Dünya halkları Kobanê için alanlardaydı

On binler 1 Kasım Dünya Kobanê  gününde alanları doldurdu. Avrupa’nın Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Danimarka, İspanya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Avusturya, Kıbrıs, Yunanistan ülkelerinin yanı sıra İskandinav,  Asya,Kuzey Afrika ve Latin Amerika ülkelerinde de her ulustan ve milliyetten  on binlerce  insan  Kobanê için yürüdü

HABER MERKEZİ (02.11.2014)- Dünyaca ünlü aydınların çağrısıyla ilan edilen  ‘’1 Kasım Dünya Kobanê Günü’’ vesilesiyle başta Almanya olmak üzere, dünya ve  Avrupa’nın  onlarca şehrinde  on binlerce devrimci, demokrat,  ilerici, anti faşist kişi  Kobanê direnişi için sokaklarda attı.

Dünya halkları ‘’Her  yer  Kobanê her yer direniş’’ diye haykırdı!

‘’1 Kasım Dünya Kobanê Günü’’ vesilesiyle Avrupa ve dünyada yüze yakın merkezde  işçiler, emekçiler, anti faşistler ve ilericiler Kobanê halkıyla dayanışma ve buradaki  halkların şanlı mücadelesini sahiplenmek için sokakları doldurdu. Her ulustan, dilden,inançtan on binlerce kişinin Kobanê direnişi etrafında kenetlenmesi ve buradaki direnişi alanlara taşıması,bir kez daha  tartışma götürmez bir şekilde göstermiştir ki, halkların birlik silahı ve dayanışması,  onların en yenilmez ve en güçlü silahıdır. Halkların ve emekçilerin  bu gücü emperyalist çıkarlar  ve bölgesel güç olma hevesiyle yapılan malipilasıyon  ‘’yardımlarına’’  ve kirli silahlarına tenezul etmeden  de,   haklı ve meşru olan direnişlerin  zaferinin kaçınılmaz olduğunu  göstermiştir. Dünya ve Avrupa’nın onlarca  şehrinde sokakları dolduran  on binlerin  Kobanê  direnişi etrafında kenetlenerek  her dilden ‘’ Biji Berwedana Kobanê’’ diye haykırmaları bu gerçekliğin en yalın ifadesidir.

 ”Kobanê ve insanlık için IŞİD’e karşı dünya yürüyor

Kobanê’deki direnişle dayanışma ve  barbar IŞİD çetelerinin saldırılarını protesto amacıyla,  Avrupa’da Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Danimarka, İspanya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Avusturya, Kıbrıs, Yunanistan’ın yanı sıra İskandinav,  Asya,Kuzey Afrika ve Latin Amerka ülkelerinde  her ulustan ve milliyetten  on binlerce  insan  Kobanê için yürüdü.

ALMANYA

 Almanya’da  Stuttgart, Nürnberg,  Münih, Frankfurt, Berlin, Köln, Düsseldorf, Bielefeld, Braunschweig, Hannover, Bremen, Hamburg, Leipzig, Erfurt, Saarbrücken, Marburg, Frieburg ve Lahr şehirlerinde ADHK’nın da dahil olduğu Almanya Güç Birliği Bileşenleri,Alman sol,  devrimci,  anti faşist, ve demokrat örgüt ve partilerin çağrısıyla yürüyüş ve mitingler gerçekleştirildi. Yapılan tüm yürüyüşlerin kitlesel olması ve  çeşitli Alman kurumlarının yoğun ve kitlesel katılımı dikkat çekti.  Frankfurt ve bir  çok yerde de bizat buradaki yerli devrimci ve anti faşist kurumlardan oluşan  enternasyonal platformlar  eylemleri organize etti.

FRANSA

Fransa’da başta başkent Paris olmak üzere  Marsilya, Bordeaux, Strabourg, Rennes, Toulouse, Nantes, Lille, Caen, Lyon, Duarnenez, Draguignan ve Montpellier kentlerinde onbinlerce  Türkiye /Kuzey kürdistan’lı ve Fransız  devrimci,demokrat, anti faşist  kişi yürüyüşler ve mitingler yaptı.

