‘Berkin’in hesabı sorulacak’

Başına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle 269 gün sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan için dün birçok şehirde eylemler yapıldı. Ankara, İzmir,  Mersin ve Adana’da polis yürüyüş yapan kitleye saldırdı

HABER MERKEZİ (12.03.2014)- Berkin Elvan’ın katledilmesi üzerine Ankara’da protesto yürüyüşleri yaşandı. Tuzluçayır’da “Berkin’in hesabı sorulacak” sloganlarını atan kitle cami-cemevi inşaatına yürüdü. Polis barikatına yüklenen Tuzluçayırlılara polis, gaz bombası ve ses bombasıyla saldırdı, direnişçiler havai fişeklerle karşılık verdi. Akşam saatlerinde daha da şiddetlenen çatışmalarda bir kişi yaralandı.

Ankara’da karış karış direniş

ODTÜ’lü öğrenciler sabah saatlerinde ders boykotu çağrısı yaparak, Eskişehir Yolu’na doğru yürüyüşe geçti. Yolu kapatarak Kızılay Meydanı’na doğru yürüyen kitleye polis gaz bombası, tazyikli su ve biber gazlarıyla saldırdı. Saldırı üzerine ODTÜ A1 Kapısı’na dönen kitle direnişe burada da devam etti. Bir yandan barikatlar kuran ODTÜ öğrencileri öbür yandan gaz bombalarına taş atarak karşılık verdi. ODTÜ’de direnişe son veren kitle Güvenpark’a gidilmesi çağrısı yaptı.

Kızılay Güvenpark’ta ise bin kişiyi aşan oturma eylemi, meydanın trafiğe kapatılmasıyla devam etti. Her geçen dakika daha da kitleselleşen eyleme, polis dağılın anonslarıyla ilk saldırısını gerçekleştirdi.  Anonstan sonra Kızılay Meydanı’na giren kitleye polis gaz bombası ve ses bombalarıyla saldırdı. Metroya ve alışveriş merkezlerine de gaz bombası atan polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Saldırılara “Katil var” , “Berkin Elvan onurumuzdur” sloganlarıyla karşılık veren kitle, geç saatlere kadar Ankara sokaklarında çatıştı. Gece geç saatlere kadar toplam 70 kişi gözaltına alındı.

İzmir’de 70 gözaltı

İzmir’de Berkin için sokağa çıkan binlerce kişi geç saatlere kadar polisle çatıştı. Polisin kullandığı yoğun gaz nedeniyle fenalaşan 15 kişi, hastaneye kaldırıldı. Biri ayağından olmak üzere, 2 kişi gaz bombasından yaralandı. Polis uzun süre Konak ve Alsancak civarını abluka altına aldı. Çatışmaların sona ermesiyle birlikte polis özel ve ticari taksileri durdurarak kimlik kontrolü yaptı. Gece geç saatlere kadar süren çatışmalarda toplam 70 kişi gözaltına alındı.

Mersin’de halk barikatlara yüklendi

Mersin’ de de halk Berkin için sokaklara döküldü. Özgür Çocuk Parkı ve Forum AVM önünde eş zamanlı olarak toplanan halk, Pozcu’da birleşerek AKP Yenişehir İlçe Başkanlığı’na yürüdü. Polis barikatıyla önü kesilen kitle, barikatları zorlayarak yürüyüşüne devam etmek istedi. Bunun üzerine polis kitleye biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. Halk sokaklara barikatlar kurarak, direnişe geçti. Gece boyu süren çatışmalarda gözaltılar olduğu öğrenildi.

Adana’da geç saatlere kadar çatışmalar devam etti

Berkin Elvan için devrimci demokratik kurumların ve sendikaların çağrısıyla saat 18.00’de Atatürk Parkı’nda bir araya gelen yaklaşık 4 bin kişiden oluşan kitle, Sular Mevkiine yürümek istedi. Görüşmelerden sonra yürüyüşe izin veren polis, bir süre sonra kitleye uyarıda bulunmadan gazlı suyla saldırdı. Aralarında DHF üye ve taraftarlarının da bulunduğu kitle saldırıya karşı direnişe geçerken, çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etti. Direnişçilerin havai fişekler, taşlar ve torpillerle polise direndiği eylemlerde çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Eylem sırasında kitle, “Berkin Elvan onurumuzdur”, “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Katil devlet hesap verecek’ sloganlarını attı.

 

 

 

 

 

Önceki İçerikBerkin için ülkenin dört bir yanında direniş sürüyor
Sonraki İçerikİstanbul halkı Berkin için direniyor