Dersim’de DHF taraftarına işkence

Dersim’de polis tarafından kaçırılan DHF taraftarına işkence yapılarak  tehdit edildi

DERSİM (09.06.2014)- Faşizm devrimcileri sindirme politikalarına hız kesmeden devam ediyor. Gün geçtikçe daha da azgınlaşan faşist devlet, demokratik hak ve taleplerinin mücadelesi veren devrimcilere karşı doksanlı yılları aratmayacak yöntemlerle saldırırken, baskı ve sindirme yöntemlerine de başvurmaktan çekinmiyor.   

Devlet devrimcileri psikolojik baskı ve işkencelerle sindirmeye çalışıyor

Bir yandan barış, özgürlük ve demokrasi naraları atan, diğer yandan ise devrimcilere ve ezilenlere hunharca saldıran faşizme karşı öfke her geçen gün büyüyor. Faşist devlet erkânını rahatsız eden kitle eylemlilikleri ve bunlara önderlik eden devrimciler her an psikolojik baskı ve fiili işkencelerle karşı karşıya kalıyor. Bu alışıla gelmiş kaçırma ve işkenceyle sindirme yöntemlerine, Dersim’de bir yenisi daha eklendi. 

‘Baskılar bizi yıldıramaz’

07 Haziran Cumartesi günü saat 20.30’da Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) taraftarı, polis tarafından sokak ortasında gözaltına alınmaya çalışılmış ancak halkın tepkisi sonucu polis geri adım atarak gözaltı yapamamıştı.

Aynı gün içerisinde yeniden takip altına alınan DHF taraftarı, başka bir yerde kaçırıldı. Pülümür vadisine götürülen DHF taraftarına işkence yapılarak tehdit edildi.  DHF taraftarına ” Sen DHF’nin yapmış olduğu eylemlere katılıyorsun 1 Mayıslara, 18 Mayıslara. Bu eylemlerde yer alıyorsun, ayağını denk al sonun iyi olmayacak” diyen polisi, DHF faaliyetçileri hakkında bilgi almaya çalıştı. Polis DHF taraftarını “Biz onların ne işlerle uğraştığını biliyoruz hesabını soracağız” söylemleriyle tehdit ederken, yaptığı işkencelerin ardından DHF taraftarını saat 23.00 sularında serbest bıraktı.  

‘Halkın örgütlü güçlerini sindirme politikalarına karşı halkın kavgasını daha da büyüteceğiz’

DHF Dersim örgütlülüğü yaptığı açıklamada DHF taraftarına yönelik baskıları ve işkenceleri protesto ederek şunları dile getirdi: “Var olan ve var olacak tüm saldırılara karşı örgütlü mücadele perspektifini kuşanarak boşa düşüreceğiz. Tehditleriniz ve işkencelerinizin devrimcileri asla mücadelesinden geri düşüremeyeceğini haykırıyoruz. Halkın örgütlü güçlerini sindirme politikalarına karşı halkın kavgasını daha da fazla büyüterek cevap olacağız.”

Açıklama DHF faaliyetçileri ile taraftarlarına yönelik herhangi bir olumsuzluğun yaşanması durumunda sorumlusunun faşist T. C. devleti olacağı belirtildi. 
 

Önceki İçerikTokat’ta gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakıldı
Sonraki İçerikLice’deki katliam Dersim’de protesto edildi