Amed halkı Silvan için yürüdü

10 gündür süren ve 7 kişinin hayatını kaybettiği sokağa çıkma yasağına ve Silvan halkının görkemli direnişini sahiplenmek için Amed’de on binler bir araya geldi

HABER MERKEZİ (12.11.2015)- AKP iktidarının kolluk güçlerinin havadan ve karadan saldırıları sonucu 7 kişinin katledildiği ve 10 gündür devam eden sokağa çıkma yasağına karşı on bini aşkın kişi, Silvan için yürüdü.

Günlerdir polis şiddetini ve tankların gölgesinde Silvan’da günlerdir süren direnişi ve katliamlara karşı Amed’de binlerce kişi bir araya gelerek, “Her yer direniş, her yer Farqîn” şiarını haykırdı.

Kayapınar ve Bağlar ilçelerinde toplanarak 2 koldan yürüyüşe geçen binlerce kişi, “Direniyoruz ve yasakları tanımıyoruz”, “Sokaklardayız ve yasakları tanımıyoruz” ve “Bijî berxwedana xweserî” pankartları açılarak “Bijî berxwedana Farqinê” ve “Bijî berxwedana xwesari” sloganları ile Silvan direnişini selamlandı.

Slogan, zılgıt ve marşlar eşliğinde yapılan yürüyüşün ardından on binlerce kişi Koşuyolu Parkı’nda bir araya geldi. Bir araya gelen kitle, “Bijî berxwedana Farqînê” sloganını hep ağızdan atarak, hep bir ağızdan okunan “Çerxa şoreşê” marşı eşliğinde Silvan direnişi selamlandı.

Parkta toplanan on biler adına açıklama yapan DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, 7 Haziran seçimleri sonrası Kürt halkının vahşi saldırılarla karşı karşıya kaldığını belirterek, 10 günü geride bırakan sokağa çıkma yasağı ile birlikte yoğun saldırılara karşı Silvan halkının görkemli direnişini sürdürmeye devam ettiğini belirtti.

‘Mücadele edeceğiz, direneceğiz’

Sonuna kadar Silvan direnişini sürdürmeye devam edeceklerini söyleyen Şimşek, tüm Türkiye kamuoyu ve uluslararası topluma da bu saldırılara karşı tepkilerini gösterme çağrısında bulundu. Şimşek, “Kürt halkı yıllardır soykırım ve imha operasyonları karşısında direnişi kararlılıkla sürdürmüştür. Silvan’da çocukların kanı ile beslenen egemen güçler, tarihe bir baksınlar; tarih boyunca Kürt halkı bütün kirli saldırılara karşı direnişi sürdürmüş ve bu saldırılara karşı boğun eğmemiştir. Silvan’da devam eden saldırıları da tarihi direnişle boşa çıkaracağız. Mücadele edeceğiz, direneceğiz. Yaşamak direnmektir” dedi.

Önceki İçerikDHF’den 1 Kasım seçimlerine ilişkin değerlendirme
Sonraki İçerikİstanbul Silvan için sokağa çıkacak