DHF; Faşizmin saldırıları nafile! Özgürlük ve kurtuluş mücadelemiz engellenemez

Buradan bir kez daha açıkça ifade ediyoruz ki devletin ve bazı gerici odakların özelde Hozat genelde ise Dersim’de DHF’yi hedef alan saldırıları örgütlü mücadelenin daha da yükselmesiyle boşa çıkacaktır. DHF tarihsel devrimci mücadelesinin birikimleri ve kazanımlarıyla her türden gericiliği alt edecek bir mücadele dinamiğine sahiptir. DHF dün olduğu gibi bugün de her türden gericiliğe karşı keskin bir mücadele hattı izleyerek halkların yanında olmaya devam edecektir

HABER MERKEZİ (26.04.2016)- Demokratik Haklar Federasyonu(DHF)’un baskın ve gözaltlılara ilişkin yaptığı açıklamayı okurlarımızla paylaşıyoruz.

Faşist diktatörlük tüm pervasızlığı ile halklarımıza saldırmaya devam ediyor. Halklarımıza karşı topyekûn savaş açan faşist diktatörlük tüm faşist ve gerici mekanizmalarıyla bütün ilerici ve devrimci toplumsal güçlere saldırarak bastırmayı amaçlıyor. Kuzey Kürdistan’da yerleşim yerlerini yakıp yıkan ve talan eden faşist diktatörlük mazlum Kürt ulusu üzerinde vahşi bir milli zulüm uygulamaktadır. Fakat nafile! Faşist diktatörlüğün hiçbir saldırısı halklarımızın özgürlük ve kurtuluş mücadelesini asla engelleyemeyecektir. Geçmişte olduğu gibi bugün de halklarımız faşizme ve her türden gericiliğe karşı örgütlenerek ve direnerek gereken cevabı vereceklerdir. Ezilenlerin mücadele tarihi bizlere binlerce kez bunu kanıtlamıştır.

DHF ezilenlerin mücadele mevzisi olmaya daha güçlü bir şekilde devam edecektir

Halklarımızın özgürlük ve kurtuluş mücadelesinde önemli devrimci mevzilerden biri olan Demokratik Haklar Federasyonu(DHF) kuruluşundan bugüne dek her daim faşist diktatörlüğün saldırılarının hedefi olmuştur. Bugüne kadar defalarca kez baskınlar, gözaltılar ve tutuklamalara maruz kalan DHF’nin onlarca üyesi ve taraftarı onlarca yıla varan cezalarla hapishanelerde tutsak bulunmaktadır. Sistemin DHF’ye yönelik kapsamlı saldırıları durmak bilmeden devam ediyor. Yaklaşan 1 Mayıs vesilesi ile birçok yerde DHF’nin 1 Mayıs çalışmaları sistemin kolluk güçleri tarafından engellenmeye çalışılmaktadır. Adana, Muğla ve İstanbul’da 1 Mayıs çalışması yürüten DHF faaliyetçileri kolluk güçlerinin engellemeleri ve saldırılarına maruz kalmışlardır. Keza yine Adana ve Muğla’da DHF’nin çıkarmış olduğu 1 Mayıs bildirisine savcılık tarafından toplatma kararı çıkartılarak dağıtımı engellenmeye çalışılmaktadır. Fakat tüm gerici saldırılara rağmen DHF ezilenlerin mücadele bilincini kuşanıp 1 Mayıs çalışmalarına tüm hızıyla devam ederek kitlelerle birlikte 1 Mayıs alanlarında olacaktır.

Hozat’ta DHF’ye sistematik saldırılar

Sistemin DHF başta olmak üzere toplumsal güçlere yönelik pervasız saldırılarının arttığı yerlerden biri de Dersim’dir. Baskın ve gözaltlıların sistematik bir hal aldığı Dersim’de saldırılar tüm hızıyla devam ediyor.

Bir süredir Hozat’ta DHF’ye yönelik gerçekleştirilen baskınlar ve saldırılar hız kesmeden sürüyor. Daha öncede gözaltı ve tutuklama saldırılarına maruz kalan DHF Hozat Örgütlülüğü yine saldırıların hedefinde. 24 Nisan tarihinde Hozat Kültür ve Sanat Derneği’ne baskın gerçekleştiren özel harekât polisleri 5 DHF üyesini gözaltına aldı. Baskınlara ara vermeden devam eden devletin kolluk güçleri 25 Nisan’da bir kez daha derneği basarak 2 DHF üyesini daha gözaltına almıştır. Gözaltına alınan DHF’liler hala Hozat Emniyet Müdürlüğü’nde tutulmaktadırlar. Hozat’ta önemli bir mücadele geleneği ve politik etkisi olan DHF’nin siyasal çalışmaları devletin pervasız saldırıları başta olmak üzere hiçbir gerici güç tarafından asla engellenemeyecektir. Buradan bir kez daha açıkça ifade ediyoruz ki devletin ve bazı gerici odakların özelde Hozat genelde ise Dersim’de DHF’yi hedef alan saldırıları örgütlü mücadelenin daha da yükselmesiyle boşa çıkacaktır. DHF tarihsel devrimci mücadelesinin birikimleri ve kazanımlarıyla her türden gericiliği alt edecek bir mücadele dinamiğine sahiptir. DHF dün olduğu gibi bugün de her türden gericiliğe karşı keskin bir mücadele hattı izleyerek halkların yanında olmaya devam edecektir.

Partizan’a baskın ve gözaltılar! Saldırıları birleşik devrimci mücadele ruhuyla boşa çıkaracağız!

Faşist diktatörlüğün baskın, gözaltı ve tutuklama terörünün son hedefi ise Partizan ve Özgür Gelecek Gazetesi oldu. Bu sabah İstanbul’da onlarca adrese eş zamanlı olarak gerçekleştirilen baskınlarda onlarca kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Özgür Gelecek Gazetesi çalışanları Selvi Doğan ve Rahime Karvar da bulunmaktadır. Gözaltına alınanların isimleri şöyle; Özer Çorlu, Ekin Babacanoğlu, Adilcan Özdoğan, Aysel Kaya, Cevahir vurucu, Veysel Ulaş Arslan, Gökhan Sarıtoprak, Gökhan Uzun, Nilüfer Çelik, Necati Arslan, Himmet yıldız, Ergün Akyol, Bulut Doğan, Aysun Çelik, Can Çapar, Gülhanım Aslandoğan, Metin Destebaşı ve Soner Dobriç. Baskınlar kapsamında Erzurum’da bulunan Özgür Gelecek çalışanı Tufan Çiçek de evi basılarak gözaltına alındı. Çiçek’in İstanbul’a getirileceği belirtiliyor.

Partizan ve Özgür Gelecek Gazetesi’ne yönelik gerçekleştirilen baskın ve gözaltlıları kınıyor ve protesto ediyoruz. Bulunduğumuz tüm alanlarda devrimci dayanışma bilincini kuşanarak saldırılara karşı birleşik mücadeleyi daha da yükselterek cevap olacağız. Partizan’dan dostlarımızla dayanışma içinde olduğumuzu bir kez daha belirmek istiyoruz.

Baskılar bizi yıldıramaz!

Kahrolsun faşist diktatörlük!

Yaşasın birleşik devrimci mücadelemiz!

Yaşasın devrimci dayanışma!

Önceki İçerikMKP’den 1 Mayıs açıklaması!
Sonraki İçerikHozat’ta 4 DHF’li tutuklandı / Yenilendi