1 Mayıs Koordinasyonu oluşturuldu: #1MayisKoordinasyon

1 Mayıs’ta devrimci demokratik kurumlar ortak hareket edecek. 1 Mayıs Koordinasyonu oluşturan kurumlar 1 Mayıs’ta gelişmelere ortak bir refleks geliştirmek için twitter adresi açtı.  

HABER MERKEZİ(30.04.2014)- Demokratik Haklar Federasyonu, Devrimci Proletarya, Emek ve Özgürlük Cephesi, Kaldıraç, Köz, Mücadele Birliği, Proleter Devrimci Duruş ve TKP 1920 içerisinde olduğu kurumlar açtığı 1MayisKoordinasyon adlı twitter adresinden an ve an gelişmeleri ve ortak yönelimi belirleyecek. Kurumların yayınladığı ortak metin şu şekilde:

“İşçi, emekçilere…

Basına ve halklarımıza…

Yıllarca süren mücadele sayesinde kazandığımız Taksim Meydanı, egemenler tarafından 2013’te olduğu gibi, tamamen keyfi bir şekilde, 2014 1 Mayısı’na kapatılmak isteniyor. Geçen sene, yasadışı bir şekilde başlattıkları tünel inşaatını bahane etmişlerdi. Bu sene ise, böyle bir bahaneleri de yoktur.

Bu yasaklama kararları, kendi koydukları hukuku dahi çiğneyerek alınmaktadır. Açıktır ki, işçi-emekçi halkın örgütlü gücünden, yüz binler olup kendi gündemlerini, taleplerini ortaya koymasından korkuyorlar.

31 Mayıs 2013’te Taksim-Gezi Parkı’nda patlayan ve ülkenin dört bir yanına dalga dalga yayılan isyan, ayaklanma korkularının boşuna olmadığını göstermiştir.

Şimdi, bu halk hareketinin örgütlü bir güce dönüşme ihtimali onların kâbusu olmuştur.

Yasaklarının arkasında, onlar için cennet; bizler, işçi-emekçiler için cehennem demek olan düzenlerinin yıkılma korkusu vardır.

Onun için, günler öncesinden medyadan, aldıkları “önlemleri” duyurup, kendi korkularını bize bulaştırmaya çalışıyorlar. Oysa yeni bir şey yoktur. 2007, 2008, 2009 ve 2013’te de benzer “önlemleri” alıyorlardı.

Bizden, kendi keyfi yasaklarına uymamızı bekliyorlar. Biz aşağıda imzası bulunan kurumlar, 2007, 2008, 2009 ve 2013’te olduğu gibi, onların yasaklarına göre değil, kendi düşüncelerimize, değerlerimize ve tarihimize göre hareket edeceğiz.

Can bedeli kazandığımız 1 Mayıs alanı Taksim’e, 2014’te de geleceğiz. 1 Mayıs günü, her türlü engeli aşarak, koordine bir şekilde hareket edeceğiz.

Emeğin, doğanın, kentlerin yağması üzerine kurulmuş bu çürümüş sisteme karşı sözü olan herkesi, Gezi ruhuyla, 1 Mayıs’ta kendi talepleri ile Taksim’de birlikte olmaya ve birlikte davranmaya çağırıyoruz.

Demokratik Haklar Federasyonu, Devrimci Proletarya, Emek ve Özgürlük Cephesi, Kaldıraç, Köz, Mücadele Birliği, Proleter Devrimci Duruş, TKP 1920.”

Email: mayiskoordinasyon@gmail.com

Twitter: twitter.com/1MayisKoordinasyon

 

 

 

Önceki İçerikADHK: 4 Mayıs Dersim Tertelesidir
Sonraki İçerikİstanbul’da sokak sokak direniş örülüyor (Foto Haber) (Yenilendi)