Fransa‘daki en büyük yürüyüş Başkent Paris‘te yapıldı. 1 Kasım Kobane île dayanışma gününde Paris adeta, çeşitli milliyetlerden onuruna sahip çıkan insanların, parti ve örgütlerin oluşturduğu coşkulu kitlelerin seliyle, tarihi Bastille Meydanından République Meydanına aktı

PYD Eş Başkanı Salih Müslim‘in en önde yürüdüğü, onbinlerin korteji, Bastille’den République meydanına, IŞİD faşizmini pretosto eden slogan, döviz ve pankartlar eşliğinde yola çıktı.

Özellikle, Fransız sol parti ve örgütlerin yoğun katılım gösterdiği yürüyüş, République meydanında mitinge dönüştü.

AVUSTURYA

Avusturya’da Viyana,Linz,Ganz ve İnssburuck şehirlerinde binlerce kişi eylemdeydi

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Kobanê ile dayanışma amacıyla gerçekleştirilen eyleme binlerce kişi katıldı. Kürt kurumlarının çağrısıyla  bir araya gelen  binlerce  kişi Kobanê direnişiyle dayanışmak için yürüyüş ve miting gerçekleştirdi. Eyleme Yeşiller Partisi milletvekilleri Berivan Aslan, Şenol Akkılıç ve Niki Kunrath ile Komünist Partisi milletvekili Gerhard Mach katılarak konuşmalar yaptılar.

İSVİÇRE

1 Kaşım Dünya Kobanê günü nedeniyle ADHK’nın da bileşeni olduğu İsviçre Demokratik Güç Birliği öncülüğünde, İsviçre’nin Zürih kentinde bir araya gelen binlerce kişi Kobanê için yürüdü. Yürüyüşe İsviçre Sosyalist Parti milletvekilleri, Komünist Parti, İsviçre yeniden İnşa Hareketi, Feminist Kadınlar, El Salvador Berlin Büyük Elçisi, İsviçreli sol sosyalist gruplar, 4 parça Kürdistan’da bulunan partilerin İsviçre temsilcilerinin yani sıra binlerce kişi katildi.

İTALYA

İtalya’da yerli sol, devrimci ve Kürt kurumlarınn çağrısıyla Bologna, Brescia, Cagliari, Catania, Firenze, Lecce, Messina, Milano, Napoli, Padova, Palermo, Ragusa, Reggio Calabria, Roma, Rovigo, Torino, Udine, Vicenza şehirlerinde Kobanê ile dayanışma amacıyla  eylemler yapıldı.

BELÇİKA

Belçika’nın başkenti Brüksel’de binlerce kişi Gare de Nord’da bir araya gelerek, Schuman meydanına doğru yürüdü. Eylemciler, Batı Kürdistan’ın Ortadoğu’daki tek demokratik alternatif olduğunu belirterek, uluslararası dayanışmanın büyütülmesi çağrısında bulundu.

İNGİLTERE

Başkent Londra’da bir araya  gelen Beşbini aşkın kitle, Trafalgar Meydanında 1 Kasım Dünya Kobani Günü nedeniyle bir araya geldi Saat 14’de başlayan program, Biritanya’nın yerli değişik kurumlar ve kişiler Kobane direnişi hakkında konuşmalar yaptı. ADHK’nın da aralarında bulunduğu devrimci kurumlar, sendikalar ve entellektüellerin konuşmaları sadece IŞİD’i lanetlemekle sınırlı değildi. Emperyalistlerin ve bölgedeki gerici-faşist devletlerin IŞİD’in ortaya çıkışındaki rolü ayrıca vurgulanırken, İşçi Partisi gibi emperyalist parti temsilcileri sorunu sadece IŞİD olarak açıklayarak, ABD, İngiltere ve diğer gerici emperyalistlerin ve bölgedeki diğer faşist -gerici devletlerin rollerini gizlemeye özel önem verdikleri görüldü. Böylesi emperyalist partilerin temsilcilerinin, ilerici bir platformda konuşmalarına yer verilmesi kitlenin bir bölümünün tepkisini çekti.

