Bedrettin Akdeniz Adana’da sonsuzluğa uğurlandı

Rojava’nın Serakaniye bölgesinde yaşamını yitiren Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) savaşçısı Bedrettin Akdeniz(Suphi Şoreş) bugün Adana’da binlerce kişinin katıldığı bir törenle sonsuzluğa uğurlandı

ADANA-(29.05.15) Rojava’nın Serekaniye bölgesinin kırsal kesimlerinde DAİŞ çetelerinin yerleştirmiş olduğu mayınların temizlendiği sırada şehit düşen Bedrettin Akdeniz(Suphi Soreş) bugün Adana Küçükoba Mezarlığına gerçekleştirilen yürüyüş sonrası sonsuzluğa uğurlandı.

Bedrettin Akdeniz’in ölümsüzlük haberinin alınmasının ardından yaklaşık 3 gündür Adana Gürselpaşa mahallesindeki evinin önünde açılan taziye çadırıyla, taziyeleri kabul eden yoldaşları ve ailesi bugün cenazenin Adana’ya ulaşmasıyla birlikte görkemli bir karşılama yaptı. Taziye evinin önüne gelen kitle ‘Bedrettinin bıraktığı bayrağı dalgalandıracaklarına ve mücadelesini devam ettireceklerinin’ vurgusunu yaparak sık sık sloganlar attı. Kısa bir bekleyişin ardından cenaze konvoy eşliğinde Gülbahçesi mahallesine getirildi. Karasu kavşağında toplanan binlerce kişi buradan Küçükoba Mezarlığına doğru yürüdü.

Bedrettin’e Sözümüz Devrim Olacak

Yürüyüş boyunca sık sık “Bedrettin Akdeniz ölümsüzdür”, “Şehid namırın”,  “Bedrettine sözümüz devrim olacak” şeklinde sloganlar atıldı. Mezar başına gelen aralarında HDP, SDP,DHF ve birçok siyasi parti, kitle örgütünün de bulunduğu binlerce kişi saygı duruşunda bulundu ve marşlar okudu. Mezarlık içerisinde tabutu taşıyan BÖG (Birleşik Özgürlük Güçleri) milisleri, Bedrettin’in emekçi yaşamını, yiğitliğini ve kararlılığını anlatarak, mücadelede ısrarcı olduğunun vurgusunu yaptılar. Milisler konuşmalarında Bedrettin’in katillerini aramadıklarını katillerinin DAİŞ çeteleri ve bu çeteleri destekleyen AKP iktidarı, Amerikan emperyalizmi ve İsrail siyonizmi olduğunu ve bu güçlerden hesap soracaklarını belirttiler.

Mezar başına gelindiğinde ise Bedrettin’in annesi Sabiha Akdeniz konuşma yaparak “Bedrettinim şerefli ve namusluydu. Bir Bedrettinim vardı, şimdi binlerce Bedrettinim oldu. Bununla gurur duyuyorum ” dedi. Ardından SDP Genel Başkanı Ufuk Göllü bir konuşma yaparak  “Bedreddin yoldaş işçi sınıfının mücadelesini Kobâne’ye, oradan da Rojava’ya taşıyarak Kürt halkının özgürlük kavgasıyla birleştirmiştir. AKP beslemesi İŞİD canilerinin bölgede uyguladığı barbarlığa vücudunu siper ederek enternasyonalizmin bayrağını dalgalandırmıştır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından cenaze töreni son bulurken, çok sayıda kişi aileye taziye ziyaretleri gerçekleştirdi.

 

Önceki İçerikHalkın Günlüğü Gazetesi çıktı!
Sonraki İçerikHalkın Günlüğü susturulamaz!