Cumartesi Anneleri Ermeni aydınlarının akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri Galatasaray Lisesi önünde 98 yıl önce  ‘kaybedilen’ Ermeni aydınlarının akıbetini sordu

İSTANBUL (27.04. 2013)- Bu hafta 422. defa toplanan Cumartesi Anneleri 24 Nisan 1915’te İstanbul’dan Çankırı ve Ayaş’a gönderildikten sonra kendilerinden bir daha haber alınamayan 220 Ermeni aydının akıbetini sordu.  “24 Nisan hakikatini açıklayın” çağrısında bulunulan eylemde İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyonu adına açıklamayı 1993 yılında gözaltında kaybedilen Hüseyin Taşkaya’nın kızı Serpil Taşkaya yaptı. Yapılan açıklamada operasyon emrini İttihat ve Terakki Hükümeti’nin İçişleri Bakanı Mehmet Talat Bey verdiği İstanbul’da Emniyet Müdürü Bedri Bey’inse operasyonu yürüttüğü kaydedildi. Gözaltına alınarak İstanbul’dan trenle Ankara gönderilen Ermeni aydınlarının Ankara yakınlarındaki Sincanköy’de trenden indirilerek iki gruba ayırdıkları, bir grubun Çankırı’ya, diğer grupsa Ayaş’a sevk edildiği açıklanarak Ermeni aydınlarından çok azının geri döndüğü belirtildi. “Unutmamız üzerine kurulan inkar politikalarına inat gerçeği yaşatacağız” diyen Taşkaya “Gözaltında kaybetmek, kaybedilenlerin akıbetleri açığa çıkana kadar devam eden bir insanlık suçudur. Kayıpların akıbetini gizleyen, açığa çıkarmayan hükümetler de bu suçun devamcısıdır. Hükümeti bu suç ortaklığına son vermeye çağırıyoruz” sözleriyle açıklamayı sonlandırdı.

Ermeni müzisyen Gomidas anıldı

Eylemde 24 Nisan’da gözaltına alınan ancak daha sonra aydınların çabalarıyla serbest bırakılan Ermeni müzisyen Gomidas’tan bir Ermeni şarkısı dinlendi. Gomidas’ın hayatına dair yapılan açıklamada 4 bine yakın Türkçe, Kürtçe ve Ermenice türküyü derleyen Gomidas’ın soykırımdan kurtulmasından sonra akıl sağlığını yitirdiği, soykırımdan sonra yaşadığı 18 yıl boyunca bir daha konuşmadığı ve müzik yapmadığı kaydedildi.

Eylemde gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun, kayıp Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak da birer konuşma yaptılar.

 

Önceki İçerikHegemonya Yeniden Kurulurken Sol Liberalizm ve Taraf Özel
Sonraki İçerikDHF: 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz!