ADGH 8. Kolektif Eğitim Kampı sonuçlandı

Avrupa Demokratik Gençlik Hareketi (ADGH), merkezi eğitim kamplarının 8.sini 25-28 Aralık tarihleri arasında Almanya’nın Güney bölgesinde gerçekleştirdi

HABER MERKEZİ (30.12.2014)-. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 15-30 yaş arası gençlerin katılım gösterdiği kamp, tartışma forumları, workshoplar ve kültür-sanat atölyeleri biçiminde organize edildi.

ADGH’nın, mevcut ekonomik-toplumsal sisteme nasıl bir anlam yüklediği ve bu toplumsal sistemde kendini nasıl konumlandırdığının anlatımıyla başlayan tartışmalarda,  “Nasıl bir dünyada yaşıyoruz” ve  “Nasıl bir gençlik örgütlenmesi” ana başlıklarında 2 forum ve 4 workshop başlığıyla ele alınarak, emperyalist-kapitalist sistemin toplumsal yaşamın birçok dinamiği ve doğa üzerinde yarattığı çelişkiler, tahribatlar, bunların nedenleri ve çözüm yöntemleri tartışıldı.

Örgütlenme araç ve yöntemleri tartışıldı

Forumlarda, nasıl bir dünya ve toplumda yaşadığımızı, böyle bir dünyanın kendi yaşamlarımız ve toplumsal yaşamdaki anlamını, değişime neden ihtiyaç olduğunu, başka bir dünyanın mümkün olup olmadığını, eskiyi yıkmaya ve sosyalist toplumu örmeye aday çeşitli dinamiklerin güncel durumları ve rolleri tartışılırken, bu değişimin ve gençliğin bu değişimdeki rolünün nasıl olacağı sorusuna, özel olarak güncel gençlik mücadelesi gerçekliği üzerinden, “Öğrenci gençliği, işçi-işsiz, göçmen gençlik, sosyal yaşamda gençlik ve cinsler arası eşitsizlik ve gençlik” başlıklarında workshop yöntemiyle pratik yanıtlar aranıp, örgütlenme araç ve yöntemlerine dair fikirler üretildi.

Kampta kolektif birlikteliğin önemine vurgu yapıldı

3 günlük tartışma ve kolektif birliktelikten öğrenilen ve edinilen gözlemler, oluşturulan tiyatro, müzik ve fotoğraf-kısa film dallarındaki atölye çalışmalarıyla birleştirilerek, hayatın birçok alanına dair sorulan sorular, kültür ve sanat araçlarıyla ifadesini buldu.

ADGH 8. Kolektif Eğitim Kampının, teorik- politik- sosyal içeriğine ve organizasyonuna yönelik son gün yapılan değerlendirmede, birçok bakımdan kolektif birlikteliğin ve üretimin yakalandığı ifade edildi. 4 günde edinilen deneyimler ve çıkarılan derslerle, eksikliklerin giderilmesine karar verilerek yeni eğitim yöntemlerine yönelik önerilerin alındığı eğitim kampı, 4 günlük kamp çalışmalarının röportajlar ve görsel malzemelerle aktarıldığı sine vizyon gösteriminin ardından sonlandırıldı.

 

 

 

Önceki İçerikADHK: Yeni yıl tüm halklar için başarı ve mutluluk yılı olsun!
Sonraki İçerikErzincan’da 8 üniversite öğrencisi gözaltına alındı