ADHK; Barbar vahşeti lanetliyoruz

ADHK yazılı bir açıklama yaparak Suruç’ta gerçekleştirilen barbarca saldırıyı lanetleyerek, mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.Yapılan açıklamayı öneminden dolayı olduğu gibi yayınlıyoruz

HABER MERKEZİ(20.07.2015) 20 Temmuz 2015 günü Urfa’nın Suruҫ ilçesinde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerine karşı vahşi bir saldırı genzekleştirildi.

Kobanê’nin yeniden inşa çalışmalarına katılmak için gittikleri Suruç‘da canice bir saldırıya uğradılar sosyalist Gençler.

300’ü aşkın SGDF üyelerinin, onları karşılamaya gelen  Kobanelilerin ve  Suruçluların da Amara Kültür Merkezinin önünde bulunduğu basın açıklamasının yapıldığı  anda intihar saldırısının Gerçekleştirilmesi, büyük bir katliamın planlandığı anlamına geliyor ve nitekim ilk gelen bilgilere göre 30 ölü 100’ü  aşkın yaralı bulunmaktadır.

Bu katliamın, Rojava devriminin yıldönümü kutlamalarına denk gelmesi ve bu devrime destek olmak iҫin yola çıkanlara karşı yapılmış olması anlamlıdır. Kürt ulusuna bir mesaj verilmek istenmiştir. Bu mesajı daha önce Tayyip Erdoğan seslendirmişti. Şöyle demişti: „Tüm dünyaya sesleniyorum: Bedeli ne olursa olsun, Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’nin güneyinde devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz.“

Evet, Kürtlerin iradesini, kendi kaderini kendisinin belirlemesini kabul etmeyenler, Rojava’daki halkların ortak yönetimini hazmedemeyenler bu saldırının ortaklarıdır.

Emperyalist, Kapitalist ve faşist bölge devletleri bölgedeki paylaşımda etkili olabilmek iҫin ҫeşitli örgütlenmelere ve saldırılara başvurmaktadırlar. Emperyalist-kapitalist devletlerin ve bölgedeki faşist devletlerin besleyip eğittikleri IŞİD(DAEŞ) de bunlardan biridir. Bu son saldırıyı Gerçekleştirenler de söz konusu devletlerin para-militer güçleridir.

Rojava‘da YPG-YPJ’nin önderliğinde Kürt özgürlük mücadelesinin karşısında yenilgiye uğrayan IŞİD ve  IŞİD özgülünde; onu besleyen ve destekleyen Türk Devleti ve İktidar partisi AKP‘ de yenilmiş oldu. Bu yenilgi, Türk devletini ve onun temsilcisi Tayyip Erdoğan ve AKP‘nin daha saldırganlaşmasını arttırmış, secim yenilgisinin de verdiği acıyla halk arasında kitlesel tutuklamalara girmiş, gerilla sahasını bombalamıştır. Secimin hemen öncesinde  AMED‘de Seçim Mitingi esnasında yapılan saldırı, 26 Haziran‘da  Kobane’ye yapılan katliam saldırısı da bu son saldırıdan bağımsız olarak ele alınamaz.

Bugün SGDF’ye yapılan saldırının nedeni; kuşkusuz ki Kürt hareketinin Rojava‘da elde ettiği zaferlerden kaynaklıdır. Kürtlerin kendi yerel yönetimlerini ilan etmeleri, Kanton yönetimlerini kurmaları, kendi yaşamlarını kendileri organize etmelerine karşı yapılan vahşi bir saldırıdır. Bu saldırıların arkasında faşist devletlerin  kara elleri olduğu bizce bir gerçekliktir.

Tüm emperyalist-kapitalist devletlerin ve bölgedeki faşist devletlerin Kürt ulusal devrimini boğma ҫaba ve saldırılarına karşı tüm devrimci, demokrat, sosyalist-komünist ve yurtsever güçler ortak direniş cephesini oluşturmalı, devrimi korumaya ve geliştirmeye çalışmalıdır.

30 kişinin katledildiği, yüzden fazla kişinin de yaralandığı bu saldırıyı lanetliyoruz!

Kahrolsun Emperyalizm,  Faşizm!

Yaşasın Rojava  Devriminin Zaferi!

Bıji Berxwedana Gelan!

Devrim Şehitleri ölümsüzdür!

 

 

 

Önceki İçerikDersimde katliama kitlesel öfke
Sonraki İçerikADKH; öfkemiz bizi aşıyor