Ali İsmail Korkmaz’ın katilleri aklanmaya çalışılıyor

Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Gezi direnişi sırasında aralarında polislerin de bulunduğu kişiler tarafından darp edilerek katledilen Ali İsmail Korkmaz ile ilgili davayı “öldürme” değil “yaralama” kapsamında ele almak için harekete geçti  

HABER MERKEZİ (12.10.2013)- Eskişehir’de Gezi direnişi sırasında yapılan eylemler sonrasında polisler tarafından dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın davasını mahkeme “öldürme” yerine “yaralama” kapsamında ele almaya hazırlanıyor. Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Korkmaz’ın ölümünü lince değil kalp ameliyatına bağlamaya çalışıyor.

Adli Tıp Kurumu’na yazı gönderen mahkeme, Olayın Türk Ceza Kanunu’nun “kasten yaralama” suçunu düzenleyen 86 ve “ağırlaştırılmış yaralama” suçunu düzenleyen 87. maddelerine girip girmediğinin ayrıntılı tespitinin yapılmasını istedi.
86. madde “basit yaralama” suçunu, 87. Madde ise “yaralama sonucu ölümün meydana gelmesi” halini düzenliyor.

Sanıklar yaralamadan ceza alırsa kısa süre içerisinde tahliye olacak

Adli Tıp kararı doğrultusunda mahkemenin 7 sanıkla ilgili yaralama suçundan 1.5 yıldan 4.5 yıla kadar, Saldoğan ile ilgili ise “yaralama sonucu ölüm” suçundan 8 yıldan 16 yıla kadar hapisle cezalandırılması söz konusu olacak. Bu durumda 7 sanık tutuklu kaldıkları sürenin de göz önünde bulundurulmasıyla ilk duruşmada tahliye edilebilecekler.Sanıkların ceza alması durumunda bile, aldıkları cezanın 3’te 2’sini yatarak çok az bir cezayla (1 yılla 3 yıl arasında) kurtulacaklar.
Korkmaz’ın başına tekme atarken görüntülendiği için diğer sanıklardan ayrı değerlendirilen polis memuru Saldoğan da kemik kırığına neden olarak şekilde Korkmaz’ı yaraladığı için sadece 8 yıl hapishanede kalacak.
Mahkeme ayrıca Korkmaz’ın ölümünde kalp ameliyatı geçirmesinin etkili olup olmadığının belirlenmesini de istedi. Korkmaz’da daha önce var olduğu söylenen rahatsızlığın veya kullandığı ilaçların darp olayıyla birleşmesi sonucunda, ölüm sonucunun meydana gelmesinde bir etkisinin olup olmadığı hususlarının araştırılmasını talep etti.
Eskişehir’de 2 Haziran’da Gezi Parkı protestoları sırasında aralarında polislerin de olduğu bir grubun saldırısına uğrayan ve 38 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüyle ilgili davanın ilk duruşması 20 Kasım’da görülecek.

Önceki İçerikAltın Portakal’da Gezi direnişinin coşkusu yaşandı
Sonraki İçerikTaksim Dayanışması’ndan Berkin Elvan eylemine katılım çağrısı