Antep Güçsüzler Yurdu’nda işkence ve tecavüz

Antep Güçsüzler Yurdu’nda idare ve personelin işbirliğiyle yurtta kalanlara sistematik olarak şiddet uygulandığı ve tecavüz edildiği, durumu şikayet eden iki hastabakıcınınsa önce görev yerlerinin değiştirildiği sonra da işten çıkarıldıkları ortaya çıktı

ANTEP (29.08.2014)-  Şiddetin, tacizin ve tecavüzün sistematikleştiği ülkemizde şiddete, tecavüze maruz kalanların, ‘kimsesizlerin’ ‘koruma altına alındığı’  devlet kurumlarında ‘mağdurların’ ‘koruma’ altındayken şiddete, tacize, tecavüze maruz bırakılması da artık sıradanlaştı.  Yurtlarda, okullarda, ‘yetimhanelerde’, hapishanelerde ve bilumum devlet kurumlarında ‘devlet babanın’ ‘koruması’ altında tecavüze uğruyor artık çocuklar, kadınlar.

Bunun son örneklerinden biri de Antep  Güçsüzler Yurdu’nda  yaşandı. Yurtta kalan ‘kimsesizlerin’ yurt idaresi ve personeli tarafından sistematik bir şekilde şiddete, tacize ve tecavüze maruz kaldığı ortaya çıktı. Üstelik idare ve Antep Belediyesi işbirliğiyle yaşanan şiddeti ve tecavüzü örtbas etmek için ortaklaşmışlar. Yaşanan şiddeti ve tecavüzü ortaya çıkaran iki hastabakıcıysa önce farklı yerlere sürülmüşler sonra da işten çıkarılmışlar.

Yurtta sistematik işkence ve tecavüz

Antep Güçsüzler Yurdu’nda bakıcı olarak çalışan Zeynep Orhan ve A.A.’nın açıklamalarına göre yurtta kalan kimsesizler sistematik olarak tecavüz, dayak ve kötü muameleye maruz bırakıldı. Bu durumu belediyeye ileten iki hastabakıcıysa önce başka birimlere sürüldü, sonra da işten atıldı.  Tecavüze uğrayan hastaların koridora çıkmasına dahi izin verilmediğini, giyecek ve gıda yardımlarınınsa personel tarafından paylaşıldığını belirten hastabakıcılardan Orhan, belediyenin de olayı örtbas etmeye çalıştığını belirtti. Orhan yaşananları şöyle anlattı; “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Güçsüzler Yurdu’nda işe girdiğim zaman içeride bir odada kapalı 3 kadın hasta gördüm. Koridora dahi çıkmaları yasaktı. Sebebinin ne olduğunu bize söylemiyorlardı. Zamanla hastalarla diyaloğa geçtiğimizde hastalardan bir tanesi başından geçenleri bizle paylaştı. Yurtta bir personel tarafından 4 ay boyunca tecavüze uğramıştı. Belediyeden umudumuz yok. Belediye olayın üzerini örtbas ediyor. 2 aydır uğraşıyorum ama bir sonuç alamadım.” 
Hastabakıcı A.A.’ysa  yaşananları şikâyet ettiği için sertifikalı hasta bakıcı olmasına karşı önce belediyenin temizlik birimine verildiğini sonraysa işten atıldığını kaydetti. A.A., yurtta yaşananları şöyle anlattı:  “Fidan isminde bir kız vardı. Yurt personeli, kızı eli yara diye idareye götürmüş. Orada cinsel istismarda bulunmuşlar. Kız hamile kalmış. Fidan’ı kolu kırık diye alıp götürdüler. Kıza kürtaj yaptırdılar. Safiye ismindeki başka bir arkadaş da aynı şeyleri yaşadı. O personel, uyuşturucu da kullanıyordu.” 

“Soruşturma başlatılmış” (!)
Öte yandan yaşanan taciz ve tecavüzün ortaya çıkmasının ardından açıklama yapan Antep Belediye Başkan Vekili M. Durdu Yetkinşekerci “olayla ilgili soruşturma başlatıldığını”öne sürdü. Yurt müdürünün görevden alındığını belirten Yetkinşekerci ,“Bize gelen şikâyetler doğrultusunda yurt müdürünü aynı gün görevden aldık ve soruşturma başlattık” dedi.

 

 

 

Önceki İçerikKadın tutsaklardan Ézidi halkıyla dayanışma çağrısı
Sonraki İçerikEmperyalizmin Nimetleri: Kutsal Savaşlar