Ankara’da ezilenlerin ayak sesleri sarayları inletti

Ankara’da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Ankara Gar’ında bir araya gelen aralarında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) üyelerinin de bulunduğu on binlerce kişi Sıhhiye Meydanı’na son yılların en kitlesel ve coşkulu 1 Mayıs’ını kutladı

ANKARA (01.05.2015)- Ankara’da son yılların en kitlesel ve coşkulu 1 Mayıs’ı kutlandı. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Ankara Gar’ında sabah saatlerinde bir araya gelen aralarında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) üyelerinin de bulunduğu on binlerce kişi Sıhhiye Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.  Sendikaların yanı sıra köy derneklerinin, öğrencilerin, devrimci, demokratik ve yurtsever kurumların ve taraftar grupları ile LGBTİ bireylerin katıldığı kutlamada kitleyle polis arasında arama noktasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Polisin üst aramada ısrar etmesi sonucu çıkan arbede sonucu kitle üstünü aratmadan miting alanına doğru yürüdü.

Katılımın yoğun olduğu ve sendikaların,  öğrencilerin, köy derneklerinin ve LGBTİ bireylerin hak ve taleplerinin dile getirildiği eyleme HDP milletvekilleri ve Ağrı Belediye başkanı Sırrı Sakık ile Soma maden işçileri de katıldı. Taraftar gruplarının da renkli görüntüler sergilediği 1 Mayıs kutlamasında kitle Sıhhiye Meydanı’na sığmadı.

Taleplerimizle ülkenin her yerinde alanlarda olacağız!

Kitlenin Sıhhiye Meydanı’na girmesinin ardından bir dakikalık saygı duruşunun ardından başlayan mitingde tertip komitesi adına Özgür Bozdoğan bir açıklama gerçekleştirdi. Bozdoğan yaptığı açıklamada siyasi iktidarın işçilerin, emekçilerin, toplumun ezilen, dışlanan, yok sayılan, ötekileştirilen tüm kesimlerinin giderek artan ve acil çözüm bekleyen sorunlarını geri plana iterken, karşısına çıkan her fırsatta toplumu ayrıştırma ve kutuplaştırma politikası sürdürdüğünü söyledi. Açıklamada iç güvenlik paketine de değinen Bozdoğan “Siyasi iktidarın son dönemde arttırdığı baskı ve şiddet politikalarını güvence altına almak, kendisini korumak için iç güvenlik yasasını çıkardığını” ifade etti.  Son olarak anti-demokratik uygulamaların, taşeronlaştırmanın, özelleştirmelerin kaldırılması ve iş cinayetleri ve kadın cinayetlerin durdurulması için alanlarda olacaklarını belirtti.

Bedel ödeyenleri unutmayacağız!

Özgür Bozdoğan’ın tertip komitesi adına okuduğu açıklamanın ardından DİSK, KESK, TMMOB ve TTB adına Remzi Çalışkan bir açıklama yaptı. Çalışkanı açıklamasına komünist önder İbrahim Kaypakkaya ve Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Mazlum Doğan ve Arin Mirxan’ı selamlayarak başladı. Bedel ödeyenleri unutmayacaklarını söyleyen Çalışkan konuşmasında İştebrak’ta yapılan Alevi katliamını lanetlerken lojistik destek sağlayan ve yapılan katliamları İstanbul Fatih Camisi’nde lokum dağıtarak kutlayanları lanetlediğini ifade etti. Çalışkan yaptığı açıklamada “Kapitalist soygun ve sömürü düzenine karşı çıkış yolunun daha çok birleşme ve örgütlü mücadele” olduğunu söyledi.   Çalışkan’ın yaptığı açıklama Kürtçe okunduktan sonra TÜRK-İŞ temsilcisi bir konuşma gerçekleştirdikten sonra Soma maden işçileri kitleyi selamladı.

Yapılan konuşmaların ardından sahneye müzik grubu Kibele çıktı. Söylenen ezgiler ile çekilen halaylarla son buldu.

 

 

Önceki İçerikBatman’da 1 Mayıs mitinginde Grup Munzur coşkusu
Sonraki İçerikAvrupa’da 1 Mayıs (Foto-Haber)