Avrupa’da 1 Mayıs (Foto-Haber)

İşçi ve emekçilerin birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs bu yıl Avrupa’nın birçok noktasında mücadele kararlılığıyla karşılanırken, Hamburg ve Köln’de gerçekleştirilen “Devrimci 1 Mayıs” eylemlerinde ADHK ve ADGH faaliyetçilerinin de yer aldığı kitleye yapılan polis saldırıları ve gözaltılar, gösterilen kararlı direnişlerle boşa çıkartıldı

AVRUPA (02.05.2015) – Avrupa’nın birçok ülkesinde 1 Mayıs kutlanırken, kimi kentlerde polis saldırı ve gözaltılar da oldu.

Alman polisinden 1 Mayıs eylemine saldırı

Enternasyonal proletaryanın birlik-mücadele ve direniş günü olan 1 Mayıs dünya genelinde olduğu gibi Hamburg’da da birçok devrimci-demokrat-ilerici kurum tarafından yapılan eylemlerle karşılandı. Hamburg’da ilk eylem sabah saatlerinde Alman sendikalarının örgütlediği ve içlerinde ADHK’nın olduğu anti-emperyalist blok ve birçok kurum tarafından yapılan bir yürüyüşle karşılandı. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş, Türkiye-Kuzey Kürdistan ve diğer ülke göçmen örgütlerinin güçlü katılımıyla gerçekleştirildi. ADHK ‘’Yaşasın 1 Mayıs-Biji Yek Gulan’’ pankartıyla katıldığı yürüyüşte sık sık ‘’1 Mayıs kızıldır kızıl kalacak, yaşasın devrimci dayanışma, ATİK yalnız değildir’’ sloganları atıldı. ADHK ve diğer kurumların hazırladıkları bildiriler kitleye okunarak, eylem sloganlarla sona erdirildi.

Alman polisinden saldırı

Hamburg’da diğer bir eylem ise akşam saatlerinde içinde ADHK’nın da yer aldığı Emperyalizme Karşı Mücadele Platformu tarafından gerçekleştirildi. Akşam saat 18:00’de Feldstrasse tren istasyonunda toplanan kitle, sloganlarla yürüyüşe hazırlık yaptığı esnada polisin yoğun saldırısıyla dağıtılmaya çalışıldı. Tomalar, atlı polisler, gaz ve tazyikli suyla kitleye saldıran Alman polisi birçok kişiyi döverek gözaltına aldı. Yapılan polis saldırısı sonrası gece geç saatlere kadar Hamburg’un çeşitli yerlerinde eylemler ve polis saldırıları devam etti. Maoist Komünist Partisi(MKP)’de eyleme ‘’1 Mayıs’ta Sosyalist Halk Savaşı perspektifiyle iktidara’’ pankartıyla katıldı. Eylemde sık sık ‘’faşizme karşı omuz omuza, yaşasın devrimci dayanışma, yaşasın partimiz MKP’’ sloganları atıldı. Polis saldırısı neticesinde bir ADHK üyesi ve onlarca kişi gözaltına alındı.

Köln‚ ‘Direniş ve mücadele mümkün‘

Her yıl, alternatif “devrimci 1 Mayıs” eylemlerini Almanya’nın önemli merkezlerinde örgütleyen, Rote Aktion, Young Strugle, ADGH, AKAB ve Kızıl Antifa gibi gençlik örgütlerinden oluşan 3a Devrimci Gençlik Platformu bu yıl 1 Mayıs’ı “direniş mümkün, karşıt gücümüzü örgütlüyor, komünizm için savaşıyoruz” ve  “Rojava’yı savun- G 7 zirvesine kuşan, kapitalizmi parçala” sloganıyla ortak bildiri ve pankartlarla karşıladı. Avrupa Demokratik Gençlik Hareketi’nin, “krizin adı kapitalizm, cevabımız sınıf savaşı” pankart ve bayraklarıyla katıldığı yürüyüş, 30 Nisan akşamı Köln Mülheim Wiener Meydanı’nda toplanarak sistem karşıtı sloganlarla coşkulu bir şekilde harekete geçen gençlik kitlesi, yürüyüş boyunca dünyada ezenler ve ezilenler cephesinde yaşanan gelişmelere dair konuşmalar gerçekleştirerek faşizme, emperyalizme, kapitalizme karşı seslerini yükseltirken, alternatif sosyalist yaşama dair düşüncelerini sloganlarla haykırdı. Almanya’da yaşanan polis terörüne, ırkçı saldırılara, işsizliğe ve bunların arkasındaki devlet yapılanmasına dikkat çeken konuşmaların yağıldığı yürüyüşte, işçi ve emekçi sınıfının gerçek kurtuluşunun kendi ellerinde olduğu, “fabrikalarda grevler, sokaklar da barikatlarla diren” sloganlarıyla haykırıldı. Önümüzdeki haziran ayında Elmau’da toplanacak olan G 7 zirvesine karşı örgütlenme çağrıları yapıldı. Kentin kalabalık cadde ve sokaklarında 2 saate yakın yürüyen kitle Rojava ve Kobane direnişini marşlarla ve caddede yapılan saygı duruşuyla selamladı. Türkiye-Kuzey Kürdistan’lıların yoğun olduğu Weidengasse sokağından geçişte Kürtçe ve Türkçe slogan ve marşlar okuyan kitleye halktan destekler olurken kimi binalardan tepkiler de yükseldi.

