Ermenek’te son 5 madencinin daha cesedine ulaşıldı

Ermenek’te 28 Ekim’de yaşanan göçükte 18 maden işçisi mahsur kaldığı madende yürütülen çalışmalar sonucu madende bulunan 5 işçinin daha cesedine ulaşıldı

HABER MERKEZİ (04.12.2014)- Ermenek’te yaşanan göçükte yaşanan su baskınının ardından madende, 18 işçi mahsur kalmıştı. Kurtarma çalışmalarının devam ettiği Ermenek’te, madende kalan son 5 işçinin daha cesedine ulaşıldı. Bu sabah saatlerinde Kamil Yaman, Hüseyin Gültekin, Mehmet Özcan, Hasan Tuncer ve Ali Haznedar’ın da cesetlerine ulaşılırken, madende mahsur kalan işçi kalmadı. Böylece 37 gün sonra madende mahsur kalan bütün işçilerin cesetlerine ulaşılmış oldu.

Göçükte mahsur kalan bütün madencilerin cesetleri çıkarıldı

28 Ekim’de Has Şekerler Madencilik Şirketi tarafından işletilen kömür madeninde yaşanan göçükte, 34 işçinin bulunduğu sırada madeni su basmış, 16 madenci kendi çabalarıyla madenden çıkmayı başarırken, 18 madenci ise suyla dolan ocakta mahsur kalmıştı.  

İşçilerin mahsur kaldığı madende yapılan çalışmalar sonucu 6 Kasım’da 2, 17 Kasım’da 2, 18 Kasım’da 6, 29 Kasım’da 2, 2 Aralık’ta ise 1 olmak üzere 13 işçinin cesedi ocaktan çıkarılmıştı.

Katliamın ardından madenin sahibi Saffet Uyar’ın da aralarında olduğu 5 kişi, ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

 

Önceki İçerik‘Caferağa Mahalle Evi’ için dayanışma çağrısı
Sonraki İçerikSoma’da madenlerin kamulaştırılması talebiyle eylem düzenlendi