DHF üyesi Gökhan Kılıç toprağa verildi

Munzur Çayına düşerek boğulan Demokratik Haklar Federasyonu faaliyetçisi Gazi Demokratik Haklar Derneği üyesi Gökhan Kılıç Dersim’in Nazmiye İlçesi Yukarı Doluca Köyü’nde toprağa verildi

DERSİM (31. 07. 2013)-29 Haziran günü Munzur Doğa ve Kültür  Festivali için Dersim’de bulunan Gökhan Kılıç, Mavi Köprü kamp alanında bir grubun tartışmasına müdahalede bulunurken çıkan arbedede dengesini kaybederek düştüğü Munzur Çayı’nda boğularak yaşamını yitirdi.

Festivalin yorgunluğunu atmak ve arkadaşları ile zaman geçirmek için kamp alanında çadır kuran Kılıç, aynı alanda bulunan Erzurum doğumlu Kenan Eren’le bir grup arasında tartışma başladı. Tartışma yaşayan grupların içkiyi yoğun olarak tükettikleri ve çevreye rahatsızlık verdikleri ifade edildi. Gece boyunca ayakta zaman geçiren Kılıç, Eren’inde içinde olduğu grubun tartışmasına dahil oldu. Suya düşme riskinin yüksek olduğu bir alanda sözlü olarak tartışma Kılıç’la Eren arasında başladı. Görgü tanıklarının ifadesine göre sözlü tartışmanın ardından Kılıç ve Eren kendi aralarındaki itiş kalkışma sırasında dengelerini kaybederek suya düştü.

İki gencin suya düşmesiyle beraber yardıma gelenlerin tüm müdahalelerine rağmen Kılıç ve Eren kurtarılamadı. Olay yerine çağrılan arama kurtarma ekiplerinin olay yerine hem geç gelmesi hem de hazırlıklarını bir türlü bitirememesi halkın yoğun tepkisini çekti.  Kılıç ve Eren cansız bedenlerini düştükleri yerde 3 saat sonra sudan çıkardı.

Malatya Adli Tıp Kurumu’na gönderilen cenazelerden Kılıç’ın naaşı Salı günü alınarak, Nazımiye’nin Doluca köyüne götürüldü.

Kılıç’ın naaşı son kez evinin önüne getirildi. Burada DHF adına yapılan konuşmada sistemin yozlaştırma siyasetine vurgu yapılarak, gençlerin kendi aralarındaki sorunlara şiddet yöntemiyle başvurmasının kötü sonuçlarına vurgu yapıldı. Sistemin yoz kültürü bilinçli olarak Dersim’de yaygınlaştırmak istediğine değinilen konuşmada, Kılıç ve Eren’nin ölümüne neden olan tartışmanın arka planında toplumu bölen, gençleri geleceksizliğe ve karamsarlığa iten yoz kültürün ta kendisi olduğuna vurgu yapıldı. DHF’nin Dersim’de uzun yıllardır yozlaşmaya karşı mücadele verdiğine dikkat çekilen konuşmada, onlarca DHF’nin bu nedenle devlet tarafından suçlandığını ve açılan davalar nedeniyle tutsak düştüğü ifade edildi.

Kılıç ve Eren’nin ölümüne neden olan tartışmanın şehir merkezinde araç ve yaya trafiğine açık bir yer olması aynı zamanda binlerce insanın her gün bu yolu kullanmasına rağmen devletin ilgili birimlerinin bu alanda hiçbir koruyucu önlem almadığına dikkat çekildi. Konuşmada son olarak hiçbir halk evladının bu şekilde ölmesine izin vermemek için DHF’nin kararlıkla yozlaşmaya karşı mücadeleye devam edeceği açıklandı.

 Kılıç’ın naaşı evinin önünden alınarak,  toprağa verilmek üzere köy mezarlığıma götürüldü. Burada saygı duruşunun ardından Kılıç, sloganlar eşliğinde toprağa defnedildi.

Önceki İçerikMKP-HKO gerillalarının cenazeleri Malatya Adli Tıp Kurumu’nda
Sonraki İçerikBerkin Elvan açıklamasına polis saldırısı (Foto haber)