‘1 Mayıs meşrudur yargılanamaz’

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve devrimci demokratik kurumların çağrısıyla 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nü Taksim Meydanı’nda kutlamak için yaptığı çağrı nedeniyle sendika temsilcilerine dava açıldı. Açılan davanın ilk duruşması bugün başladı

İSTANBUL (06.02.2015)- 2014 yılında sendikaların ve devrimci-demokratil kurumların çağrısıyla Taksim Meydanı’nda kutlanmak istenen 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’ne AKP iktidarı tarafından yasak getirilmişti. AKP iktidarının getirdiği yasağa karşı ısrarla Taksim Meydanı’nda olacağını ilan eden sendikalar ile devrimci demokratik kurumlar Taksim Meydanı zorladı. İstanbul’un birçok semtinden Taksim Meydanı’na gitmek isteyen işçi ve emekçilere, polis gaz bombası, plastik mermi, TOMA ve akreplerle saldırmıştı. AKP iktidarının taşeronluğunu yapan savcılar, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Başkanı Lami Özgen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve TTB Merkez Konseyi Başkanı Ahmet Özdemir hakkında “Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma” iddiasıyla dava açtı.

Duruşma öncesi DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ile aralarında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun da olduğ devrimci demokratik kurumlar tarafından saat 12.30’da İstanbul Adalet Sarayı (Çağlayan Adliyesi) önünde basın açıklaması düzenlendi.

Adliye önünde toplanan işçi-emekçiler “Emekçiler Faşizmi Yargılıyor Taksim 1 Mayıs Alanıdır Yargılanamaz” pankartını açtı.

‘Meydanlar yasaklanamaz’

Basın açıklamasında, mahkemeye savunma yapmaya gelmediklerini tam tersine faşizmi yargılamayı geldiklerini, işçi grevlerinin meşru olduğunu ve asla grevlerin yasaklanamayacağı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Her yıl daha fazla katılımla, daha büyük çoşkuyla gerçekleşen Taksim 1 Mayıs’ı iktidarı rahatsız etmiş ve 2012’deki devasa kutlamanın ardından 2013’de saldırılar başlamıştır. AKP hükümeti tüm mahkeme kararlarına ve üç yıl boyunca hiçbir olumsuz durum yaşanmamasına rağmen 1 Mayıs’ta Taksim’i yasaklayarak suç işlemiştir. İşçileri, emekçileri 1 Mayıs’ta Taksim’e çağırmak değil bunu engellemek suçtur. Sadece Taksim’i değil, emeğin var ettiği kentlerin neredeyse tüm merkezi meydanlarını, ‘yasaklı meydan’ olarak emeğe kapatmak suçtur.”

Basın açıklamasına uluslararası sendika temsilcileri de katılarak söz aldı.

Almanya Eğitim Sendikası Temsilcisi (GEW) Watker Busch, Almanya’dan buraya dayanışma ve öfkelerini göstermek için geldiklerini, toplantı ve yürüyüş hakkının temel hak olduğunu belirterek engellenmemesi gerektiğini vurguladı. 

Önceki İçerikDHF’den Kadıköy mitingine çağrı!
Sonraki İçerikSGK Okmeydanı’nda katledilen Uğur Kurt’tan belge istedi