Dersim’de Yerel Seçimlerin 3. Toplantısı düzenlendi

Demokratik Haklar Federasyonu ve Dersim Demokratik Halk Dayanışması, Dersim’de yaklaşan yerel seçimler vesilesiyle “Söz yetki karar Dersim halkına” şiarıyla 3. toplantısını düzenledi

DERSİM (12.12.2013)– Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) ve Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD), Dersim’de yaklaşan yerel seçimler gündemi vesilesiyle “Söz yetki karar Dersim halkına” şiarıyla 3. toplantısını gerçekleştirdi.

Dersim Belediyesi Konferans Salonu’nda DHF ve DDHD’nin gerçekleştirdiği toplantıyı, DHF Merkezi Yerel Seçim Komisyonu’nun yanı sıra Dersim temsilciliği yönetti. Toplantı Dersim DHF temsilcisinin konuşmasıyla başladı.

DHF temsilcisi ittifak görüşmelerine dair bilgiler verdi

DHF temsilcisi konuşmasında Yüksekova (Gewer)’da gerilla mezarlarının tahrip edilmesini protesto eden halkın üzerine ateş açılması sonucu hayatını kaybeden Mehmet Reşit İşbilir ile Veysel İşbilir’i anarak başladı. Daha sonra yerel seçimler üzerine konuşmaya başlayan DHF temsilcisi, DHF’nin öncelikle seçim sürecinde diğer dost devrimci kurumlarla olan ittifak görüşmeleri hakkında bilgi verdi. İttifak görüşmelerinin hala devam ettiğini belirten DHFtemsilcisi ittifakta belli tıkanmaların olmasına karşın son olarak net bir karar çıkmadığı belirtti.

Yapılan görüşmelerin 3 temel esas üzerinden yürütüldüğünü; bunlardan birincisinin 2009 ve 2011 seçim süreçlerinde yaşanan siyaset dışı yaklaşımların özeleştirisinin verilmesi; İkinci olarak yaşanabilir bir Dersim için yerel yönetimler programının oluşturulması ve son olarak da Dersim Belediyesi’ne seçimle atananların iradesinin Dersim’in çeşitliliğini yansıtması olarak belirtildi. DHF temsilcisi ilk iki temel esas üzerinde kısmi olgunluk yakalansa da son gündem maddesinde tıkanıklık yaşandığını ifade etti. Bu görüşmelerde Dersim’in kazanılması için masadan kalkan, görüşmeleri terk eden tarafın DHF’nin olmayacağı; halkın kazanması için devrimcilerin ilkeli birlikteliği için çabaların süreceğini söyledi. DHF Temsilcisi konuşmasında Dersim ve ilçelerinde çalışmaların devam ettiği belirtilerek ilkeli ittifak görüşmelerine paralel olarak şekilleneceğini belirtti. Bu konuda Dersim Demokratik Halk Dayanışması pratiğinden öğrenilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Biz Kazanacağız

DDHD nin programının diğer dost devrimci kurumlar tarafından sahiplenilmesi ya da yaşanabilecek ayrılıklarda ise halkın talepleriyle ortaya çıkan programın, bağımsız adaylarla da seçime girilse dahi kazanmaya muktedir olduğu ifade edildi.

Toplantınız devamında katılımcılar söz alarak düşüncelerini ifade etti. Katılımcılar arasında ilkeli ittifakın zorlanması konusunda fikirler dile getirildi.

DHF’nin gücünün ve örgütlülüğünün bulunduğu il ya da ilçelerde bağımsız bir adayın gösterilmesi gereğine dikkat çekildi.

DDHDnin yürütmesi oluşturularak, DDHD yürütmesinde yer almak isteyen kişilerin başvuruları alındı. Son olarak söz alan DHF temsilcisi ittifak görüşmelerinin bu hafta sonuçlandırılacağını ifade ederek toplantıyı sonlandırdı.

 

 

 

Önceki İçerik‘Van üşüyor, Gezi sürüyor, Rojava direniyor’
Sonraki İçerikİHD hasta tutsaklar için ülke genelinde eylemler yapacak