Zonguldak ve Bartın’da yine göçük ve yine katliam!

Bartın’da bir kömür işletmesine ait madende yaşanan göçükte mahsur kalan iki Çinli işçi hayatını kaybederken, Zonguldak’ta bugün öğle saatlerinde yaşanan göçükte de 2 işçi mahsur kaldı

HABER MERKEZİ (01.11.2014)- Karaman’ın Ermenek ilçesinde 18 işçinin madende mahsur kaldığı göçük ve yürütülen tartışmalar gündemdeki yerini korurken, bu kez de Bartın ve Zonguldak’ta iki ayrı madende göçük yaşandı. AKP iktidarı döneminde giderek artan madenci katliamları böylece hız kesmeden devam etti. İş güvenliği ve işçi sağlığı önlemlerinin alınmaması ve madenlerde taşeron çalışmanın giderek yaygınlaştırılmasıyla birlikte yeni maden işçilerinin katledilmesinin önü açılmaktadır.   

Katledilen işçilerden birinin cesedi madenden çıkarıldı

Bartın’ın Amasra ilçesinde özel bir kömür işletmesine ait maden ocağında galeri açma işi sırasında meydana gelen göçükte mahsur kalan 2 Çinli işçiden 1’inin cesedi madenden çıkarıldı. Tarlaağzı Köyü mevkiindeki maden ocağında galeri açma işinin yürütüldüğü sırada eksi 300 kodunda yaşanan göçükte mahsur kalan Maoshun Yang  (38) ile Shoujle Sun’un (37) cesetlerine AFAD ekiplerinin çalışmaları sonucu ulaşıldı. Yang’ın cesedi ocaktan çıkarılarak Bartın Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.  

Bugün öğle saatlerinde ise Zonguldak’ın Gelik Beldesi Ayiçi Mahallesi’nde ruhsatsız olarak işletilen kömür ocağında yaşanan göçükte ise ilk bilgilere göre 2 maden işçisi mahsur kaldı.

 

   

Önceki İçerikIsparta’da 15 mevsimlik işçi hayatını kaybetti
Sonraki İçerikAmed’de on binler Kobanê için yürüyor