Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri torba yasaya tepki gösterdi

Dersim Emek Ve Demokrasi Güçlerinden torba yasaya tepki: ‘Çevre, doğa, yaşam hakkı; Munzur torbaya sığmaz!’

Dersim Emek Ve Demokrasi Güçleri Meclisten geçen Elektrik Enerjisi Kanunu ve bazı diğer kanunlar için Sanat Sokağında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı okuyan Hıdır Demir, Kanunların TBMM Sanayi Komisyonu’nda jet hızıyla görüşüldüğünü fakat ekolojik örgütlerin katılımı ise pandemi gerekçesiyle engellendiğini belirtti.

MADEN ŞİRKETLERİNE AVANTAJ

Kanun teklifinin, torba yasa mantığı ile hazırlandığını ancak aslında enerji piyasasının yeniden düzenleyen temel bir kanun niteliğinde olduğunu söyleyen Demir, “Toplam 46 maddelik torba yasa tasarısı ile KDV Kanunu, Maden Kanunu, Doğal Gaz Piyasası Kanunu, Kamu İhale Kanunu, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun, Elektrik Piyasası Kanunu ve Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu olmak üzere 7 kanunda değişiklik öngörülüyor. Teklif ile 21 dağıtım şirketine, YEKDEM’ den faydalanan 881 enerji üretim tesisi sahibine, 1722 enerji üretim tesisine ve çok sayıda maden şirketine avantaj sağlanmaktadır.” dedi.

“YIKIM VAR”

Kanun teklifinde halkın, enerji demokrasisinin ve enerji tasarrufunun olmadığını dile getiren Demir, “Enerji verimliliği yok, enerji kooperatiflerine teşvik yok, çevreyle ilgili duyarlılık yok.   Teklifte, enerji ve maden şirketlerine daha fazla destek, daha fazla imtiyaz ve kıyak, kamu denetiminin ortadan kaldırılması, tüm yetkilerin tek adamda, Cumhurbaşkanı’nda toplanması, imtiyaz ve kıyağın şirketlere, zararın halka yıkılması ve çevreyle ilgili yıkım var.” dedi.

TEKLİFİ GERİ ÇEKİN

Sermaye gruplarının doğayı dersimi, kaz dağlarını, egeyi, aydını bütün bölgelerin her yerinin talan edileceğini söyleyen Demir, “Bu yasa teklifi de göstermektedir ki, sorun yalnızca çevreyle ilgili yıkım değil, kapitalizmin bir saldırısıdır. Bu nedenle yasa teklifinin geri çektirilmesi için emek, demokrasi mücadele güçleri ile ekoloji mücadelesi veren güçler birlikte hareket etmesi zorunluluktur. Sermayeden değil, halktan yana, ekolojik dengeyi gözeten enerji ve maden politikası! Torba yasa teklifini geri çekin!” dedi. (Dersim/EVRENSEL) 

Önceki İçerik1 Kasım Dünya Kobanê Günü İsviçre’de kutlandı
Sonraki İçerikPolonya’da on binlerce kişi kürtaj hakkı için sokağa çıktı