İstanbul’da sokak sokak direniş örülüyor (Foto Haber) (Yenilendi)

İşçi ve emekçilerin birlik ve mücadele günü olan 1 Mayıs’ta polis saldırıları başladı. DİSK’in önünden yürüyüşe geçen devrimci demokratik kurumlar, siyasi partiler, sendikalar, sanatçılar ve aydınların bulunduğu kitleye polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı. Okmeydanı’ndan DİSK’e gitmeye çalışan kitleyle polis arasında çatışmalar yoğunlaşarak devam ediyor. Çatışmalarda yaralılar var

HABER MERKEZİ (01.05.2014)-

Saat 18.00: Okmeydanı’nda polis saldırıları yeniden başladı. Polis kitleye gaz bombasıyla saldırıyor. 

Saat 17.30: Gözaltına alınanların sayısının 200’ü aştığı İstanbul’da, eylemleri takip eden ETHA Muhabiri Ali Haydar Doğan’ın kolu kırılırken, polisin sıktığı tazyikli sudan Ezgi Özen’in beli kırıldı. Saldırılar sırasında çeşitli yerlerinden yaralanan çok sayıda kişi de yaralandı. 

Saat 16.45: Polis Okmeydanı’nda çatışmaya devam eden kitleye üç ayrı akrep aracıyla saldırdı. Polis A-101 ve Şok adlı süpermarketlere gelerek silahlarla içeriye girdi. Polise karşı kitlenin direnişi sürerken, akreplerden görüntü alınıyor. 

Saat 15.00: Okmeydanı’nda halkın Şok ve A-101 adlı süpermarketteki ürünleri kamulaştırarak halka dağıttı. 

Saat 14.30: DİSK Binası etrafında yeniden bir araya gelen devrimci demokratik kurumların bekleyişi sürerken, yeni polis saldırısı bekleniyor. DİSK’e çıkan ara sokaklarda polis saldırılarına karşı direniş sürüyor. 

Polisin Okmeydanı’nda gaz bombalı yoğun saldırısı sürerken, kitle geri çekildi. Gazete büromuzun bulunduğu binanın etrafında yoğun gaz bulutu oluştu. 

Cevahir Oteli’nin arkasındaki sokakta, elleri sopalı faşistler direnişçilere saldırdı. Beşiktaş’taki Yıldız Yokuşundaki Sait Çiftçi Hastanesi yakınında çatışmalar devam ediyor.

Saat 13.30: Polis DİSK Genel Merkezi çevresine yoğun bir saldırı yaparak binanın etrafını boşalttı. Çok sayıda kişi DİSK binasına sığındı. Yaralanan eylemciler DİSK’teki oluşturulan revirde tedavi ediliyor. Ara sokaklarda çatışmalar sürüyor. Polis Şişli Haremşah Caddesi’nde bulunan plastik mermi ve TOMA’larla saldırılarına devam ediyor. Polis çok sayıda kişiyi gözaltına alırken, kitlenin direnişi sürüyor. Polis Şişli’de apartman kapılarında bekleyerek gözaltı yapmak için bekliyor. Şişli’de bir çevik kuvvet polisi eylemciler tarafından etkisiz hale getirildi. 

Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda polis kitleye yeniden saldırdı. 

DİSK binası önünde yeniden bir araya gelen devrimci demokratik kurumlarla sendikaların bekleyişi sürerken polisin yeni bir saldırı yapması bekleniyor. 

DİSK Genel Merkezi’nin sokağına giren polis, en az 25 kişiyi gözaltına alındı. Polis bu sırada çok yoğun gaz kullanırken çok sayıda kişi yaralandı. Gözaltına alınanların binanın arkasındaki sokakta polis araçlarında bekletiliyor.  DİSK üyeleri polis saldırısını engellemek için insan zinciri oluşturdu.

Polis Beşiktaş’ta TKP ilçe binasına girerek 23 kişiyi gözaltına aldı. 

