DHF: Dünün katledenleri bugünün ‘özür’ dileyenleridir

Demokratik Haklar Federasyonu, “Dünün katledenleri bugünün ‘özür’ dileyenleridir” başlığını taşıyan bir açıklama yayınlayarak yarın Dersim’e gidecek Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun protesto edileceği eyleme katılım çağrısı yaptı. Eylem çağrısının da olduğu bu açıklamayı okurlarımızla paylaşıyoruz

DERSİM (22.11.2014)-  “Son yıllarda çokça gündemleştirilen Dersim Katliamı ve Dersimlilerden ‘özür’ dileme tartışmaları bu yılda Seyit Rıza ve arkadaşlarının katledilmesinin yıl dönümünde yine tartışılıp, kamuoyu gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Dün Ağrı’da, Zilan’da,Koçgiri’de, Dersim’de katliam ve soykırım yapanlar bugün Roboski, Gezi, Soma, Ermenek’te katliamlarını yeni biçim ve formatlar altında devam ettiriyor. Sınıfsal karakterleri ve gerici özleri aynıdır. Ortak paydaları katliamcılık, asimilasyonculuk ve halk düşmanlığıdır.

Dersim Katliamı dolayısıyla Dersimlilerden ‘özür’ dileyenlerin özürlerinin Dersim halkı ve diğer ezilen halklar nezdinde hiçbir kıymeti ve anlamı yoktur. Çünkü bizler biliyoruz ki ‘özür’ dileyenler bugün hala katletmeye devam ediyor.

Katliamcılık geleneğinin bugünkü temsilcisi olan faşist gerici AKP iktidarının başbakanı Ahmet Davutoğlu, Dersimlilerin tarihsel acıları üzerinden kendi sınıfsal çıkarları için menfaat devşirmek için yarın Dersim’e geliyor.

Bütün Dersim halkına çağrımız yarın gerici faşist Davutoğlu’na gerekli olan cevabı hep birlikte verelim. Tüm halkımızı yarın yapacağımız basın açıklamasına bekliyoruz.

Yer: Sanat Sokağı

Tarih: 23 Kasım Pazar

Saat: 12.00”

Önceki İçerikİnşaat işçilerine polis saldırısı
Sonraki İçerikDemokratik Kadın Hareketi (DKH) Suruç’ta