Direnişin coşkusu Kadıköy’ü sardı (Foto Haber)

Ahmet Atakan’ın polis tarafından katledilmesinin protesto edildiği eylemlere polis saldırısı gerçekleştirildi. Kadıköy’de sokaklara çıkan binlerce kişi polisle çatışarak direniş sloganlarını hep bir ağızdan haykırdı

HABER MERKEZİ (12.09.2013)- Ahmet Atakan’ın katledilmesinin protesto edildiği eylemlere dün gece de devam edildi. Kadıköy’de sokaklara çıkan binlerce kişi 10 Eylül gecesi Kadıköy’deki polis saldırılarını ve Ahmet Atakan’ın katledilmesini protesto etti.

Sokaklara çıkan binlerce kişi direniş ateşine Kadıköy’ün her tarafında tutuşturdu.  

Saat 20.00’de Kadıköy’de Boğa Heykeli önünde toplanan binlerce kişi “Ahmet’in katili AKP’nin polisi”, “Katil polis Kadıköy’den defol”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Sık bakalım” sloganlarını atarak oturma eylemine başladı.  

“Ahmet Atakan İçin” ile “Katil Polis Kadıköy’den Defol” pankartlarını açan kitle, Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybeden direnişçilerin fotoğraflarını taşıdı. Boğa Heykeli’nden Bahariye Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçen binlerce kişi, “Katil polis” ve “Katil devlet” şeklinde yazılamalar yaptı.

Sokak sokak direniş

Bahariye Caddesi ile ara sokaklarda yapılan yürüyüşün ardından tekrar Boğa Heykeli’ne gelen direnişçiler, burada bulunan yolu trafiğe kapattı. Ardın AKP Kadıköy İlçe Binası’na doğru yürüyüşe geçti. Kitlenin önü Kadıköy Belediyesi’nin karşısında bulunan AKP binası önünde yüzlerce çevik kuvvet polisi ve TOMA’lar tarafından kesildi. Yollara barikatlar kurarak direnişe geçen kitleye polis, tazyikli suyla saldırdı. TOMA’lardan kitlenin üzerine yoğun bir gaz bombası atılırken, direnişçiler havai fişeklerle polise karşılık verdi. TOMA’lar direnişçilerin kurduğu barikatları yıkarken çatışmalar uzun süre devam etti.

Polisin attığı yoğun gazdan etkilenerek çatışmaya devam eden kitle, Boğa Heykeli’ne çekildi. Çatışmalar Altıyol’da devam ederken Bahariye Caddesi’nde kurulan barikatlar ateşe verildi. Polis saldırısı sırasında üst geçitlerden bile kitlenin üzerine gaz bombası atılması dikkat çekti. 

Çok sayıda kişi gaz bombasından yaralandı

Saldırılar sonucu Bahariye Caddesi’nin ara sokaklarına çekilen kitle, “Sık bakalım” , “Biber gazı oley” marşlarını söyleyerek direnişini sürdürdü. Bahariye Caddesi’nin ara sokaklarına barikatlar kurulduğu direnişe, halk da elden ele taşıdığı malzemelerle barikatları güçlendirerek destek verdi. Polisin çekildiği yerlerde barikatlar yeniden güçlendirilirken, Bahariye Caddesi’nin ara sokaklarına giren sivil polisler, gözaltı yapmaya başladı. Polis otobüslerinin de getirildiği saldırılar sırasında, polis attığı gaz bombasında en az iki kişi yaralandı.

SYKP üyesi Uğur Dağtepesi’nin başına gaz bombası kapsülü isabet ederken, yaralanarak Kadıköy Şifa Hastanesi’ne kaldırıldı. Dağtepesi’nin durumunun iyi olduğu öğrenildi.   

Polis Boğa Heykeli’ni kuşatırken, kitle Bahariye Caddesi’nde polise havai fişekler atarak direnişini sürdürdü.

Direniş gece geç saatlere kadar sürdü 

Gece 00.20 sıralarında Bahariye Caddesi’nde bulunan barikatları TOMA’larla yıkan polisler, yoğun gaz atışıyla kitleyi dağıtmaya çalıştı. Ara sokaklarda yeniden bir araya gelen kitle, yeniden Bahariye Caddesi’nde toplanmaya başladı. Ayağına gaz bombası gelerek bir kişinin yaralandığı eylemlerde, polis ETHA muhabirine de kamerasını gösterdiği halde hedef alarak gaz bombası attı. Gaz bombası muhabirin sırt çantasına gelirken, polis saldırıları sonucu yaralanan çok sayıda direnişçiye halk evlerinin kapısını açarak ihtiyaçlarını karşıladı.

Ara sokaklarda sivil polisler tarafından biri kadın 3 direnişçi gözaltına alınırken, Reks Sineması’nın önünde de çok sayıda direnişçinin gözaltına alındığı öğrenildi. Saat 01.00’de kafasına gaz bombası isabet eden Gökhan adında bir kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Polis Süreyya Operası’nda kurulan reviri hedef aldı

Süreyya Operası’nda kurulan reviri basan polise karşı direniş sürerken, gönüllü doktorlar yaralanan çok sayıda direnişçiyi tedavi etti. Direnişçiler Moda’ya çekilirken, yeniden Bahariye Caddesi’nde toplanmaya başladı. Cadde ve ara sokaklarda yeniden barikatlar kuruldu.

Gece saat 02.00’de polis basın mensuplarına saldırarak fotoğraf makineleri ve kameralarına el koymaya çalıştı. Polis saldırılarına karşı direniş Moda’nın ara sokakları ile Bahariye Caddesi’nde sabah saat 06.00’ya kadar sürdü.

Süreyya Paşa Operası’nın merdivenlerinden polis tarafından itilen bir kadının kaburgaları kırılarak hastaneye kaldırılırken, yüzüne gaz fişeği atılan bir kadının da burnu ve elmacık kemiği kırıldı.

Polis saldırıları sonucu 34 direnişçinin gözaltına alındığı bilgisi alındı.

 

 

 

 

Önceki İçerikDüzenin sözcüleri Ahmet Atakan katliamını yorumladı
Sonraki İçerikGazi halkı Ahmet Atakan için polisle çatıştı