Devlet güdümlü Faşist güruhlar yine sahnede

HPG’nin etkili eylemlerinin ardından adeta şok yaşayan devlet ve güdümündeki sivil faşist güruhlar HDP büroları başta olmak üzere Kürtlere karşı tam bir linç saldırganlığı başlatmış durumdadırlar

HABER MERKEZİ (09.09.2015)- Kürdistan’da savaşın şiddetlenmesi ve HPG’nin Türk ordusuna karşı gerçekleştirdiği etkili eylemler sonrası adeta şok yaşayan devlet erkanı her zaman olduğu gibi tek becerdikleri bir durum olan sivil faşist güruhları sokaklara salarak sağa sola saldırmak olmaktadır.Yine benzer bir durumla karşı karşıyayız.. Dağlıca eylemi ve dün Iğdır’da yapılan HPG eylemlerinin ardından ağzı salyalı faşist güruhlar HDP büroları başta olmak üzere devrimci-demokratik kurumları basıp yakmaya çalıştılar. Ülkenin onlarca yerinde özellikle işçilik yapan Kürtlere dönük tam bir linç kampanyası ve saldırganlığı yaşanıyor.

Ülke genelinde onlarca HDP bürosu faşist güruhlar tarafından basılarak insanlar linç edilmek istendi. Polisin denetiminde gerçekleştirilen saldırılarda yüzlerce kişi yaralandı. Birçok insan ise linçten ve yanmaktan zor kurtuldu.

Madımak değil Kırşehir

Bu faşist saldırıların en kapsamlısı ise Kırşehir’de yaşandı. Yaklaşık bir haftadan beridir HDP bürosuna ve Kürt esnaflara dönük olarak gerçekleştirilen faşist saldırılar dün adeta katliam girişimine dönüştü. Tekbir sesleri ile Kürtlerin dükkânlarına yönelen faşist güruh bir önceki seçimde HDP’den belediye başkan adayı olan Eşref Odabaşına ait olan Gül Kitap evini yaktılar. Sosyal medya üzerinden harekete geçen faşist güruh şehir’in göbeğinde katliamı aratmayan sahneler yaşattılar. Kitap evinin camlarını kıran faşistler sonrasında ise dükkanı ateşe vererek yaktılar.

Saldırı sırasında içerde mahsur kalan kitle adeta ikinci madımak olayını yaşayacaktı. Polis denetiminde yakılmaya çalışılan Kitap evinde insanlar saatlerce içerde diri diri katledilmeye çalışıldı.

Faşist güruhlar yaktıkları yerlerin resimlerini sosyal medyada paylaşarak altına ‘’ Madımak değil kırşehir’’ notunu düştüler. Kırşehir’de olağanüstü durum devam ederken tedirgin bekleyiş sürmektedir.

HDP genel merkezi yakıldı

Faşist güruhlar dün gecede Ankara’da bulunan HDP genel merkezine saldırdılar..tekbir sesleri ile gün boyu polis denetiminde özellikle devrimci,demokrat ve yurtsever kitlenin yoğun yaşadığı mahalleler ve yerlerde terör estiren faşist güruhların son hedefi HDP genel merkezi oldu.Polis denetiminde Bina önüne gelen faşist güruhlar binanın camlarını kırarak içeriyi ateşe verdiler.Bir süre ırkçı sloganlarla bina önünde bekleyen faşist güruhlar sonrasında ise geri çekildiler.Olayın hemen ardından genel merkez önüne gelen HDP milletvekilleri ve yöneticileri sloganlarla tepkilerini ortaya koydular. Faşist güruhlara hiçbir biçimde müdahale etmeyen polis HDP’lilere ise müdahale etmeye çalıştı. Kent’te gerginlik hala devam etmektedir.

Kürt ulusu yalnız değildir, birlikte mücadeleyle faşist saldırırları püskürtelim

Her defasında Kürtlere saldırmayı ve linç etmeyi tam bir gerici faşist gelenek olarak devam ettiren devlet ve onun gerici faşist ideolojisinden gıdasını alan faşist güruhlar yine Kürt ulusuna pervasız biçimde saldırmaya devam ediyorlar.

Bu pervasız saldırganlığa karşı Kürt ulusu ile dayanışmayı ve birlikte mücadeleyi en ileri düzeyde geliştirmek tüm devrimci ve demokratik güçlerin birincil görevlerinden biridir. Gerici faşist saldırıları püskürtmenin yegane yolu bulunduğumuz tüm alanlarda devrimci dayanışma bilinci ve birlikte mücadeleyi örme perspektifi ile hareket edilmelidir.Faşist saldırılara karşı HDP büroları başta olmak üzere tüm devrimci ve ilerici kurumlar ve mahalleler kesinlikle en ileri düzeyde sahiplenilmelidir.

 

Önceki İçerikKürdistan’da çöken devlet gerçekliği
Sonraki İçerikMevcut sürecin genel karakteristiği ve özerklik iradesi!