Saat 12.30: Okmeydanı’nda bir yurtsever direnişçi polisin attığı gaz bombasının fişeğiyle ayağından yaralandı. 1 Halk Cephesi üyesi gözüne gelen plastik mermiyle gözünden yaralandı. Polis saldırılarında halktan bir kişi gaz fişeğiyle yaralanırken, 1 yurtsever de omzundan gaz fişeğiyle yaralandı. Okmeydanında polis saldırılarına karşı kitlenin sloganlarla direnişi sürerken, polisin yoğun gaz kullanarak saldırısı devam ediyor.  

Saat 12.00: Okmeydanı’nda polis gaz bombası ve TOMA’larla yoğun bir saldırıya başladı. Kitlenin direnişi sürüyor. Barikatlar kuran kitle direnişe devam ediyor. Okmeydanı’na çevik kuvvet polisleri takviye edilirken, çatışmalar yoğunlaşıyor. Polis saldırılarında 1 DHF üyesi ayağından, 1 Halk Cephesi üyesi ise kafasından yaralandı. 

Polis Eren Sokağı’nda kitleye taşlarla ve gaz bombalarıyla saldırılarına devam ediyor. Kitlenin polise karşı direnişi sürüyor. 

DİSK’e gelmeye çalışan kitleyle polis arasında çatışmalar yaşanırken, Hakan Yılmaz adlı kişi kafasından ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Yılmaz’ın durumu ciddiyetini korurken, DİSK Genel Merkezi’nde yaralılara müdahele etmek için revir kuruldu. Yaralanan bir basın emekçisi doktorların müdahalesiyle tedavi edildi. 

Osmanbey’de de ara sokaklara barikat kuran polis kitlenin Taksim’e gidişini engelliyor. 

Saat 11.30: Okmeydanı’ndan otobana çıkan bir DHF üyesinin üzerine sivil bir araç kasıtlı olarak aracı sürdü. DHF üyesi elinden yaralanarak direnişçiler tarafından tedavi edildi. Sivil araç DHF üyesini bırakarak kaçtı. Okmeydanı’ndan otobanı trafiğe kapatan binlerce kişi DİSK’e doğru yürüyüşe devam ediyor. DHF üye ve taraftarları “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganlarını atarak direnişe devam ediyor. 

Polis saldırısının ardından DİSK’e çekilen kitlenin bekleyişi sürerken, DİSK Binası’nın bulunduğu Halaskargazi Caddesi’ne çıkan ara sokaklarda çatışmalar devam ediyor. 

Saat 11.00: Okmeydanı’nda kitleyle polis arasındaki çatışmalar sürerken, polis Kuruçay Sokağı’nda polisin yoğun yığınağı dikkat çekiyor. DİSK’in önünde yürüyüş başladı. Binlerce kişi de Mecidiyeköy’den DİSK binasına ulaşmaya çalışıyor. DİSK korteji sloganlarla yürüyüşe devam ediyor. Polis barikatı önünde bekleyiş sürerken, “Yaşasın 1 Mayıs” , “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarını atıyor. Polis kitlenin geçişine izin vermezken, kitlenin sloganlar atarak bekleyişi sürüyor.

Okmeydanı’ndaki çatışmalarda polisin yoğun biber gazı, plastik mermiler ve ses bombasıyla saldırısı sürüyor. Okmeydanı’nda bir DHF üyesi elinden, bir DHF üyesi de bacağından yaralandı. Çatışmalar da bir polis de yaralandı. Kitle otobanı kapatarak polisle çatışmaya devam ediyor. Sarıgazi’den gelen kitle polisle çatışarak Okmeydanı’na geldi.

DİSK’te yürüyüş başlarken DİSK Genel Başkanı Kani Beko polisle görüşmeler yaparken,polis kitleye gaz bombası ve tazyikli suyla saldırdı. Saldırı sırasında BDP Milletvekili Sebahat Tuncel atılan yoğun gazdan fenalaştı. Çok sayıda yaralı var. 

