Arçelik LG işgal altında, işçiler direniyor


Arçelik LG fabrikasında polisin kuşatması ve gözaltlılarına rağmen işçilerin kararlı direnişi devam ediyor

HABER MERKEZİ(05.07.2015)-Direnişlerini 4. günde de kararlılıkla sürdüren Arçelik LG işçilerine bugün polis saldırarak 15 işçiyi gözaltına aldı. Baskılara karşı başlatılan fiili grev ve direniş tüm saldırılara karşın kararlı bir şekilde devam ediyor.

Kocaeli/Gebze’de bulunan Arçelik LG fabrikasında, Türk Metal Sendikası’nın fabrikadan gitmesi ve artan baskıların ortadan kalkması talepleri ile grev yapan işçilerin direnişi yaygınlaşarak devam ediyor. Direnişin 4. gününde polisin işçiler üzerindeki baskısı da gittikçe artıyor. Patronun istemiyle fabrika içine giren 700 polis olağanüstü hali aratmayan bir yaklaşım sergileyerek, direnişte olan 20 işçiyi gözaltına aldı. İşçilere Pazartesi günü için işbaşı yapmalarını ve bunun son çağrıları olduğunu belirterek işçileri tehdit eden Emniyet Müdürü’ne karşı, işçiler mücadele edeceklerini belirttiler. Baskılara karşı mücadeleye devam edeceklerini belirten LG işçileri tüm sınıf kardeşlerini direnişlerine destek olmaya çağırdı.

Arçelik Fabrika’sı adeta işgal altında

Direnişin 4. gününde patron ile işbirliği halinde polis adeta fabrikayı işgal etmiş durumdadır. Fabrikada işçi sayısında fazla polis bulunmaktadır.700 polisin getirildiği fabrika’ya yine onlarca Tema’da konuşlandırıldı. Fabrika içinde yürüyüş yapan polis işçiler üzerinde psikolojik baskısını da iyice arttırmıştır.

Arçelik LG işçilerinin kararlı direnişine diğer fabrikalardan ve demokratik kitle örgütlerinden yoğun destek geldi. Direnişle sonuna kadar dayanışma içinde olacaklarını belirten diğer fabrikalardaki işçiler ve demokratik kurumlar, patronlar ve polisin işçilere yönelik pervasız saldırılarını da protesto ederek, mücadeleyi yükseltecekleri çağrısında bulundular.

Birleşik-metal iş’in örgütlü olduğu Kroman fabrikası ve Sark Uysan fabrikaları ile birlikte bir süre önce LG işçileriyle aynı talepler doğrultusunda iş bırakarak direniş gerçekleştiren ZF Sachs işçileri de LG işçilerinin onurlu mücadelesinin sonuna kadar yanında olacaklarını belirtiler.

Polis’in fabrika içindeki ablukası ve saldırıları devam ederken, LG işçilerinin kararlı direnişi de ilki günkü coşkusu ile sürmektedir.

 

 

Önceki İçerik‘‘Radikal Sol’‘un kapitalizmle dansı
Sonraki İçerikKoalisyon tartışmaları ve proleter devrimcilerin yaklaşımı!