Çukurova Üniversitesi’nde Mayıs şehitleri anması

Çukurova Üniversitesi’nde Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya şahsında Mayıs ayı şehitleri anması yapıldı

ADANA (14.05.2015)- Çukurova Üniversitesi devrimci, yurtsever öğrencileri İbrahim Kaypakkaya şahsından Haki Karer ve dörtlerin anmasını gerçekleştirdi.

R1 alanında bir araya gelen kitle burudan Ali İsmail Korkmaz alanına yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında Mayıs ayı şehitleri ve Soma’da katledilen maden işçilerinin resimleri taşındı ve “ Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Şehid namırın”, “Katil devlet hesap Verecek”, “Soma’nın hesabı sorulacak” sloganları atıldı.

Yürüyüş sonrası okunan basın açıklamasında “Ölümsüzlüğünün 42. yılında her türden faşist baskı ve teröre inat, Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Diyarbakır zindanlarında bedenini ateşe veren dörtleri tüm demokrasi, devrim ve komünizm şehitlerini anıyor, ölümsüz mücadelelerini Mayıs coşkusuyla selamlıyoruz! Ve Onları katledenler bugün hala katletmeye devam etmektedirler. Üniversitelerde Şerzan Kurtları, Ali İsmailleri; sokaklarda Uğurları, Berkinleri, İbrahimleri; ataerkil zihniyeti besleyerek Özge Canları, LGBTTİ bireyleri, HES’lerle, RES’lerle Nükleer Santrallerle doğamızı, katletmektedirler. İşsizliğin, yoksulluğun, hak gasplarının, güvencesiz çalışmanın, geleceksizliğin derinleştiği günümüz koşullarında toplu iş katliamlarıyla maden ocaklarında işçilerimizi katletmektedir. Bugün yas tutma değil, onların mirasına sahip çıkma günü olmalıdır. Bugün yas tutma değil, göz göre göre gelen katliamların hesabını sorma günüdür. Bizlerin Çukurova Üniversitesi devrimci yurtsever öğrencileri olarak sorulacak hesabımız vardır.” denilerek Mayıs ayı şehitleri şahsında tüm dünya ve coğrafyamız devrim ve demokrasi şehitlerini bir kez daha anıldı.

Basın açıklaması sonrası, Mukavemet grubu tarafından bir müzik dinletisi yapıldı. Anma söylenen ezgilerle ve atılan sloganlarla sonlandırıldı.

Ülkü Ocakları – polis işbirliği sonucu Kaypakkaya pankartı indirildi!

Çukurova Üniversitesi’nde gerçekleştirilen anma sırasında R2 binasına “ Bu Çelik Aldığı Suyu Unutmayacak ” şiarıyla asılan pankarttan Ülkü Ocakları rahatsız oldu. Anma sonrası alandan öğrencilerin ayrılmasını fırsat bilen faşist güruh Adana Emniyet Müdürlüğü’ne haber vererek pankartın indirilmesini istediler. Bunun üzerine okula giren polis Kaypakkaya pankartını indirdi.

İndirilen pankartı yeniden öğrencilere kolluk güçleri ve ÖGB saldırdı.

 

Önceki İçerikErdal Ataş Nazımiye’de (foto haber)
Sonraki İçerik‘Mayıs’ın kızıl görkemiyle kavgada yitirdiklerimizi anıyoruz’