Berkin için ülkenin dört bir yanında direniş sürüyor

Polisin attığı gaz bombasından ağır yaralanan Berkin Elvan’ın dün hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde çok sayıda il ve ilçede sokaklara çıkan kitleler protesto eylemleri gerçekleştirirken, yapılan eylemlere polis saldırıları yaşandı. Sokaklara çıkan kitleler faşizme karşı direnişin coşkusunu yaşadı

HABER MERKEZİ (12.03.2014)-

BURSA:  Berkin Elvan’ın hayatını kaybetmesinin ardından dün Gemlik ilçesinde DHF’nin de bileşenleri arasında olduğu Taksim Dayanışma İnisiyatifi tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.  Gemlik CİUS AVM önünde bir araya gelen kitle, “Umudun adı Berkin Elvan” , “Berkin Elvan ölümsüzdür” , “Katil polis hesap verecek” sloganlarını atarken basın açıklamasının okunmasına geçildi. 

Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Değerli dostlar bildiğiniz gibi Gezi eylemleri sırasında başına isabet eden gaz fişeğiyle ağır yaralanan Berkin Elvan tedavi gördüğü hastanede bu sabah 07.00 sularında 269 günün sonunda hayata gözlerini yumdu. İnanıyoruz ki böyle bir yaşam kaderimizdir diyen suskun kesimlerinde gözlerini açmasını sağlar, zulme sessiz şeytanlarında dilini açar. Berkin’in katili bellidir. Bu ülkeyi kabusa çeviren bir taraftan da insanların hayatlarını karartan iktidardır. Berkin kendisini ve ağabeylerini katledenler için ‘Emri ben verdim’ diyen diktatörden hesap sormamızı istiyor. Berkinin bu sözünü ve isteğini yerde bırakmayacağız.

Berkin’imiz, senin 15 yaş gününü hastanede kutlamıştık. Bu ülkeye demokrasi yerleştirme isteğimizde senin payın yaşından daha büyük. Berkin’imiz biliyorsun senden önce de 13 yaşındaki Uğur Kaymaz’a 13 kurşun sıkmışlardı. Berkin’imiz söz veriyoruz ki senin, Uğur Kaymaz’ın, Enes’in ve Ceylan Önkolların katillerinden mutlaka hesap sorulana kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

ANTALYA: Antalya’da Berkin Elvan için devrimci demokratik kitle örgütleri tarafından bir yürüyüş gerçekleştirildi. Saat 18.30’da Kapalı Yol Halk Bankası önünde bir araya gelen kitle Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş sırasında kitle, ”Berkin elvan ölümsüzdür” ,”Faşizme karşı omuz omuza” ,”Bedel ödedik bedel ödeteceğiz” sloganlarını attı. Yürüyüş sırasında polis kitlenin üzerine gaz bombası atarak eylemi provoke etmek istedi. Polis barikatını aşan kitle Cumhuriyet Meydanı’na gelerek basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Basın açıklamasının ardından kitle Berkin Elvan için türküler söyledi. Polis kitleye yeniden gaz bombasıyla saldırdı. Turizmin gözde şehirlerinden olan Antalya’nın, turistler açısından en yoğun gezilen Cumhuriyet Meydanı’nda polis, TOMA’larıyla, panzerleriyle ve biber gazıyla adeta bir terör estirdi. Polis saldırısı sırasında bir kişinin kafasına gaz kapsülü isabet etti. Yaralanan eylemci hastaneye kaldırıldı.

Polis saldırısı sırasında kitle, ‘Berkin Elvan ölümsüzdür” ,”Önderimiz  İbrahim Kaypakkaya” , ”Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganlarını coşkulu bir şekilde attı. Uzun süren çatışmanın ardından kitle dağılırken, bugün de saat 12.00’de Aydın Kanza Parkı’nda bir araya gelinerek Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirilecek.   

KIRŞEHİR: Berkin Elvan’ın hayatını kaybetmesinin ardından Kırşehir gençliğinin  öncülük ettiği bir yürüyüş  düzenlendi.

Yürüyüş için Cacabey Meydanı’nda saat 16.00’da bir araya gelen kitle, basın açıklaması yapmak için AKP İl Binası’na yürüdü.  Yürüyüş sırasında kitle, “Berkin Elvan ölümsüzdür”,” Anaların öfkesi katilleri boğacak” , ” Katil devlet hesap verecek” , ” Berkin’e sözümüz halk iktidarı” sloganları atıldı.

