DHF’den HDP’ye Dayanışma Ziyareti!

Demokratik Haklar Federasyonu bir heyet oluşturarak HDP’ye dayanışa ziyaretinde bulundu. Önce dernekleri kapatılan diğer kurumlarla HDP TBMM meclis grubunda bir araya gelen DHF heyeti buradaki görüşmenin ardından abluka altındaki HDP genel merkezine geçerek dayanışa ziyareti gerçekleştirdi

HABER MERKEZİ (16.11.2016)- HDP üzerinde artan faşist baskılar, gözaltı ve tutuklama furyası nedeniyle DHF tarafından HDP’ye dayanışma ziyareti gerçekleştirildi. İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel,  Demokratik Kadın Hareketi, Sosyalist Öğrenci Hareketi ve DHF merkezi temsilcilerinden oluşan heyeti bir dizi toplantıya dahil oldu.

AKP diktasının HDP üzerinde artan hukuksuz ve pervasız saldırıları nedeniyle HDP seçmenleri ve  11 Kasım günü kapatılan demokratik kurum temsilcileri HDP grup toplantı salonuna alınmadı. Meclise girebilen, aralarında DHF’nin de bulunduğu kurum temsilcileri ile HDP grup yönetimi ve milletvekilleri ile birlikte toplantı yapıldı. Toplantıya DHF heyeti, Gündem Çocuk Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Amed Özgür Gazeteciler Cemiyeti, Demokratik İslam Kongresi, TUAD-FED, TAYAD, GÖÇ-DER gibi kurumlar katıldı.

Tekin Türkel: Ortak Cepheyi Güçlendirelim!

DHF heyeti içerisinde yer alan Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, Mazgirt halkının selamlarını ileterek başladığı konuşmasında, kamusal alanın tamamında iktidarlaşan AKP diktasının halklarımız üzerinde artan baskısına karşı ortak cephenin güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Bedel ödeyerek kazanılmış hakların, AKP diktası tarafından gasp edilmesine geçit verilmemesi ve geri adım atılmaması gerektiğini ifade eden Tekin Türkel, faşist saldırıların birleşik bir cepheyle bertaraf edilebileceğini belirtti.

DHF Temsilcisi: Faşist Saldırılara Karşı Sokak Sokak, Ev Ev Direniş Örmek Gerekiyor

Toplantıda söz alan DHF temsilcisi ise son saldırılarda DHF’ye bağlı derneklerin de hedef alındığını, hali hazırda üç derneklerinin kapatılmış olduğunu belirtti. Önümüzdeki günlerde faşist saldırıların artabileceğini ifade eden DHF temsilcisi, demokrasi güçlerinin karşısında topyekün faşist-tekçi bir ‘’TC’’ devleti gerçekliğinin bulunduğunu, ‘’TC’nin tekçi-İnkarcı ve katliamcı kodlarıyla birleştiğini, bu faşist-gerici cepheye karşı birleşik bir demokrasi cephesinin örülmesi gerektiğinin ertelenemez bir görev olduğunu belirtti. DHF temsilcisi faşist saldırılar karşısında mücadelenin sokak sokak, ev ev örülmesi gerektiğini, söylemsel alandan pratik alana bunun mücadelenin her alanın da yaşam bulması durumunda AKP öncülüğündeki faşist cephenin durdurulabileceğini söyledi. Aslında demokrasi cephesinin karşısında tüm kurumlarıyla dağılmış, klikler arası çelişkileri her geçen gün derinleşen bir devlet mekanizmasının olduğu ifade eden DHF temsilci, sokakta yaşam bulan bir birleşik demokrasi cephesinin AKP’yi yıkacağını belirtti.

Gündem Çocuk Derneği: Çalışmalarımız Daha Yoğunlaştı!

Çocuğun insan hakları üzerine çalışmalar yürüten ve 11 Kasım’da AKP diktası tarafından faaliyetleri 3 ay durdurulan Gündem Çocuk Derneği, derneklerinin kapatılmasından sonra faaliyetlerinin daha çok yoğunlaştığını, çalışmalarında en ufak bir aksama olmadığını, baskılar karşısında aktivist ve destekçilerinin moralinin yüksek olduğunu ifade etti.

GÖÇ-DER: Faaliyetlerimizde Duraksama Yok!

Zorunlu göç eden ve göç etmeye mecbur bırakılanlarla çalışan Göç-Der ise çalışmalarında en ufak bir aksama ve duraksama olmadığını ve çalışmalarına aktif şekilde devam ettiklerini ve devam edeceklerini belirtti.

DHF Heyetinden HDP Genel Merkezine Dayanışma Ziyareti!

DHF heyeti HDP TBMM grubundaki toplantıdan sonra, uzun süre faşist abluka altında kalan HDP genel merkezine de bir ziyaret gerçekleştirdi. HDP Örgütlemeden sorumlu eş genel başkan yardımcısı ve Van milletvekili Nadir Yıldırım ile bir araya gelen heyet dayanışma mesajlarını ileterek, birleşik mücadele vurgusu yaptılar. Karşılıklı görüşlerin paylaşıldığı toplantıda Nadir Yıldırım, AKP ve devletin en zor dönemlerini yaşadığını, tüm alanlarda sıkıştığını bu nedenle pervasızca saldırdığını, tek avantajının karşısında birleşik bir demokrasi bloğunun olmadığını, demokrasi güçlerinin dağınık olduğunu, AKP geriletecek tek seçeneğin birleşik bir demokrasi bloğunun olduğunu ifade etti. HDP temsilcisi bu görüşmelerin sık yapılması gerektiğini, iletişimin sürekli olması gerektiği ifade ederek, dayanışma tutumundan dolayı DHF heyetine teşekkür etti.

Önceki İçerikPerspektif/ Kurum ve Çalışma Bilinci Üzerine…
Sonraki İçerikMevcut Durum ve Devrimci Stratejinin Önemi!