Zeynel Deniz Hannover’de son yolculuğuna uğurlandı

ADHK tarafından Zeynel Deniz anısına, 29 Kasım 2015 tarihinde Hannover kentinde bulunan Alevi Kültür Merkezinde anma toplantısı düzenlendi

ALMANYA (30.11.2015)- Uzun yıllar boyunca hem ülkede hem de kaldığı yurtdışında demokrasi ve devrim mücadelesinin bir emek neferi olarak mücadele eden ADHK faaliyetçisi Zeynel Deniz 27 Kasım günü tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmişti.

ADHK tarafından Zeynel Deniz anısına, 29 Kasım 2015 tarihinde Hannover kentinde bulunan Alevi Kültür Merkezinde anma toplantısı düzenlendi. Saat: 14.30 da başlayan anma ve uğurlama toplantısına 300’ü aşkın bir katılım oldu.

ADHK tarafından yapılan açılış konuşmasının ardında, Zeynel Deniz şahsında yitirilen tüm devrimciler için ve 28 Kasım günü Amed’de faalli belli bir suikastla katledilen Amed Barosu başkanı Tahir Elçi anısına yapılan saygı duruşu ile başladı.

Ardında MKP Avrupa Komitesinin mesajı okundu. Mesajda; “40 yıl süresince Maoist Parti’nin yanında yer alan mücadele yürüten, faaliyetlerini örgütleyen Zeynel yoldaşın yaşamından öğrenerek, anılarını kavgamızda yaşatarak, birlikte büyüttüğümüz umudu daha da ileriye taşıyıp zafere ulaştıracağımızı bir kez daha ilan ediyor ve onun şahsında yaşamını güzel ve anlamlı kavgalara armağan eden tüm yoldaşlarımızı saygıyla anıyoruz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Zeynel Deniz’in anısına hazırlanan sinevizyon gösterimi katılımcılarda hüzünlü anlar yaşattı. Ardında Zeynel Deniz yoldaşın eşi Yeter Deniz söz aldı. 22 yıllık sürgün hayatında topraklarına hasret yaşayan Almanya’da yaşadığı sürece eşitlik ve özgürlük düşünü asla bırakmayan Zeynel Deniz`i anlatarak anmaya katılan ve yoğun ilgi gösteren herkese teşekkür etti. Annesinin ardından söz alan oğlu Serdar Deniz ise ‘’Biz sosyalist, Partizan bir babanın oğulları olarak dünyaya gözlerimizi açtık. Bizlerin babası, sizlerin yoldaşı bize yaşadığımız sürece saflığımızı ve eşitliğe, adalete olan inanç ve mücadelenizi kaybetmeyin dedi. İyi ki bizler Partizan bir babanın evlatları olarak doğduk. O asla vazgeçmedi. Topraklarına olan özlemi ve hasreti buradaki mücadelesi gibi hiç dinmedi. Onun adına da kendi adıma da bizleri günlerdir yalnız bırakmadığınız, acımızı paylaşıp bölüşerek azalttığınız için sizlere teşekkür ediyoruz.“ dedi. Zeynel Deniz’i ve yaşamını betimleyen şiiriyle Yusuf söz aldı. Kurumlar adına sırasıyla, Partizan, DİDF, ATİF-YDG temsilcileri Zeynel Deniz yoldaşın yaşamına dair vurgular yaptılar. Anma toplantısı Zeynel Deniz yoldaşın anısına verilen yemekle sonlandırıldı.

Zeynel Deniz yoldaşın cenazesi 30 Kasım pazartesi günü Dersime gönderilecek. Hozat ilçesinde düzenlenecek cenaze töreni ile defin edilecektir.

 

 

Önceki İçerikElçi’nin katledilmesini protesto edenlere saldırı: 1 kişi katledildi
Sonraki İçerik‘Şiddetiniz isyanımızdır!’