürih Helvetiaplatz’da saat 09:30’da toplanan yerel ve çeşitli ülkelerden demokratik kitle örgütleri, sendika ve partiler; yoğun yağmura rağmen pankartları ve flamalarıyla yürüyüşte yerlerini aldı.

İDHF, ADKH ve SYM’nin kitlesel yürüdüğü mitingde Sosyalist Gençlik Hareketi’nin hazırlamış olduğu komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın pankartı balonlarla gökyüzüne bırakıldı.

1 Mayıs yürüyüşünde Türkiye-Kuzey Kürdistanlı örgütlerlerden MKP, PKK, TKP/ML, DHKP/C ve MLKP’nin yanı sıra Halkların Birleşik Devrim Hareketi adına da pankart açıldı Saat 10:30’da Zürih Helvetiaplatz’da başlayan ve yaklaşık 2 saat süren yürüyüş güzergahı içerisinde Limmatquai durağının üzerine çıkan iki kadın Tayyip Erdoğan’ın resminin bulunduğu maskota benzin dökerek ateşe verdi. Kitlenin yoğun ilgi gösterdiği bu protesto eylemi “Katil Erdoğan” sloganlarıyla karşılandı. Sechseläutenplatz’a miting alanına gelinmesiyle program devam etti.Mitingde Sosyalist Parti Winterthur milletvekili Mattea Meyer ve sonrasında söz alan sendika temsilcileri yaptıkları konuşmalarda İsviçre’deki emek ve göçmen karşıtı politikaları eleştirdi.

1 Mayıs Komitesi Feleknas Uca’yı ağırladı.!

Her sene yurt dışından bir konuşmacı davet eden 1 Mayıs komitesi, bu sene HDP milletvekili Feleknas Uca’yı misafir etti. İsviçreli sendika ve partilerden sonra sahneye çıkarak 1 Mayıs’ı selamlayan Feleknas Uca, faşist “TC” devletinin Türkiye-Kuzey Kürdistan’daki katliamlarını hatırlatarak, AKP-Erdoğan faşizmine karşı ortak bir dayanışma ruhunu daha da pekiştirmenin önemini vurguladı.Yapılan konuşmaların ardından kitle Zürih’de, Cuma gününden bu yana kurulan çeşitli panel ve konserlerin yapıldığı stantların olduğu yere gitmek üzere dağıldı.

1 Mayıs Londra’da binlerin katılımıyla kutlandı

Farringdon bölgesinde bulunan tarihi Marks Kütüphanesi Meydanı’nda saat 12.00’de toplanan kitle daha başlangıçtan itibaren konuşmalar, türküler, marşlar ve sloganlarla 1 Mayıs’ı kutlamaya başladı. Her yıl olduğu gibi Britanya işçi sendikalarının ve sol örgütlerin yanı sıra, değişik ülkelerden Britanya’ya yerleşen emekçilerin ve örgütlenmelerinin yer aldığı kortejler rengarenk pankart ve flamalar eşliğinde yürüyüşe başladı.

Türkiye-Kuzey Kürdistanlı devrimci örgütler her yıl olduğu gibi bu yılda yürüyüş kortejinde yerlerini aldılar.  MKP, TKP/ML, PKK, MLKP, TKP gibi partilerin yanı sıra, EMEP, Haziran Hareketi gibi parti ve kurumlar da kutlamaya katıldılar.

Yürüyüş süresince ayrıca değişik dillerden 1 Mayıs Marşı, Enternasyonal Marşı, Çav Bella, İsyan Ateşi, Kürtçe ve Türkçe çeşitli türkü ile marşlar çalındı. Trafalgar meydanında çekilen halay ile kutlama olaysız sona erdi. Bu arada devrimci kortejlerin İngiliz polis ve gizli servisinin kameralarının ilgisine mahzur kalması dikkati çeken diğer önemli bir durumdu. 

 

 

 

Önceki İçerikEskişehir 1 Mayıs’ında DHF coşkusu / Foto-Haber
Sonraki İçerikDemirtaş: ‘’Demokrasi sokakta kazanılır, esas olan sokak mücadelesidir’’