Dersimli kadınlar Özgecan için eylemde

 

Aralarında DKH’nin de bulunduğu Dersimli kadınlar dün İnsan Hakları Anıtı’na yürüyerek “Yasta değil, isyandayız! Kadın katliamları son bulana dek alanlardayız!” dedi

DERSİM (19.02.2014)-  Aralarında DKH’nin de olduğu Dersimli kadınların dün saat 17.00’de  ”Devlet tecavüzcüyü, katili, koruma, kollama, yargıla!” pankartı arkasında Sanat Sokağında bir araya gelen kitle İnsan Hakları Anıtı’na yürüdüler. Yürüyüş esnasında sık sık “Özgecan’ın hesabı sorulacak”, “Özgecan’ın katili AKP yasası”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Hepimiz Özgecanız, öldürmekle bitmeyiz”,”Jin , Jiyan Azadi” , “Tecavüzcü devlet hesap verecek” sloganları atıldı.

“Yasta değil, isyandayız! Kadın katliamları son bulana dek alanlardayız!”

Anıt önüne gelindiğinde yapılan basın açıklamasında devletin toplum üzerinde kullandığı medya, yargı organları gibi bütün aygıtları ve “kadın erkek eşitliği fıtrata ters” diyen erk zihniyetiyle, kadın katliamlarının, şiddetin, taciz ve tecavüzün meşru kılındığı ve teşvik edildiği hatırlatıldı. Kadının en temel haklarının tehdit altında olduğu, erk zihniyeti üzerinden yükselen bu sistemin çarklarına müdahale edilmedikçe Hatice Vanlı, Leyla Salman, Bircan Çatal ve Özgecan’ların ne ilk ne de son olacağı ifade edildi. Evde, sokakta, iş yerinde, toplumsal yaşamın her alanında sınıf rollerini oynayanlara karşı, Özgecan’ın ve katledilen tüm kadınların öfkesiyle her yerde öfkelerini, isyanlarını, direnişlerini yayarak sokakları ve meydanları boş bırakmayacaklarını haykıran kadınlar, hesap sormak için tüm kadınları en geniş birlikteliklerle örgütlenerek kadının sesini yükseltmeye çağırdılar. Açıklamada “Özgecan’ı, Pippa’yı, Dora’yı öldüren, N.Ç ve Ö.Ç gibi nice çocuğun hayatını karartan erkek şiddetine karşı susmuyoruz. Yasta değil, isyandayız! Kadın katliamları son bulana dek alanlardayız! “ denilerek  Özgecan Aslan’ın katillerinin en ağır şekilde cezalandırılması ve başka kadınların yitirilmemesi için gerekli yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi, cinsiyet eşitliğini temel alan yeni yasal düzenlemelerin getirilmesi, eğitim sistemi içerinde kadının toplumdaki yerini ve öneminin hassasiyetle işlenmesi, ülkemizdeki şehirlerarası ulaşım hizmeti sağlayan kooperatiflerin denetiminin düzenli olarak yapılması, araçlarda her türlü güvenlik sisteminin sağlanması talep edildi.

 

 

Önceki İçerikOvacıklı kadınlar Özgecan için sokakta (foto haber)
Sonraki İçerikZürih’te kadınlar: ‘Yasta Değil İsyandayız’