Demokratik Kadın Hareketi (DKH) Suruç’ta

Demokratik Kadın Hareketi (DKH) 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Suruç’a giderek burada Kobanê’den gelen kadınlarla buluştu

URFA (22.11.2014)- 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü kapsamında, 25 Kasımı Suruç’ta karşılayacağını duyuran DKH Suruç’a ulaştı.

Kadına yönelik şiddetle mücadele günü kapsamında 25 Kasım programı dahilinde 21 Kasım’da Suruç’a doğru yola çıkan DKH Suruç’a ulaştı. İlk olarak BDP Suruç ilçe binasını ziyaret eden DKH burada Kobanê’den gelen kadınlarla sohbet etti. DKH’lilerin özelde Kürt kadınlarının Kobanê’de yürüttüğü destansı direnişten kaynaklı 25 Kasım eylemlerinin adresi olarak Suruç’u seçtiklerini ifade etmelerinin ardından Kobanêli kadınlar da DKH’yi selamlayarak alınan kararın kendileri ve tüm Kürt kadınları nezdinde değerli bir adım olduğunu ifade etti. Kobanê’de mücadele yürüten kadınlar sözü alarak kendi mücadelelerini ve Kobanê üzerinden YPJ’nin destansı mücadelesini anlattı.

“Kadın mücadelesinin ilerlemesi YPJ üzerinden gidiyor”

Yapılan konuşmada Kobanêli kadınlar YPJ’nin mücadele içerisinde bütün dünya kadınlarının mücadelesini omuzladığı ve kadınların Kobanê’de yürüttüğü mücadele ile kadın mücadelesinin bayrağını ileriye taşıdığı ifade edildi. Kobanêli kadınlar sözlerine şöyle devam etti: “IŞİD açtığı savaşla kadın mücadelesini yüzyıl geriye götürmek istiyor. Yaklaşık 3 yıldır bölgede süren savaşta kadınlar konumunu katbekat önemli yerlere taşımıştır. Özellikle kadın mücadelesinin ilerlemesi YPJ üzerinden gidiyor. Bizce Rojava süreci kadınların mücadelesi üzerinden önemli süreçtir, çünkü kadınlar bu mücadele içerisinde teori ve pratiği birlikte ilerletiyor.

Bir zamanlar toplumun pasif yanını temsil eden kadınlar, Rojava’da mücadeleye öncülük ediyorlar. Rojava’da kadın erkek eşit savaşmayı öğrendi.”

Kürt halkının kadına yönelik tutumunda ilerleme var 

IŞİD’lilerin özelde kadınlar tarafından öldürülme korkusu olduğunu belirten Kobanêli kadınlar, savaş içerisinde katliamcıların kadınlara özel olarak saldırdığını ifade etti. Savaş içerisinde Kürt halkının da fikirsel olarak ilerlediğini belirten kadınlar, toplumun artık kadınların okumasına karşı olmadığını ve kadınların giyim kuşamında daha özgür olduğunu belirtti.

Kadınlar ayrıca Kürt kadınlarının artık kadının kurtuluşun YPJ’den geçtiğini düşündüğünü belirterek, tüm kadınları bu mücadele içerisinde özneleşmeye çağırdı. BDP ilçe binasındaki görüşmelerin ardından DKH Kobanê sınırında bulunan köye doğru harekete geçti.

Önceki İçerikDHF: Dünün katledenleri bugünün ‘özür’ dileyenleridir
Sonraki İçerikDKH Maaser Köyü’nde nöbette