Ermenek’teki işçilere dair umutlu bekleyiş sürüyor

Ermenek’teki madende mahsur kalan işçiler için yürütülen çalışmalar ocaktaki suyun tahliye edilmesi çalışmalarıyla devam ederken, uzmanlar işçilere aylar sonra ancak ulaşılabileceğini belirtiyor

HABER MERKEZİ (01.11.2014)- Ermenek’te 28 Ekim’den bu yana maden ocağında mahsur kalan işçiler için yürütülen çalışmalar bugün de devam ediyor. Ocaktaki suyun tahliye işlemleri devam ederken, İstanbul’dan gönderilen yüksek kapasiteli Ahtapot isimli makinelerin devreye konularak su tahliyesinin hızlandırıldığı kaydedildi. Ancak AKP iktidarının çalışmaların yoğunlaştırıldığı şeklindeki bütün bu açıklamalara karşın, uzmanlar madendeki suyun tahliyesinin aylarca sürebileceğini ifade etti.  

Su tahliyesi devam ediyor

Has Şekerler Maden İşletmesi’ne ait ocakta mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmalarında dördüncü gün geride kaldı. Göçükte 350 metre derinliğinde bulunan maden ocağının 137 metresi suyla dolmuştu. Mahsur kalan işçilerin çıkarılması için ocağa dolan suyun tahliye edilmesi gerekiyor. İlk su tahliyesi, göçükten yaklaşık 20 saat sonra çarşamba günü sabah saatlerinde yapılabildi. Ancak hortumun tahliye kapasitesi çok düşüktü. Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden iki adet Ahtapot adlı makine bölgeye gönderildi. Ahtapotlardan birini taşıyan araç, göçüğün yaşandığı yere yaklaşık 5 kilometre kala kaza yapmıştı. Göçüğün dördüncü gününde ancak iki ahtapot yoğun su tahliyesine başlayabildi. Ocakta yaklaşık 11 bin ton su ve balçık bulunduğu tahmin ediliyor.

‘Çalışmalar aylarca sürebilir’

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeki Karaca, Karaman’da yaşanan göçüğe ilişkin yaptığı açıklamada, kurtarma çalışmalarının 6 ay sürebileceğini ifade etti. Mahsur kalan işçilerin kurtarılma ihtimalinin çok düşük olduğunu belirten Karaca, çalışmalara ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Ocağı basan suyun, yer altındaki bir su gelirinden kaynaklandığını düşünüyorum. Kaza sonrası yapılan açıklamalarda, suyun bir an önce tahliye edileceği söyleniyordu fakat beklenen olmadı, hâlâ çalışmalar sürüyor. Çok daha alt kotlardan büyük sondaj makineleriyle bu suya müdahale edilmesi lazım. Ocaktaki suyun yükselmesini durdursak bile suyun ya da çamurun kısa sürede boşaltılması mümkün değil. İşçilerin bulundukları yerlere ulaşmak çok zaman alacak.”

Madenci aileleri suç duyurusunda bulundu

Madenci ailelerinin de yakınlarının kurtarılması için ocak önündeki bekleyişi sürüyor. Madende göçük altında kalan madencilerin yakınlarından İbrahim Çoban, bakanların sahada gezdiğini ancak çözüme dair hiçbir şey yapmadığını söyledi. Çoban, “Bakanlar burada sadece göz boyamak için var, başka yaptıkları bir şey yok. Bu bakanların azıcık vicdanı varsa istifa ederler.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Çoban patronlar hakkında Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulunduklarını ancak savcının kendilerine, “Ortada daha bir şey yok, işçiler ölü mü, sağ mı bilmiyoruz. Önce bir çıksınlar öyle bakarız.” dediğini aktardı.

Mehmet Özcan’ın akrabası Kadir Kızılca ise 18 aile adına savcılığa suç duyurusu dilekçesi verdiklerini açıkladı.  

 

Önceki İçerikAmed’de on binler Kobanê için yürüyor
Sonraki İçerikDersim’de Kobanê direnişi selamlandı