ADKH’nın kampanya etkinliklerine start verildi

Avrupa Demokratik Kadın Hareketi(ADKH)’nin “Cinsel sömürüye sessiz kalma, diren mücadele et!” kampanya çalışmalarına Almanya, Fransa, İngiltere ve Avusturya’da start verildi

HABER MERKEZİ (30.09.2013)- Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH)”Cinsel sömürüye sessiz kalma, diren mücadele et!” şiarıyla bir kampanya başlattı. ADKH kampanya çalışmalarına toplantılar, eylemler ve panenllerle start verdi.

Almanya Duisburg

Saat 12’de başlayan “Cinsel sömürüye sessiz kalma, diren mücadele et!” kampanya  toplantısında  Avrupa Demokratik Kadın Hareketi’nin tanıtımı yapıldıktan sonra sunuma geçildi.  Fuhuşun tanımından başlanarak, bireylerin cinselliklerini meta olarak sunmalarının sebepleri ve yine bireylerin cinselliği satın alma eğilimlerini oluşturan etkenlerin bilinmesi gerektiği vurgulanarak buna dair incelemeler sunumda ortaya konuldu. Tarihsel gelişiminden günümüze fuhuş ve fuhuşun geldiği en uç nokta olan çocuk bedeninin metaya dönüştürülmesi üzerinde de duruldu. Başlatılan kampanya ile amacın bu durumun geldiği aşamayı ortaya koymak, gözler önünde olan ama görünmeyen noktayı açığa çıkarmak ve sorunun ortadan kaldırılması noktasının ne kadar aciliyet taşıdığının birlikte tartışmak istenildiği dile getirildi. 

Toplantıda ADKH’nin kampanya ile amacının ne olması ve oluşturulacak perspektifin önemini vurgulanırken, eylem birliklerinin önemi ve bölgedeki faaliyetlikler konusunda  da önerilerde bulunuldu. Almanya özgülünde bu konuyla ilgili kurumlar ile bağlantıya geçilmesi yönünde fikir belirtilerek çok kapsamlı bir konu olduğu ve bazı kavramların (seks işçiliği mi, seks köleliği mi)  kitleye açılıp tartışma yürütmenin önemine değinildi. Canlı tartışmalarla kampanya tanıtım toplantısı başka bir etkinlikte buluşulmak üzere sonlandırıldı.

Fransa Mulhouse

Avrupa Demokratik Kadın Hareketi’nin Mulhouse’da ki kampanya etkinliği çerçevesinde bir panel gerçekleştirildi. Panelde “Çoğumuzun bilip de bilmemezlikten, duyup da duymamazlıktan, görüp de görmemezlikten geldiğimiz, özünde kadınları ve çocukları genelde ise tüm insanlığı derinden yaralayan bir konu. Belki birçoklarımız bu konuyu konuşmaktan bile özenle çekiniyoruz. Ama dünyada 3.büyük sektör olarak burnumuzun dibine kadar gelmiş ve biz bunu araştırıp karşı duruşumuzu sergilemek durumundayız” denilerek, dünyadan ve Türkiye’den örnekler verilirken; özellikle Türkiye’de 1915 Ermeni soykırımında Ermeni kadınların ve çocukların esir pazarlarında nasıl kolleksiyon yaparcasına (1 kişi tüm parasını verip 12 Ermeni kadın satın alıp kolleksiyon yapıyor) (kaynak:Seyfocenter.com) satıldığı ve 5-7 yaşındaki çocukların 5-20 kuruşa -o zamanın bir kuzu fiyatına- satıldığı anlatıldı.

Sonuç olarak köklü çözümün bu sistemlerde mümkün olmadığı ve ancak devrimle gelebileceği, fakat o zamana kadar durmaksızın bilinçli ve örgütlü mücadeleyle hak alma kararlılığının sürdürmesi gerektiği vurgulandı. Kadınların yoğunluklu olarak söz aldığı panele Kürt ve Alevi kurumundan katılan kadınlar da katıldı. Alevi derneğinden  kadınlar söz alarak kadın mücadelesinin önemine değinerek kendilerinin bu konularda eksik kaldıklarını ifade ettiler.

Avusturya- İnnsbruck

Avrupa Demokratik Kadın Hareketi’nin “Cinsel sömürüye sessiz kalma, diren mücadele et!” konulu kampanyasının toplantısı Avusturya’nın İnnsbruck kentinde gerçekleştirildi. Toplantıda kadın hareketinin hazırlamış olduğu kampanya broşürü üzerinden yapılan tartışmada, çocukların cinsel istismarı, LGBT bireylere karşı önyargılar ve tabular üzerinde yoğunlaşılarak ayrıca tecavüze uğrayan kadınların toplumun gerici değer yargılarından kaynaklı olarak tecavüzü gizlemeleri sorunun ne kadar derin ve ciddi olduğunu ve kadın örgütlerine büyük görevler yüklediğini açığa çıkardığı belirtildi. 

İngiltere Londra

Avrupa Demokratik Kadın Hareketi’nin “Cinsel Sömürüye Sessiz Kalma, Diren Mücadele Et!” şiarıyla ele aldığı kampanya Londra’da yapılan sokak gösterisi ile başlatıldı. Gösteride stant açıldı. Kampanya bildirisi İngilizce ve Türkçe olarak okundu, bildiriler dağıtıldı ve çevrede ilgi gösteren insanlarla konuşmalar yapılarak kampanyanın amacı anlatıldı. Bir saat süren eylem sonunda ADKH temsilcisi tarafından yapılan açıklamada  kampanya ile amacın kadınların, erkeklerin, çocukların ve LGBT bireylerin cinsel sömürüye maruz bırakılarak devletlerin fuhuşa karşı sözde yasalarının aslında nasıl da alttan alta bu sektörü beslediğini teşhir etmek ve günden güne büyüyen bu sektörü ve onu güçlendiren tüm araçlara tavır almak amacıyla bundan sonrasında Londra’da çeşitli etkinliklerle kampanyanın sürdürüleceği açıklanarak etkinliklere katılım çağrısı yapıldı.

 

 

 

Önceki İçerikGülsuyu’nda çeteler bir devrimciyi katletti
Sonraki İçerikHasan Ferit’in cenaze törenine çağrı!