ADHK; Faşist kuşatmaya karşı her yerde serhıldan vaktidir!

ADHK yazılı bir açıklama yaparak “Devlet güçlerinin Kuzey Kürdistan’da ki kuşatmasına karşı her yerde hep birlikte direniş, serhıldan vaktidir” dedi

HABER MERKEZİ (29.01.2016) – Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK) yazılı bir açıklama yaparak, “Faşist kuşatmaya karşı her yerde serhıldan vaktidir!” dedi.

Yapılan açıklamada, Kürdistan’da yaşanan devlet saldırılarında 259 sivilin katledildiği vurgulanarak;”Faşist Türk Devleti tarafından sahte “açılımları” ile ünlü(!) AKP eliyle, Kürtler şahsında, onlara karşı, adeta gözü dönmüş bir saldırganlık savaşı yürütülüyor Sokağa çıkma yasaklarını, ordu tankları eşliğinde top atışlarıyla sürdürmeye çalışan faşist devlet, Cizre örneğinde olduğu gibi, yaralı insanların hastahaneye kaldırılmalarına dahi izin vermeyip, tam saha presle sonuç almaya çalışıyor.

24 Temmuz 2015’den 21 Ocak 2016’ya kadar, 17 ilçede 52 kez kesintisiz sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu süre içinde 65’i çocuk, 44’ü kadın, 44’ü 60 yaş üstü olmak üzere 259 sivil Kürt alçakça katledildi.

Devletin başı faşist Erdoğan kaymakamlara, “mevzuatı bir tarafa” koyup, eşbaşkanlarının çoğu tutuklanan DBP’li belediyelerin elindeki araçlara el koyarak, gereğini yapmaları talimatını verdi. Tüm devlet eli Kürt direnişini teslim alıp, haklarını yok sayarak,geleneksel imha ve inkâr politikalarının saldırgan silahı haline getirilerek, Kürtler şahsında tüm muhalif güçler geriletilerek, yenilmek isteniyor.

Kürdistan’daki direnişi batıda Türkiye metropellerinde “GEZİ’DEKİ BARİKAT KUZEY KÜRDISTAN’DAKİ HENDEKTİR !” şiarıyla sahiplenen DHF ve diğer devrimci – demokratik güçler,aynı faşist hışımla bastırılmak isteniyor.” denildi.

‘Gün birlikte direnişin günüdür’

Açıklamada yapılan devlet saldırılarına karşı hendeklerin bir onur mevzisi olarak görülüp, sahiplenilmesi gerektiğine vurgu yapılarak, “Gün faşist Türk Devleti’nin topyekun saldırılarına karşı, birlikte karşı koyma, birlikte direnme ve siper yoldaşlığı yapma günüdür.” denildi.

Açıklamada devamla şu ifadelere yer verildi; “Dahası Cizre’deki yaralılara ambulans gönderilmesi için İçişleri binasında bugün (27 Ocak 2016) açlık grevine başlayan 3 HDP’li vekilin telefonları dahi kesilerek, direniş ve yaşamdan yana tavır koyan kim olursa olsun, hedef haline getirilip susturulmaya çalışılıyor.

Bu faşist devlet diktatörlüğü koşullarında, bu kadar kapsamlı saldırılarla kuşatılıp,teslim alınmak istenen Kürt halkı 7’den 70’e her türlü bedeli göze alarak direnmeye devam ediyor. Avrupa ülkelerinde yürüyüş ve mitinglerden, açlık grevine uzanan çok geniş bir yelpazede Kürdistanlılar direnişin sesine cevap olmaya ve sahiplenmeye çalışıyor.

Bu faşist zulüm ve kuşatma karşısında Kürtlerin hendeğini bir onur mevzisi olarak görüp sahiplenmek, ADHK’nın var olma ilkelerinden biridir. Ezilen ulus ve halkların direnişi, isyanı haklı ve meşrudur. Bu temelde sonuna kadar sahiplenir,omuzlarımızdaki yükü biliriz.

Bu ilkesel bilincimizle, bulunduğumuz her yerde, tereddütsüzce, Kürdistan Ulusal direnişinin bu yeni dalgasını bir kez daha selamlıyor, faşist Türk Devleti’nin katliamlarına karşı mücadele birliğinin görevlerini; tüm kurumlarımıza ve yoldaşlarımıza bir kez daha hatırlatıyoruz. Gün faşist Türk Devleti’nin topyekun saldırılarına karşı, birlikte karşı koyma, birlikte direnme ve siper yoldaşlığı yapma günüdür.”

 

Önceki İçerikSancı Dergisi’nin altıncı sayısı raflardaki yerini aldı
Sonraki İçerikSultan Irmak da yaşamını yitirdi