Çapa’da direniş kazandı

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde insanca yaşanacak ücret ve iş güvencesi talep ettikleri için işten atılan Genel-İş Sendikası’na üye 5 işçi, bugün başladığı direnişi kazanımla sonuçlandırdı

HABER MERKEZİ (26.01.2015)- Genel- İş Sendikası, SES, İstanbul Tabip Odası, Eğitim Sen 6 No’lu Üniversiteler Şubesi ve TAŞ.İŞ.DER’in çağrısıyla bir araya gelen işçiler, Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi önünde eylem düzenledi. İşçilere HDP Milletvekili Levent Tüzel, Çapa Tıp Fakültesi öğrencileri ile direnişteki Ülker işçileri destek verdi.

Hastane bahçesinde yürüyen işçiler, “Baskılar bizi yıldıramaz” , “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” , “İşçi gençlik el ele mücadeleye” sloganlarını attı.

‘Üniversite yönetimi taşeron firma gibi çalışıyor’

Yürüyüşün ardından hastane önünde açıklama yapan sendika temsilcileri ile işten atılan işçiler, işten atmanın asıl hedefinin örgütlü mücadeleyi bitirmek olduğunu belirtti. Taşeron sistemini eleştiren işçiler, kadrosuz ve güvencesiz çalıştırıldıklarını kaydetti.  İşçiler, üniversite yönetiminin çeşitli tehdit ve baskılarına maruz kaldıklarına belirterek “İstanbul Üniversitesi yönetimi taşeron firmanın patronu gibi davranıyor” dedi. İşçiler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sendikalaşmanın önünü açtığı söylemlerinin gerçekliği yansıtmadığını belirterek mücadelede kararlılık mesajı verdi.

Ardından söz alan HDP Milletvekili Tüzel, “Burası bir hastane ama burada ne sağlıklı bir yaşam, ne sağlıklı bir çalışma var. Bu şekilde keyfi, baskıcı bir uygulamayı kabul etmiyoruz. Taşeron işçileri yalnız değildir, işe iade edilene kadar buradayız” dedi.

Direnişin birinci gününde kazanım

Yapılan açıklamaların ardından direniş çadırı kuran işçiler, hastane başhekimliğiyle görüştü.

Görüşmenin sonucuna dair bilgi veren Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, hastane başhekimliğinin işçileri işe geri alacağını ifade etti. Sendikal mücadele için önemli bir kazanım olduğunu belirten Tükel’in konuşması işçiler tarafından alkışlar ve sloganlarla karşılandı. Direnişin kazanımla sonuçlanmasının ardından kurulan çadır kaldırıldı.

 

Önceki İçerikFatsa halkı siyanürlü altın madenine ‘hayır’ dedi
Sonraki İçerikSırrı Öztürk hayatını kaybetti