149. F oturmasında Mehmet Yamaç’a özgürlük istendi

İHD İstanbul Şubesi, hasta tutsaklar için gerçekleştirdiği oturma eylemlerinin 149. Haftası’nda hasta tutsak Mehmet Yamaç’ın tahliyesini talep etti

HABER MERKEZİ (24.01.2015)-  İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, hasta tutsakların serbest bırakılması talebiyle başlattığı oturma eylemlerinin 149. Haftasını geride bıraktı.

Galatasaray Meydanı’nda, “Tecrit Öldürüyor F Tipi Hapishaneler Kapatılsın” , “Hapishanelerde Ölüm İstemiyoruz Hasta Tutuklular Serbest Bırakılsın” pankartları açılarak oturma eylemi gerçekleştirildi. Bu haftaki eylemde 19-22 Aralık 2000’de gerçekleştirilen hapishaneler katliamından bu yana ciğerlerinden rahatsız olan Mehmet Yamaç’ın sağlık durumuna ilişkin bilgiler verildi.   

Mehmet Yamaç hayati tehlike oluşturan sağlık sorunlarına karşın tahliye edilmiyor

İnsan hakları savunucusu Leyla Kaya, Yamaç’ın 19 yıldır müebbet hapis ‘cezası’ nedeniyle hapishanede tutulduğunu belirterek 19 Aralık 2000 tarihinde 20 hapishaneye birden eş zamanlı olarak yapılan saldırılarda, Adana’nın Ceyhan Hapishanesi’nde ağır yaralandığını kaydetti. Yamaç’ın göğüs kafesinin kırıldığını belirten Kaya, “Tam 19 yıldır tedavisi yapılmıyor. Kırılan göğüs kafesinin kırık kaburgaları üst üste binmiş ve göğsün üzerinde kaynamıştır. Atılan kimyasal bombalar ve gazlar nedeniyle akciğerinin bir bölümü yanmıştır. Verilen yanlış ilaçlar nedeniyle midesinde çok sayıda yara meydana gelmiştir.”

Hasta tutsakların mücadelesini yükseltelim

Yamaç’ın 23 Ocak 2013’de Erzurum H Tipi Hapishanesi’nden Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’ne sürgün edilmesi sırasında kalp krizi geçirdiğini belirten Kaya, “19 yıldır Yamaç’ın tedavisi keyfi olarak engelleniyor. Onlarca doktora gitmesine rağmen, hepsi farklı hastalık teşhisleri koydu” dedi.  

Kaya, Yamaç’ın ailesinin Van’da olduğunu ve Van Hapishanesi’ne sevk talebinin engellendiğini belirterek, “Tüm insanlığı, hepimizi tehdit ediyor. Bütün bu uygulamalar aynı zamanda topluma da gözdağıdır. Bu duruma kulaklarımızı tıkayarak gözlerimizi kapatarak asla kurtulamayız. Hapishanelerde zulüm, ölüm ve işkence var. Tutsakları öldürmemek için dur diyelim. Bunun için sıra bize gelse de gelmese de susmayalım” dedi.

 

Önceki İçerikİzmir’de DHF üyesi ve ailesine polis tehdidi
Sonraki İçerikDHF,Ovacık ve Mazgirt Belediye Başkanlarından ortak basın açıklaması