Dersim’de Kobanê direnişi selamlandı

Dersim’de 1 Kasım Dünya Kobanê Günü vesilesiyle Dersim Halk Meclisleri Girişiminin düzenlediği eyleme DHF de destek verdi

 DERSİM (01.11.2014)- Bugün Dersim Halk Meclisi Girişimi‘nin çağrısıyla dünyanın çoğu yerinde olduğu gibi Dersim’de de Kobanê halkının direnişi selamlandı.

Saat 14:00 ‘te sanat sokağında toplanan kitle ‘1 Kasım Dünya Kobanê Günü, Biji Berxwedana  Kobanê’’ pankartının arkasında  Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü.  Yürüyüş boyunca ‘’Biji berxwedana Kobanê ‘’, ‘’Faşizme karşı omuz omuza’’ , ‘’Katil IŞİD işbirlikçi AKP ‘’ sloganları atıldı. Seyit Rıza Meydanının girişinde yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bugün dünyanın her yerinden milyonlarca insan IŞİD çetelerinin saldırılarına karşı Kobanê halkının direnişini selamlamak, birlikte mücadele etme duygularını ortaya koymak için alanlardadır.

IŞİD ‘le savaşmak için oluşturulan sözde uluslararası koalisyon , Kobanê ‘ye karşı devam eden soykırım suçuna tanıklık etmesine rağmen , Kobanê‘deki direnişe etkili bir şekilde yardım etmiyor. Uluslararası güçler yasal yükümlüklerini yerine getirmiyor. Koalisyonda bulunan bazı ülkeler, özelikle yükümlülüklerini yerine getirmiyor. Koalisyonda bulunan bazı ülkeler, özelikle Türkiye, IŞİD ‘i desteklemekten vazgeçmiyor. Kobanê ise bütün bu baskılara karşı haftalardır direnerek dünyaya insanlık dersi veriyor. Bu yüzden , ‘Kobanê için , insanlık için ‘ IŞİD karşıtı küresel eylem günü olan bugün 1 Kasım önemlidir!

Ortadoğu‘da ve ülkemizde demokrasi isteyen herkes Kobanê‘deki direnişi desteklemelidir. “  

Açıklamanın ardından Ermenek‘te su baskını sonucu madende mahsur kalan maden işçilerin aşırı kar hırsının sonucu olarak göçük altında kaldığı ifade edildi. Demokratik Haklar Federasyonu’nun da destek verdiği eylem sloganlarla sona erdi. 

 

Önceki İçerikErmenek’teki işçilere dair umutlu bekleyiş sürüyor
Sonraki İçerikİstanbul Kobanê için yürüdü