Yürüyüş boyunca polisin engelleme ve provokasyon girişimlerine karşı duran gençlik kitlesi, yürüyüşün sonlandırılma noktasına doğru ara sokakta polis saldırısıyla karşılaştı. Coplarla rastgele saldırarak direnişçileri gözaltına almaya çalışan polise karşı direnen kitlenin bir bölümü yaşanan saldırı sonrası bir binaya girerken, binanın ön ve arka kapılarını zorlayarak saldırılarına devam eden polisin kameralarla eylemcileri kriminalize etme girişimlerine karşı ADGH aktivistlerinin de yer aldığı direnişçiler oluşturdukları barikatlarla binaya girişleri ve gözaltıları engelledi. Bir saat boyunca süren polis saldırısı direnişçilerin kararlılığıyla boşa çıkartıldı ve polis geri çekilmek zorunda kaldı.

1 Mayıs günü

ADHK, AGIF, ATIK, BIR-KAR, DIDF, EÖC, HDP, Kaldıraç, Rote Aktion Köln, Yaşanacak Dünya (Devrimci Proletarya), Anadolu Federasyonu, MLPD, Birleşik Haziran Hareketi, IG-Metall, DGB, die Linke gibi çok sayıda sendika, sol parti ve devrimci demokratik kurumların katıldığı proletaryanın enternasyonal birlik mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs Köln‘de coşkuyla kutlandı.

Hans-Böckler-Platz‘ta toplanan kitle Saat 12:00‘de miting alanına doğru yürüyüşe geçti. ADHK‘nın da bileşeni olduğu Devrimci 1 Mayıs Bloğu yürüyüş boyunca yaptığı konuşmalar, attığı sloganlar ve davul zurna eşliğindeki halayları ile dikkat çekti.

„Yaşasın kızıl 1 Mayıs“, „Faşizme karşı omuz omuza“, „Yaşasın enternasyonal dayanışma“, „Her yer Taksim, Her yer Direniş“, „Şehit Namırın“, vb. sloganların atıldığı yürüyüş miting alanına gelindiğinde, kitle tüm dünya 1 Mayıs ve devrim şehitleri için saygı duruşuna geçti.

Frankfurt

İşçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs bu yıl da sendikaların organize ettiği Gutursburg parkta başladı. Saat 9.00’da alana toplanan çeşitli ulus ve milliyetlerden işçi ve emekçiler yürüyüşün başlama saati olan 9.30’da kortejlerini oluşturarak yürüyüşe geçti. Çeşitli devrimci, demokrat örgüt ve partilerin kendilerini simgeleyen pankart ve bayraklarının açıldığı yürüyüşe ADHK kitlesi Frankfurt Demokratik güç birliğinin oluşturduğu blok içerisinde Almanca ‘’Başka bir dünya mümkün’’ pankartının arkasında kortejini oluşturdu. ADKH ve ADGH pankart ve bayraklarıyla yer aldığı 1 Mayıs yürüyüşü Römer Meydan’ına kadar yüründükten sonra burada yapılan programdan sonra sona erdi.

Daha sonra ADHK’nın da bileşeni olduğu Frankfrut yerelinde oluşturulan eylem birliği platformunun organize ettiği 1 Mayıs festival alanına gelindi. Alman devrimci demokratik örgüt ve partilerin yanı sıra, Türkiye-Kuzey Kürdistan’lı kurumların stantlarıyla renk kattığı festival önceki yıla oranla daha kitlesel ve coşkulu bir havada geçti. Çeşitli dillerde konuşma ve türkülerin söylendiği festival, sıcak bir atmosferde emekçilerin güzel bir dayanışma örneğini gösterdi. Festival gece saat 22.00 sıralarında sonlandırıldı.