AKP İl Binası’nın önüne gelen kitlenin oturma eylemi yapmasının ardından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında Berkin’in küçük bedeninde kavgayı onurluca taşıdığı belirtilerek Berkin’in mücadelesinin sürdürüldüğü ifade edildi. 

Basın açıklaması sırasında halkın balkonlardan ve caddeden alkışlarla destek vermesi dikkati çekti. Yapılan eyleme DHF, ÖDP, TKP VE Eğitim-Sen üyeleri destek verdi.

ESKİŞEHİR: Eskişehir’de on binlerce kişi Berkin Elvan için eylemdeydi.

Saat 18.00’da Espark AVM önünde bir araya gelen kitle ”Berkin Elvan ölümsüzdür” , “Berkin’in katili AKP’nin polisi” , “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganlarını attı. Ardından AKP İl Binası’na yürümek isteyen kitleye polis TOMA’lar ve biber gazıyla saldırdı. Polis saldırısından etkilenen yüzlerce kişi hastanelere kaldırılırken, bir kişi de başına isabet eden gaz bombası nedeniyle yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Kitleye Yunus Emre Caddesi’nden Espark AVM önünde barikat kurup ateş yakarak yeniden toplanma çağrısı yapıldı. Eskişehir’de çatışmalar gece geç saatlere kadar sürdü.

AFYON: Berkin Elvan’ın dün hayatını kaybetmesinin ardından Afyon’da afişler asılarak faşist devlet protesto edildi.

Kütüphane karşısı Ring Durağı’na ve Ahmet Necdet Sezer Yerleşkesi’ne “Katil polis hesap verecek” , “Uyan Berkin” , “Berkin Elvan ölümsüzdür” , “Katil polis” yazılı afişler asıldı.

DENİZLİ: 269 gündür komada yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan’ın dün hayatını kaybetmesinin ardından Denizli halkı eylemdeydi. Çınar’da bir araya gelen kitleye polis saldırdı. Kitle polise karşı barikatlarda direnirken, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Onlarca kişinin gözaltına alındığı Denizli’de, öğle saatlerinde gözaltına alınan bir DHF faaliyetçisinin ardından eylemler sırasında da bir DHF ile 1 Liseli DGH taraftarı gözaltına alındı.

Kitle polis saldırısının ardından üniversite tarafına çekilerek halaylarla ve türkülerle direnişin coşkusunu yaşadı. Denizli’de polisin akrep ve TOMA’larla saldırıları gece geç saatlere kadar devam etti.

BALIKESİR: Berkin Elvan için Balıkesir’de de bir yürüyüş ve oturma eylemi düzenlendi.  

Balıkesir Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanan kitle basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Zalimler zulümlerinden pişman olmazlar. Dün 17 yaşındaki Erdal Eren’i asanlar zulümlerinden ne kadar pişman olmuşlarsa bugün 15 yaşındaki Berkin’i katledenler de o kadar pişman olmuşlardır. Bu zulmü yapanların artık sonu yaklaştı. Baskı ve zulümleri sökmüyor artık. Suçluluk telaşı içinde debelenip duruyorlar. Ne kadar güçlü görünürlerse görünsünler bizi yenemeyecekler. Çünkü biz halkız. Halklar yenilmezler!”

Basın açıklamasının ardından bir süre oturma eylemi yapan kitle ardından Ali Hikmet Paşa Meydanı’na yürüdü. Meydanda yapılan konuşmaların ardından kitle dağıldı. Yürüyüş ve basın açıklaması sırasında kitle,“ Berkin Elvan yalnız değildir” , “Devrim şehitleri ölümsüzdür” , “Anaların öfkesi katilleri boğacak” , “Katil devlet hesap verecek” sloganlarını attı. Kitle dağılırken provokasyon yaratmaya çalışan bir kişi eylemcilerin tepkisiyle oradan uzaklaştırıldı. Bu sırada bu olayı görmezden gelen polise de sloganlarla tepki gösterildi.

Eyleme DHF, Halk Cephesi, Öğrenci Dayanışması, Öğrenci Kolektifi de destek verdi.

 

 

 

 

Önceki İçerikDersim’de Berkin Elvan yürüyüşüne polis saldırdı
Sonraki İçerik‘Berkin’in hesabı sorulacak’