Yüksekova’da halka ateş açan polis 2 kişiyi katletti

Yüksekova’da dün HPG’lilerin mezarlarının tahrip edilmesini protesto eden kitleye ateş açan polis, Veysel İşbilir ile Mehmet Reşit İşbilir’i katletti.  Cenazeleri almak için hastane önünde bekleyen kitleye yeniden saldıran polis, cenazeleri kaçırdı. Otopsinin ardından hastaneden alınan cenazeler, bugün Yüksekova’ya gönderilecek

HABER MERKEZİ (07.12.2013)- Yüksekova’da HPG’lilerin mezarlarının tahrip edilmesini protesto kitleye polis saldırısı sonucu yaşanan çatışmalarda 2 kişi katledilirken, polis hastaneden cenazeleri kaçırdı.

Mezarlıkta toplanan kitle ilçe merkezine yürürken, burada yapılan basın açıklamasının ardından polis kitleye tazyikli su ve plastik mermilerle saldırdı. Kitle polis saldırısına karşı taş ve Molotofkoyteylleriyle karşılık vererek direnişe geçti. 

Polis cenazeleri kaçırdı

Polisin ateş açması sonucu Mehmet Reşit İşbilir ile Veysel İşbilir katledildi. Cenazeleri Yüksekova Devlet Hastanesi morguna kaldırılırken, polis hastane çevresini ablukaya aldı.

İlçede gerginlik devam ederken, katledilen Reşit ve Veysel İşbilir’in cenazelerini kaçıran polis, cenaze almak için Yüksekova Devlet Hastanesi önünde bekleyen kitleye yeniden saldırdı. Polis hastaneye girmek isteyen İşbilir ailesi ile halka gaz bombalarıyla saldırırken, otopsi için hastane morgunda bekletilen cenazeleri de ailesinden habersiz hastaneden kaçırdı. Hastanenin önünde ve içerisinde polis ablukası uzun süre devam etti.

İşbilir kardeşlerin cenazeleri bugün Yüksekova’ya gönderilecek

Dün otopsi yapılmak üzere Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne getirilen cenazeler, bugün ailesi tarafından alındı. Cenazeler otopsinin tamamlanmasının ardından Sebze Hali Camii’ne getirildi. Cenazelerin bugün yapılacak törenin ardından Yüksekova’ya gönderileceği bildirildi. Yapılacak törene BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Kuzey Kürdistan’daki BDP milletvekillerinin de katılacağı açıklandı.

Bugün yapılacak cenaze töreni öncesi halkın bekleyişi sürerken, Hakkari merkez, Yüksekova ile Hakkari’nin diğer ilçelerinde esnaflar bugün kepenklerini açmadı.  

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz..

 

 

Önceki İçerikDHF Hozat’ta Yerel Yönetimler 3. Toplantısı’nı gerçekleştirdi
Sonraki İçerikHekimlerin Gezi Parkı’ndaki eylemine polis saldırdı