Amed’de katledilen gençleri on binler sonsuzluğa uğurladı

Amed’de katledilen Şerdıl Cengiz ve Şiyar Salman’ın son yolculuklarına uğurlandığı törene yüz bine yakın kişi katıldı. Törene işlenen cinayetlere dair duyulan öfke damga vurdu

HABER MERKEZİ (15.12.2015) – Amed’de dün sıkıyönetim uygulamalarını protesto eden halka saldıran özel harekât timleri tarafından katledilen Şerdıl Cengiz (21) ve Şiyar Salman (19), düzenlenen cenaze töreni ile son yolculuklarına uğurlandı. Öldürülen gençler için Koşuyolu Parkı’ndan yapılan törenin ardından “yapılan yürüyüşle cenazeler defnedilecekleri Yeniköy Mezarlığı’na getirildi.

Cenaze araçlarının geçtiği her noktada yeni katılımlarla kitlenin sayısı her geçen an artarak yaklaşık yüz bin kişiye ulaştı.

Acı kadar öfkenin hakim olduğu yürüyüş güzergahı boyunca evlerinin balkon ve camlarına çıkan yurttaşlar, ellerindeki sarı, kırmızı, yeşil flamalarla cenaze kortejini selamladı. Kitle ise attıkları sloganlarla Sur ilçesinde devam eden direnişi selamladı. 

Yol boyunca kapalı haldeki işyerlerinin kepenklerine vurularak ses çıkarıldı. Kortejde yer alan kadınların ise zılgıtları yankılandı. Yol boyunca HDP anons otobüsünden de Hozan Comert’in “Ey şehîd” parçası çalındı. 

Gençlerin defnedileceği mezarlığa yaklaşan kitlenin mezarlık yakınında konuşlanan zırhlı polis araçlarını fark etmesi ile işlenen cinayetlere dair öfke iyice büyüdü. Olası bir gerginliğin önüne geçmek için bazı yurttaşlar tarafından kitle ile polisler arasında zincir oluşturuldu.

Mezarlığa yaklaşılması ile birlikte katledilen gençlerin tabutları cenaze araçlarından indirilerek omuzlara alındı. “Şehit namirin” sloganları arasında mezarlık girişinde saygı duruşunda bulunulduktan sonra tabutları “Katil devlet hesap verecek” sloganıyla defnedilecekleri mezarları başına getirilen gençlerin naaşları, gözyaşları arasında toprağa verildi.

Anneler: çocuklarımız üşüyecek çıkarın oradan

Defin işlemlerinin ardından gençlerin anneleri ve diğer yakınları, çocuklarının mezarlarına sarılarak uzun süre ağıt yaktı. Evlatlarının toprağa veren annelerin “Çocuklarımız üşüyecek çıkarın oradan” çığlıkları karşısında törene katılanlar gözyaşlarını tutamadı.

Törenin son bulması üzerine cenazeye katılanların bir bölümü gençler için kurulan taziye evine geçerken, diğerleri ise Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde yapılacak HDP Grup Toplantısı’nı izlemek üzere mezarlıktan ayrıldı. 

DİHA

Önceki İçerikAmed’de 2 genç polis tarafından katledildi
Sonraki İçerikSilvan’da zırhlı araca yönelik eylem: 3 polis öldü