Berkin Elvan açıklamasına polis saldırısı (Foto haber)

Berkin Elvan’ın ailesinin çağrısıyla yapılan basın açıklamasına polis saldırdı. Basın açıklaması yapan kitleyi kalkanlarla Taksim Meydanı’ndan sürmeye çalışan polise karşı kitlenin kararlı tutumu geri adım attırdı

İSTANBUL (01.08.2013)- Dün saat 19.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis saldırdı. Kalkanlarıyla basın açıklamasına gelen kitlenin üzerine yürüyerek Taksim Meydanı’nın dışına sürmeye çalışan polise karşı kitle, kararlı bir duruş sergileyerek polise geri adım attırdı. Polis saldırısında birçok kişi darp edilirken ve çok sayıda kişi de yaralandı.

Kitlenin kararlı tutumu sonucu polis geri çekildi. Ellerinde Gezi Parkı direnişinde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıyan kitle, basın açıklamasının yapılacağı yere yöneldi. Basın açıklamasını Berkin Elvan’ın Babası Sami Elvan yaptı. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “16.06.2013 günü Okmeydanı’nda sabaha kadar sürdürülen protesto gösterileri sırasında evimizden ekmek almak için çıkan çocuğum Berkin polis tarafından çok yakın mesafeden, hedef gözetilerek atılan gaz bombasının kafasına isabet etmesi sonucu kafasında kırıklar oluşmuş ve beyin kanaması geçirmiştir. Mahallede yaşayan görgü tanıkları polisin gaz bombasını hedef gözeterek ve 90 derecelik açıyla ateşledikleri görmüşlerdir.

Berkin geçirdiği beyin kanaması sebebiyle halen Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Yoğun Bakım Servisi’nde ve bilinci kapalıdır. Sağlık durumu ciddiyetini korumaktadır. Ameliyatlar sonrası enfeksiyon kapmış ve durumu daha da ağırlaşmıştır.

Berkin’in vurulmasının ardından 45 gün geçmesine rağmen olayın sorumluların bulunması konusunda herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Savcılığa avukatlarımızın vasıtasıyla şikayette bulunmamıza rağmen sorumlular yakalanmamış ve haklarında işlem yapılmamıştır.

Biz Berkin’in ailesi olarak hem “vur” emri verenlerin hem de ateş edenlerin tespit edilerek yargılanmasını bekliyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından polis kitleye saldırdı

Yapılan basın açıklamasının hemen ardından polis kitleye akrepler, TOMA’lar ve plastik mermilerle saldırdı. Ara sokaklara çekilen kitlenin büyük bir çoğunluğu Mis, Büyük Parmakkapı ve İmam Adnan Sokaklarında barikat kurup ateş yaktı. Polisin tekrar saldırması üzerine kitle çatışarak Demirören AVM  tarafına doğru çekildi. Kitle yeniden Demirören AVM önünde toplanarak polisle çatıştı. Polis saldırıları kitlenin kararlı direnişi sonucu boşa çıkarıldı ve polis geri çekildi. Bir direnişçi gözaltına alınırken polisin boş bulunmasından faydalanarak kaçmayı başardı. Direnişçiyi tekrar yakalamaya çalışan polise kitlenin taşlarla karşılık vermesi üzerine polisin gözaltısı boşa düşürüldü.

Direniş boyunca sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” , “Berkin Elvan onurumuzdur”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Taksim faşizme mezar olacak” sloganları atıldı.

Gece geç saatlere kadar çatışmalar ara sokaklarda sürdü.

Önceki İçerikDHF üyesi Gökhan Kılıç toprağa verildi
Sonraki İçerikRojava’da katliam