DEDEF: Dersim ismi iade edilsin

Dersim Dernekleri Federasyonu(DEDEF), Dersim isminin iade edilmesi için bugün Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi

HABER MERKEZİ (18.01.2015)- DEDEF, Dersim isminin iade edilmesi için bugün saat 13.00’de Taksim Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Dersim ismi iade edilsin” yazılı pankart arkasında toplanan kitle “Dersim onurdur onuruna sahip çık” sloganı attı.

Dersim isminin iade edilmesiyle ilgili yurtiçi ve yurtdışında kampanya başlattıklarını vurgulayan DEDEF üyeleri şunları ifade etti: “Dersim ismi hem ülke içinde hem ülke dışında çeşitli tartışmalara neden olan bir konu. Dersim isminin iade edilmesiyle ilgili postanelere gidilerek dersim isminin iade edilmesiyle yazılan mektuplarda Tunceli yerine Dersim ismi geçiyor.”

Konuşma yapan DEDEF başkanvekili İmam Karataş ise şunları söyledi: “Biz Dersimliler, neredeyse yüzyıldır devletten bizim olanı istiyoruz. Dersim  isminin iade edilmesini istiyoruz. Dersim ismi bize bizi hatırlamamızı ve toplumsal belleğimizi diri tutmamızı sağladığı gibi tersinden de devletin dayattığı isim olan ve devletin tunç-eli olan Tunceli ismi bizlere Türkçe konuşmayı, Türkçe yaşamayı, Türk olmayı, Sünni olmayı ve Tunceli ismi üzerinden Dersim’i ve Dersim tarihini tüm yönleriyle toprağa gömmeye ve nihayetinde biz Dersimlileri tarihten silmeyi amaçlamış ve tarihten silemediği gibi toplumsal belleğimizi oluşturan kültürel birikimlerimize önemli darbeler vurmuştur.”

Yapılan basın açıklaması sloganlarla son buldu.

 

 

 

 

Önceki İçerikAllah’a güvendiler katledildiler (!)
Sonraki İçerikPEGİDA nasıl bir olgudur?