Londra

İşçi sınıfının birlik ve mücadele günü 1 Mayıs Londra’da geleneksel olarak İngiliz sendikalarının izin başvurusunu yaptığı kutlamalar Marks Kütüphanesi olarak bilinen Clerkenwell meydanında başladı.

Yerli sendikaların, ilerici örgütlerin ve Türkiye-Kuzey Kürdistanlı örgütlerin bayrakları, flamaları ve sloganlarıyla başlayan yürüyüş oldukça canlı geçti.

 Türkiye-Kuzey Kürdistan’lı parti ve örgütlerden MKP, TKP/ML, MLKP gibi örgütlerin yanı sıra Haziran Hareketi, YÇKM, Daymer, Gik-Der ve diğer kimi ileri devrimci kitle örgütleri de 1 Mayıs kutlamasında yer aldılar.

 1 Mayıs marşı yanı sıra üç dilde 1 Mayıs sloganları atıldı. ADHK, ADKH flamaları ayrıca taşındı. İşçi sınıfı ve ezilen dünya hakları emperyalizme, kapitalizme, ırkçılığa, faşizme ve tüm gericiliğe karşı birleş ve savaş! Faşizme karşı omuz omuza! Kahrolsun faşizm! Yaşasın devrim ve sosyalizm sloganları eşliğinde devam eden yürüyüşte Yol TV ADHK-YÇKM temsilcisiyle 1 Mayıs ve Suriye’de katledilen Aleviler ile ilgili kısa bir röportaj gerçekleştirdi. Trafalgar Meydanında günün anlamı üzerinde yapılan konuşmalarla kutlama bitirildi.

Fransa, Strasbourg

 İşçi sınıfı ve emekçilerin birlik-mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs yağan yağmura rağmen planlandığı gibi saat 11.00‘de Fransız sendika, kitle örgütü ve partilerin yanı sıra Türkiye Kuzey Kürdistanlı demokratik kitle örgütlerinin de katılımıyla kutlandı. Yağmura rağmen kitlesel olan 1 Mayıs atılan sloganlar ve yapılan canlı müzik eşliğinde yürüyüş şeklinde devam ederek Place Kleber’e kadar daha sonra da tekrar aynı güzergâhtan geri dönerek başladığı noktaya kadar devam etti ve sonlandı. 1 Mayıs için Fransız kurumlarının yanında, ADHK, ATIK, Strasbourg Alevi Derneği, Halk Cephesi, DIDF, Kürt Kültür Evi, MKP, TKP/ML taraftarlarıyla yürüyüşte yerlerini aldı.

Avusturya, Innsbruck

Dünya işçi sınıfı ve  emekçilerinin  birlik, dayanışma  ve  mücadele  günü  olan  1  MAYIS,  Avusturya’nın  İnnsbruck  kentinde  tüm  demokratik  kitle  kuruluşlarının  ve  Alevi  derneklerinin  ortak  katılımıyla  coşkulu  bir  biçimde  kutlandı.  Avusturya Demokratik Haklar Federasyonu  geçen  yıl  olduğu  gibi  bu  yıl da  Kaypakkaya’yı  Anmak  Onurdur   ve  günün  önemine  ilişkin  pankart  ve  flamalarla  kortejdeki  yerini  aldı. Saat 11:00’de valilik önünde toplanan kitle toplanma alanında yapılan konuşmalarla işçilere ve ezilenlere yönelik saldırılar ve sosyal hak gasplarına ilişkin konuşmalar yapılırken kapitalist ve emperyalist saldırılar teşhir edildi. Kitleler kortejlerini oluşturarak saat 12:00’de yürüyüşe geçti, canlı sloganlar atılarak miting alanına gelindiğinde Suriye’de Alevilere yönelik yapılan katliamlar bir anma programı yapılarak protesto edildi. Yaklaşık 1500  kişinin  katıldığı  1 Mayıs yürüyüşü  “Birlik dayanışma” sloganlarıyla sonuçlandı.

Avrupa’nın her yerinde yapılan eylem ve etkinliklerle karşılanan 1 Mayıs, Siegen şehrinde ADHK faaliyetçilerinin örgütleyicilerinden olduğu yürüyüş ve festival şeklinde, Gummersbach, Wuppertal, Stuttgart şehirlerinde de yürüyüşlerle karşılandı.

 

Önceki İçerikAnkara’da ezilenlerin ayak sesleri sarayları inletti
Sonraki İçerikHamburg’da ‘Ermeni Soykırımı ve Kuruluş’ paneli