Diren Silvan İstanbul seninle!

Silvan’da sokağa çıkma yasağıyla başlayan ve 12 gün boyunca devam eden devlet terörü İstanbul’da Taksim ve Kadıköy’de protesto edildi. Eylemlerde IŞİD’in Beyrut ve Paris’te gerçekleştirdiği katliamlarda unutulmadı

HABER MERKEZİ (15.11.2015)-  Silvan’da 12 gün boyunca yaşanan sokağa çıkma yasağıyla başlayan saldırılar ve katliamlar İstanbul’da protesto edildi.

İstanbul Barosu önünde toplanan avukatlar önce burada bir oturma eylemi yaparak Silvan’da yaşanan katliamları protesto etti. Ardından avukatlar Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Galatasaray Meydanı’nda yüzlerce kişi, Silvan, Beyrut ve Paris’te yaşanan katliamları lanetledi ve katliamcılara destek veren AKP zihniyetini teşhir etti.

Avukatlardan oturma eylemi

Taksim’de bulunan İstanbul Barosu önünde toplanan ÇHD, KAV, ÖHD, DİH, EHB, ÖDAV ve TOHAV üyesi avukatlar, “’İstikrar’ katliamla sürüyor Adalet direnişle aranıyor!” yazılı bir pankart açtılar.

Burada bir oturma eylemi yapan avukatlar, “Silvan halkı yalnız değildir”, ” Bijî berxwedana Ferqinê” sloganları attılar. Avukatlar adına açıklamayı ise  Şule Recepoğlu okudu. Açıklamada Silvan’da yaşanan sıkıyönetimle birlikte özel harekatçıların katliama giriştikleri, evlerin bombalandığı ve yaşayan halkın en temel ihtiyaçlarına dahi ulaşmasının engellendiği vurgulandı.

Açıklamanın ardından avukatlar bir yürüyüş ile Galatasaray Meydanı’nda yapılan eyleme katıldılar.

Diren Silvan İstanbul seninle!

Galatasaray Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi, “Diren Silvan İstanbul seninle” ve” Kobanê, Suruç, Ankara, Beyrut, Paris IŞİD katliamlarını lanetliyoruz!” yazılı iki ozalit açtı.

İlk olarak DİSK, KESK, TMMOB, TTB adına Samet Mengüç bir konuşma yaptı. Mengüç konuşmasında, “Tankımız, topumuz, tüfeğimiz yok ama beynimiz var. AKP başta Kürtler olmak üzere tüm demokrasi güçlerine saldırıyor. Orada yaşanan bir katliam var. Bugün Paris’i kana bulayanlarda işte bu katliamı yapanlardır” ifadelerine yer verdi.

Eyleme katılan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ise yaptığı konuşmada, sokağa çıkma yasağının bitmesiyle birlikte askerlerin Silvan halkının arasından geçiş yaptırarak çıkarılmasının provokasyon yaratmak amaçlı olduğunu ancak Silvan halkının bu oyuna gelmediğini söyledi. Kaya, “Tekbir” sesleriyle devletin güvenlik güçlerinin halkına saldırdığını daha önce hep bunları duyduğunu fakat bu kez yaşadığını ifade etti.

Kitle eylemde sık sık; “Diren Silvan İstanbul seninle”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Basın açıklamasını ise kitle adına Ayşe Gürpınar okudu. Açıklamanın ardından eylem sonlandırıldı.

Kadıköy’de de Silvan eylemi

Silvan için eylem yapılan bir başka nokta ise Kadıköy oldu. Yüzlerce kişi Kadıköy Boğa Heykeli önünde bir araya gelerek saldırıları protesto etti.

Kadıköy’de yapılan eyleme HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı. Eylemde IŞİD’in Beyrut ve Paris’te yaptığı katliamlarda unutulmadı. Kadıköy’de kitle “Kobane, Suruç, Ankara, Beyrut, Paris, IŞİD katliamlarını lanetliyoruz” yazılı ozaliti açtı.

Eylemde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, katliamların yalnızca Türkiye ile sınırlı kalmadığını belirterek Paris’i hatırlattı. Silvan’ın ağır bir devlet terörüne maruz kaldığını ifade eden Kerestecioğlu, “Dünya için, halklar için, barış için faşizme karşı omuz omuza” dedi.

Ardından kitle adına basın açıklamasını Işıl Kurt okudu. Basın açıklamasının ardından kitle, Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yürüyerek eylemi sonlandırdı.

 

Önceki İçerikADHK: Paris saldırılarını nefretle kınıyor ve lanetliyoruz
Sonraki İçerikGrup Munzur’dan Cızîr direnişi için ezgi