Dersim’de yasağa karşın Newroz etkinliği düzenlendi / Foto-Haber

Dersim’de Newroz etkinlikleri yasaklanmasına karşın yüzlerce kişi alanları doldurarak Newroz etkinliklerine katıldı. Newroz etkinliğine HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da katıldı

DERSİM (18.03.2016) –  Dersim Tertip Komitesi öncülüğünde düzenlenen Newroz kutlaması Newroz ateşi yakılarak başladı.

Demokratik Haklar Derneği’nde bir araya gelen kitle ESP ve Partizan  kortej oluşturarak yürüyüş gerçekleştirdi. Polis Okullar Caddesi’nde yolu kapatarak kitlenin Newroz alanına girmesine engellemeye çalıştı. Özel harekat polislerinin provokasyon yaratmasına karşın kitle sakinliğini koruyarak sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde Seyit Rıza Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Newroz etkinliğe katılan yüzlerce kişinin yanı sıra, etkinliğe HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, EMEK Partisi Genel Başkanı Semra Gürkan, DHF temsilcisi Tahir Demirtaş, STK Parti Temsilcileri ve Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel’de katıldı.

Selahattin Demirtaş konuşmasında; “Dünya ikiye ayrılıyor diyorlar ya bizden yanasınız ya düşmanımızsınız. Türkiye’de ilk defa bir Cumhurbaşkanı kendi halklarına  düşman kelimesini kullanıyor. Buradan soralım Tayip Erdoğan’a düşman kimlerdir. Bizi cezaeviyle tehdit etmeye, terbiye etmeye çalışıyorlar. Ama olur da bu çılgınlığı yaparlarsa size sadece bir vasiyetimiz olabilir. Siz nasıl korkmadan dimdik direndiniz, biz de cezaevine öyle gireriz. Başımız dimdik, onurla, gururla gireriz. Peki Cumhurbaşkanı acaba sen hazır mısın cezaevine girmeye” dedi.

Tahir Demirtaş ise konuşmasında; “İleri demokrasi, barış, kardeşlik argümanlarıyla birçok toplumsal kesimi etkileyen, kendine yedekleyip, soykırım ve katliamlarla karakterize ‘TC’ devlet geleneği devam etmektedir.  Özyönetim iradesine ve alanlarına azgınca saldıran devlet; tankıyla, topuyla ve binlerce paramiliter savaş gücüyle Sur, Cizre, Nusaybin, İdil, Yüksekova gibi Kürt yerleşim yerlerini yakıp yok etti. Bodrumlarda sıkışmış onlarca savunmasız insanı diri diri yakarak, belediye eş başkanlarını ve örgütlü siyasi temsilcilerini görevden alma, tutuklama gibi siyasi operasyonlarla Kürt halkını iradesi kırılmaya çalışılmaktadır. Gün direnme günüdür, gün savaşma günüdür. Selam olsun Sur, Cizre, Nusaybin, İdil, Yüksekova ve dağlarda direnenlere” dedi.

Konuşmaların ardından Newroz ateşi yakıldıktan sonra çekilen halaylarla son buldu.

 

Önceki İçerikDHF; ‘’Newroz yasaklarını tanımıyor, uymuyoruz’’
Sonraki İçerikKaypakkaya geleneği bir değerini daha sonsuzluğa uğurladı