Altın Portakal’da Gezi direnişinin coşkusu yaşandı

50. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nde alınan ödüllerden çok yönetmenlerin konuşmaları gündeme geldi. Yönetmenler ödüllerini Gezi direnişçileri, Rojava ve Dersim Katliamlarında hayatını kaybedenler ile Hrant Dink ve Musa Anter’e adarken, direnişin coşkusu izleyicilerle paylaşıldı

HABER MERKEZİ (12.10.2013)- Bu yıl 50.si düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde sinemanın emektarlarına 50. Yıl Özel Ödülleri verildi. Tören öncesi bu ödülü alacak sanatçılardan geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Tuncel Kurtiz için hazırlanan kısa film gösterimi yapıldı. Yönetmen Şerif Gören ödül töreninde yaptığı konuşmada, Gezi direnişine vurgu yapan konuşmasıyla dikkat çekti.

Şerif Gören Gezi direnişçilerini sahiplenen bir konuşma yaptı

50. Yıl Özel Ödülü’nü almak üzere sahneye çıkan Şerif Gören, “Asi bir delikanlı olarak girdiğim sinemada sansüre karşıyım, Amerikan tröstlerine, sinema tekellerine, darbeye, işkenceye karşıyım. İçimdeki oto sansüre de karşıyım. Onun için Çarşı’yım” dedi. Yönetmen Gören, ceketinin altında kalan Çarşı tişörtünü de göstererek sahneden indi.

Sinema sanatçıları Ahmet Mekin ile Işık Yenersu’nun Gezi direnişiyle ilgili konuşmaları ise salonda, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganıyla karşılandı. Işık Yenersu yaptığı konuşmada, “Bugün gördük ki, 50 yıldır, Antalya’da, her yer sinema her yer direniş” dedi. Sanatçı Ahmet Mekin ise “Direniş hep sürecek demokrasi tam var olana kadar” sözleriyle direnişin coşkusunu izleyicilerle paylaştı.

Ferit Karahan ödülünü Rojava ve Taksim direnişçilerine armağan etti

50. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü Kusursuzlar ile Cennetten Kovulmak adlı filmlere verildi. Cennetten Kovulmak filminin yönetmeni Ferit Karahan, salonu Kürtçe selamlarken, “Bu ödülü Rojava direnişine ve Taksim direnişine armağan ediyorum” dedi. Kısa film kategorisinde Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı En İyi Kısa Film ödülünü Patika filmiyle paylaşan Karpuz Cenneti filminin yönetmeni Gülistan Acet, ödülünü Musa Anter, Uğur Mumcu ve Hrant Dink başta olmak üzere tüm faili meçhullere adadığını söyledi. Kısa film kategorisinde Tornistan filmiyle Jüri Özel Ödülü’nü alan Ayce Kartal ödülünü, “Gezi Parkı olaylarında orantısız güce maruz kalmış, sakat kalmış hayatını kaybetmiş tüm insanlar adına alıyorum” diye konuştu. Kartal’ın konuşması izleyiciler tarafından alkışlarla karşılandı.

Nezahat Gündoğan ödülünü 1938 Dersim Katliamı’nda ‘köklerinden koparılan kayıp kızlara’ adadı

Hav Way Zaman adlı çalışmasıyla Belgesel Jüri Özel Ödülü’nü alan Nezahat Gündoğan, 1938 Dersim Katliamı’nı anlattığı belgeselini “Köklerinden koparılan kayıp kızlara” atfettiğini açıkladı. Yönetmen Gündoğan, hikayesini anlattığı 1938’de ailesi öldürüldüğünde 5-6 yaşlarında olan Emoş Gülver’i de sahneye çağırırken Gülver, “Merhaba, hoş geldiniz hepinize teşekkür ediyorum” dedi. Fecira’yla En İyi Belgesel Ödülü’nü Tek Başına Dans’la paylaşan Piran Baydemir, ödülünü aldıktan sonra teşekkür konuşmasını Kürtçe ve Türkçe olarak yaptı. Baydemir, “Ödülümü Paris’te katledilen üç kadın yoldaşa, Sakine Cansız’a ve Rojava devrimine adıyorum” dedi. 5. Halkın Portakalı En İyi Film Ödülü Yansıma filmiyle Çapulcular ekibine verildi. Çapulcular ekibi adına ödülü alan Deniz Akgün, “Dereler özgür aksın” mesajını vererek sahneden indi.

50. Yıl Özel Ödülleri:

Suna Selen, Fatma Girik, Halit Refiğ, Türkan Şoray, İzzet Günay, Göksel Arsoy, Nebahat Çehre, Ediz Hun, Ertem Göreç, Ahmet Mekin, Işık Yenersu, Şerif Gören, Agah Özgüç, Necip Sarıcı, Güler Ökten, Safa Önal Yılmaz Atadeniz, Duygu Sağıroğlu

Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması Ödülleri:

En İyi Film: Cennetten Kovulmak ve Kusursuzlar
En İyi İlk Film: Mavi Dalga
En İyi Yönetmen: Ramin Matin – Kusursuzlar
En İyi Yönetmen: Ramin Matin – Kusursuzlar
EXPO 2016 En İyi Senaryo: Zeynep Dadak ve Merve Kayan – Mavi Dalga
En İyi Kadın Oyuncu: Zeynep Çamcı – Meryem
En İyi Erkek Oyuncu: Hakan Yufkacıgil – Uzun Yol
BAKA En İyi Görüntü Yönetmeni: Feza Çaldıran – Meryem
BAKA En İyi Müzik: Youki Yamamoto – Meryem
En İyi Kurgu: Çiçek Kahraman – Mavi Dalga
En İyi Sanat Yönetmeni: Selda Çiçek, Sırma Bradley – Kutsal Bir Gün
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Gülistan Acet – Cennetten Kovulmak
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ahmet Özarslan – Uzun Yol
Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Mavi Ring
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Meryem
SİYAD En İyi Ulusal Film: Kutsal Bir Gün
Jüri Özel Ödülü: Rojin Tekin – Cennetten Kovulmak
Antalya Kent Konseyi Seyirci Ödülü: Meryem

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Ödülleri:   

En İyi Film: 36
SİYAD Uluslararası En İyi Film Ödülü: Tuhaf Kedicik
Gençlik Jürisi Özel Ödülü: Tuhaf Kedicik

Ulusal Belgesel Film Yarışması Ödülleri:

En İyi Belgesel Film: Tek Başına Dans ve Fecira
BAKA En İyi İlk Belgesel Film: Mustafa’nın Yaşam Zinciri
Belgesel Jüri Özel Ödülü: Hay Way Zaman

Ulusal Kısa Film Yarışması Ödülleri:

BAKA En İyi Kısa Film: Karpuz Cenneti ve Patika
Kısa Film Jüri Özel Ödülü: Tornistan

5. Halkın Portakalı Ödülleri:

1. Film: Yansıma
2. Film: Avcumdaki Hayat
3. Film: Hayal Et
Mansiyon Ödülü: 21

 

Önceki İçerikÇağlayan Adliyesi’nde 19 devrimciye tutuklama kararı
Sonraki İçerikAli İsmail Korkmaz’ın katilleri aklanmaya çalışılıyor