Aileler: Katillerin peşini bırakmayacağız!

Gazi Mahallesi’nde polis tarafından katledilen ve yaralanan gençler için TMMOB İstanbul şubesinde basın toplantısı düzenlendi. Ardında katledilen gençlerin aileleri konuşma yaptı

HABER MERKEZİ (08.05.2017)- 14 Nisan 2017 tarihinde akşam saatlerinde Gazi Mahallesi Kent Ormanı’nda doğum günü vesilesiyle piknik yaptıktan sonra araçlarının polis tarafından taranmasıyla katledilen Barış Kerem (18), Oğuzhan Erkul (17), yaralanan Ramazan Altürk (19) ve Demirhan Erkul (15)’ un aileleri TMMOB İstanbul şubesinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Avukat Meral Hanbayat’ın okuduğu basın metninde;

“5 çocuğun sazlı sözlü geçirdikleri keyifli bir akşam, korkunç bir travmayla son bulmuştur. Bu tablonun sorumluları olan polisleri ve amirleri hakkında hemen gözaltı kararı verilerek soruşturmanın başlatılması yerine olayın mağdurlarından 16 yaşındaki Birkan Yüksel saatlerce avukat ve ailesine haber verilmeden şüpheli şeklinde tutularak polislerin olay örgülerine uygun ifade vermesi için baskı altına alınmış, “dur ihtarına uymayan iki genç öldü” şeklindeki haber servisleriyle kamuoyu manipüle edilmiştir.”

“Soruşturmanın açık olduğu 5 günlük süreç içerisindeki soruşturma işlemleri ile edindiğimiz belgeler sonucunda kesin bir şekilde çocukların kasten öldürüldüğünü söyleyebiliriz. Şüpheli polislerin çocuklarla ve çocukların kullandığı arabayla örtüşmeyen ihbar iddiaları, olay yerinde bulunan 35 adet kovan, arabaya isabet eden 26 mermi, 6 farklı silahtan ateş edilmesi, Ramazan’ın bacağının üstüne kurşun isabet etmesi, çocukların anlatımı bir bütün olarak değerlendirdiğinde duran aracın polisler tarafından tarandığı sabittir. Kaldı ki can havliyle olay yerinden kaçmasalardı diğer üç çocuğun da kurtulma şansının olmadığını söyleyebiliriz. Aracın taranması sonucu olay yerinden hemen uzaklaşıp 2-3 km uzaklıktaki hastaneye kadar yetişen çocuklar takip bile edilmemiştir. Çocuklarla ilgili polislerin iddia ettiği gibi kuşkulu bir durum olsa idi takip edip çok yakında bulunan karakoldan yolların kesilmesi istenirdi.” İfadeleri kullanıldı.  

 

Telefonun içinde mermi çekirdeği vardı

Barış Kerem’in annesi, Barış’ın eşyalarını almak için polis karakoluna gittiklerinde delil olmasına rağmen içinde mermi çekirdeği olan oğlunun telefonunu kendisine verdiklerini söyledi. “Delil olduğu için bana verilmemesi gerekiyordu. Özellikle verdiler.”, “ Gazi’de kimseden zarar gelmez bize sadece polisten zarar geliyor.”  dedi. Katil polisleri kim koruyorsa, kim haklı görüyorsa ben sadece onların bizim yaşadıklarımızı yaşamalarını istiyorum ifadelerini kullandı.

 Kurşunların çoğu yandan gelmiş

Ramazan Altürk’ün babası Sadık Altürk oğlunun felç olma riskinin devam ettiğini söyledi. ”Kurşunların çoğu yandan gelmiş, kaçan insanlara kurşun nasıl yandan gelsin? Ateş edilmesi üzrerine kaçıyorlar.” dedi.

 Ortak Ses Çıkarmalıyız

Tüm aileye sabırlar dileyerek konuşmasına başlayan HDP milletvekili Erdal Ataş “Son 1 yılda hak gaspları 10 kat artmış durumda, polis elde ettiği yetkilerle kendini ifade eden, muhalif ve ezilen kesimleri hedef alarak katlediyor. Başta ailelerle olmak üzere bu katliamları durdurmak ve faillerin yargılanması için siyasi partiler, demokratik kurumlar ve toplumun geniş bir kesimiyle birlikte ses çıkarmalıyız.” dedi.

 

Önceki İçerikKadın Bugün de Sökülmemiş Kanlı Prangalara Zincirli Bir Köledir!
Sonraki İçerikTKP/ML-TİKKO şehit düşen 12 gerillanın kimlik bilgilerini paylaştı