Cevahir Otel önünde toplanan binlerce kişiye polis saldırırken, kitle Feriköy yönünde DİSK’e gitmeye çalışıyor. 

Saat 10.30: DİSK önünde bir açıklama yapan GREİF işçileri, FENİŞ işçileri, Kazova işçileri ve Karşı Gazetesi emekçileriyle ortak bir platform kurduklarını belirterek Taksim’e ortak pankartla yürüyeceklerini açıkladı.GREİF işçilerinin temsilcisi Orhan Turhan bir açıklama yaparak 81 gündür sermayenin saldırılarına karşı nasıl direndilerse, 1 Mayıs’ta da alınan güvenlik önlemlerine karşın işçi sınıfının taleplerini dile getirmek için GREİF işçileri olarak sınıf kardeşleriyle birlikte direnişi sürdüreceklerini açıkladı. 

Saat 10.00: DİSK Genel Merkezi’nde toplanan devrimci demokratik kurumlarla sendikalar ve sanatçıların bekleyişi sürerken, DİSK’e çıkan ara sokaklarda küçük gruplar polisle çatışıyor. DİSK’te bekleyişini sürdüren aydınlar arasında Temel Demirer, Sibel Özbudun da bulunuyor. 

Haber Türk canlı yayın yaparken, DİSK’in önünde bekleyen kitle tarafından “Alo Fatih” sloganlarıyla burjuva medyayı protesto etti. Eylemciler esas hedeflerinin basın emekçileri olmadığını da belirtti. Aydın ve sanatçıların DİSK önündeki bekleyişi sürüyor. Okmeydanı Cemevi civarında gözaltına alınanlar var. 

DİSK’in önünde Kazancı Yokuşu’nda yapılacak anma için saat 11.00’de yürüyüşün başlayacak. Yürüyüşe polisin saldırması bekleniyor. 

Saat 09.30: Okmeydanı’nda 07.30’dan itibaren başlayan çatışmalar devam ederken, polis Okmeydanı girişini polis barikatlarıyla kesti. Polis kitleye gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırırken, kitle havai fişeklerle direnişini sürdürüyor. Okmeydanı’nın etrafını adeta ablukaya alan polis, kitlenin Mecidiyeköy yönüne gidişine izin vermiyor.

Saat 09.00: İşçi ve emekçilerin birlik ve mücadele günü olan 1 Mayıs’ta alanlara çıkan kitleleri, polis Taksim, Mecidiyeköy, Şişli ve Beşiktaş başta olmak üzere İstanbul’un birçok yerinde ablukaya aldı. Polisin Taksim’e giden caddeler üzerinde yürüyenlere GBT kontrolü yaparken, gözaltılar yapıyor.   

Polis Beşiktaş’ta toplanan kitleye gaz bombası ve plastik mermilerle saldırırken çatışmalar sürüyor. 

Boğaz Köprüsü’nden yalnızca araçlarla otobüslerin geçişine izin verilirken, polis Çağlayan’dan Mecidiyeköy’e geçişleri engellemek için Mecidiyeköy Metrobüs Durağı’nın Çağlayan yönünü barikatlarla kapattı. Çok sayıda TOMA’nın bekletildiği Meciyeköy’de, Cevahir Otelinin bulunduğu yerde de polis barikatları kuruldu. Kitlenin DİSK Genel Merkezi’ne de gidişine izin verilmezken, basın kartı olan gazetecilerin de geçişine izin verilmiyor.

Saat Okmeydanı’nda 07.30’dan itibaren çatışmalar devam ederken, polis gaz bombası ve plastik mermilerle kitleye saldırıyor. 

 

 

Önceki İçerik1 Mayıs Koordinasyonu oluşturuldu: #1MayisKoordinasyon
Sonraki İçerikAnkara’da polis saldırıları sürüyor (Yenilendi)