Dersim halkı doğasına sahip çıkıyor

Dersim halkı doğayı tehdit eden HES ve maden projeleri ile anti-personel mayınlarına karşı sağanak yağmur altında kitlesel bir eylem gerçekleştirdi

DERSİM(26.05.2013)- Dersim halkı dün “Dersim’e sadakat için barajlara, siyanüre, mayınlara, yozlaşmaya, doğanın yok edilmesine hayır! Dersim halkı” yazılı pankartın arkasında sabahın erken saatlerinde Seyid Rıza parkında bir araya geldi. Aralarında DHF ‘nin ve demokratik kitle örgütlerinin de bulunduğu kitle saat 11.00’de yürüyüşe geçti. Yürüyüş başladığı andan itibaren yoğun bir şekilde sağanak yağış yağması Dersim halkını yıldırmadı. Yürüyüş boyunca sık sık “Dersim  onurdur onuruna sahip çık”,” Baraj yapma boşuna yıkacağız başına”,”Katil devlet Dersim’den defol”, “Munzur özgür akacak”, “Ali Mükan’a özgürlük” sloganları atıldı. Yoğun yağıştan kaynaklı programda değişiklik yapılarak Kemerabel ‘de program devam etti.  Burada yapılan basın açıklamasında Dersim’in yapılan 23 HES, 63’ü aşkın madencilik faaliyeti, 10.557 adet anti-personel mayını, inanç alanları ile kültür varlığı alanlarına inşa edilmek istenen karakol projeleri ile büyük bir tehdit altında olduğu kaydedilerek Munzur Vadisi’nin 1971 yılında milli park ilan edilmesine karşın 1983’ten itibaren vadi üzerinde çeşitli baraj ve HES projelerinin şekillendirildiği Danıştay’ın Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu alınması gerektiğini belirterek yapımı durdurmasına rağmen Çevre ve Orman Bakanlığı’nca Munzur Vadisi Millî Parkı’nda yapımı planlanan Baraj ve Hes’ler için Üstün Kamu Yararı kararı alınarak baraj ve HES’lere izin verildiği kaydedildi.

Tüm ilçeler HES ve madencilik projeleri tehdidiyle karşı karşıya

Peri Vadisi’ndeki ekolojik kırıma de değinilen açıklamada “Peri Vadisi’nde altısı baraj tipi toplam dokuz HES projelendirilmişti. Bu baraj ve HES’lerden Tunceli ili sınırları içerisinde yer alan Seyrantepe Barajı ve HES’te hali hazırda enerji üretilmekte; Tatar Barajı ve HES’in inşası devam etmekte; halkımızın tüm itirazlarına rağmen Pembelik Barajı ve HES için Acele Kamulaştırma Kararı alınarak topraklarımıza Acele El Koyma Kararları verilerek ekolojik kırım devam ettirilmektedir.” denilerek yapımı projelendirilen diğer HES projelerinin isimleri aktarıldı.

Dersim’in son zamanlarda madencilik projeleri açısından da yüksek bir tehdit altında olduğu belirtilen açıklama  ” Dersim’in ekolojik ve kültürel varlık alanları çevre mevzuatına aykırı olarak Maden Arama – İşletme Ruhsatları ile madencilik şirketlerine kiralanmıştır. Madencilik şirketleri Arama-İşletme Ruhsatlarına konu toplam rezerv sahaları çok daha yüksek miktarda olmasına rağmen ÇED sürecinden kaçınmak için faaliyet yürütecekleri alanı etap etap beyan etmekte ve bu şekilde madencilik faaliyetlerinin olası çevresel v.s. sonuçlarına dair veriler elde edilememektedir. Bunlardan başka anti-personel mayınları da gerek yaşam hakkı ve gerekse de ekoloji açısından yüksek miktarda risk üretir durumdadır. Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’ e 2004 yılında sunduğu raporlara göre Dersim’de 10 bin 557 adet kara mayını/anti-personel mayını bulunuyor.

Türkiye’nin taraf olduğu Ottowa Sözleşmesi hükümlerine göre Dersim’de bulunan 10.557 adet anti-personel mayınının imhası için sözleşmenin yürürlük tarihi olan 1 Mart 2004 tarihinden itibaren en kısa zamanda harekete geçerek mayınların imhasına başlamış olması gerekiyordu. Fakat bugüne kadar mayınların imhası için herhangi bir girişimde bulunulmadı. Son süreçle birlikte, Dersim’de 90’lı yıllarda zorla boşaltılan yerleşim birimlerine dönüş umutlarının oluşması ve doğa gezilerinin artması ile anti-personel mayınları ve serbest patlayıcılar Dersim halkı açısından daha fazla kaygı üretmeye başlamıştır.

Son olarak belirtmek isteriz ki çözüm sürecine rağmen, Dersim Halkınca büyük kutsiyet atfedilen Koye Jel ve Sinan Kalesi Harabeleri gibi kültürel varlık alanlarına büyük karakollar inşası için iş makineleri çalışmaya başlamıştır. Dersim’in inancına, kültürel varlık alanlarına yönelik projeler inanç ve kültürümüz açısından asla onaylanamayacak projelerdir. “ sözleriyle sonlandırıldı.

  Yürüyüş sloganlar ve marşlarla sonlandırıldı.

 

Önceki İçerikSanat yasa tasarısı protesto edildi
Sonraki İçerikMKP dava tutsaklarına sürgün!