HOLANDA

Hollanda’nın Den Haag kentinde dayanışma eylemi gerçekleştirildi.

İSPANYA

İspanya’nın özerk Bask bölgesinin başkenti Bilbao ve başkent Madrid’de  Rojava Dayanışma Komitesi tarafından yürüyüş ve miting  organize edildi. Madrid’de yaşayan Kürtlerin yanısıra İspanyolların da yoğun olarak katıldığı yürüyüş saat 09:00’da Atocha meydanında başladı. Çok sayıda sol parti ve sosyalist örgütlerin de desteklediği yürüyüşe 3 bin kişi katıldı.

DANİMARKA

Danimarka Kürt Dernekleri Federasyonu, FEYKURD’un öncülüğünde gerçekleştirilen eyleme Danimarka siyasi partilerinden Enhedslisten destek verdi. Ayrıca Sosyalist Halk Partisinin Gladsaxe İli temsilciliği ve Enhedslisten‘in Brøndby ili temsilcilikleri de eylemde hazır bulunarak destek sundu. Eyleme 4 bin kişi katıldı.

NORVEÇ

Norveç’in başkenti Oslo ve Bregen kentlerinde  yürüyüş ve mitingler gerçekleştirildi. 

İSVEÇ

İsveç’in Uppsala, Angered, Gävle, Malmö, Göteborg, Stockholm kentlerinde de halklar sokaklara çıkarak Kobanê ile dayanışma eylemlerinde bulundu.

AVUSTRALYA

Avutralya’nın Perth, Sydney ve Melbourne kentlerinde 1 Kasım Dünya Kobanê günü kapsamında yürüyüşler düzenlendi.Dört parça Kürdistan’dan ve Avustralyalıların katıldığı miting ve yürüyüşlerde  Kobanê”halkıyla dayanışma mesajları verildi.

KIBRIS

Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da yapılan yürüyüşte sık sık “Yaşasın Kobanê” sloganı atıldı. Eylemde çeşitli örgütler adına konuşmalar da yapılarak dayanışma mesajları verildi. Eylemi Yakın Doğu Üniversitesi Öğrencileri İnisiyatifi düzenledi

Asya, Kuzey Afrika ve Latin Amerika halkarı da Kobanê için eylemdeydi

1 Kasım Dünya Kobanê günü Avrupa kıtası dışında Asya,Kuzey Afrika ve  Amerika kıtasında da  halklarda buluştu.

AFGANİSTAN

Afganistan Dayanışma Partisi’nin (Solîdarîty Party of Afghanistan-SPA) öncülüğünde gerçekleştirildi. Herat, Farah, Nangarhar, Balkh, Takhar, Nimruz ve Bamyan eyaletlerinde düzenlenen kitlesel gösteri ve yürüyüşlere binlerce kişi katıldı.

HİNDİSTAN

Hindistan’da  altı şehirdi  Kobanê ile dayanışma eylemleri yapıldı.

Tunus ve Cezayir’de Kobanê‘ye destek

Kuzey Afrika ülkelerinden Tunus’ta Dünya Sosyal Forumu-Tunus üyeleri Kobanê için bir eylem düzenledi. Eylemcilerin tümü ellerinde “Kobanê’yi koru” dövizleri taşıdı.

Cezayir’in Kabiliye bölgesindeki Aokas kentinde Amazig halkı tarafından Kobanê ile dayanışmak amacıyla miting yapıldı.

HONDURAS

Latin Amerika’da 7 milyon nüfuslu Honduras’ta da Kobanê için eylem düzenlendi. Başkent Tegucigalpa’daki BM temsilciliği önünde yapılan eylemde, Rojava kantonları ile ilişkiye geçerek, koridor açılması istendi.

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikKobané üzerinde ince hesaplar
Sonraki İçerikÇözüm(süzlük) Süreci