YTÜ Davutpaşa Kampüsü’ndeki Davutoğlu protestosuna polis saldırdı

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde düzenlenecek “Esenler Belediyesi Geleceğin Şehirleri Sempozyumunun gala yemeğine” katılmak üzere üniversiteye giden Başbakan Ahmet Davutoğlu, üniversite öğrencilerinin protestolarıyla karşılandı. Üniversite öğrencilerinin protestoları devam ederken üniversitelilere saldıran polis 10’un üzerinde öğrenciyi darp ederek gözaltına aldı

İSTANBUL (24.12.2014)- Davutpaşa Kampüsü’nde Saat 11.00’den itibaren yapılan protesto için Davutpaşa Kampüsü Yemekhanesi önünde bir araya gelen Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri, bildiri dağıtıp afiş asarak Davutoğlu’nu protesto eden sloganlar atmaya başladı. Üniversite içerisinde polis yığınağının yanı sıra afiş asan bir öğrenci, Özel Güvenlik Birimleri tarafından engellenmek istendi. Üniversite öğrencileri karşı koyarken, kısa süren bir çatışma yaşandı. Üniversite öğrencileri “AKP defol üniversiteler bizimdir” , “ÖGB defol üniversiteler bizimdir” sloganlarıyla polis ve ÖGB’leri protesto ederken, polis üniversite öğrencilerinin çevresini kuşatarak yeni bir saldırı için hazırlık yapmaya başladı. 

10’un üzerinde üniversiteli darp edilerek gözaltına alındı

ÖGB’ler öğrencilerin yaptığı afişleri sökmeye devam ederken öğrencilerin tepkisi de sürdü. ÖGB’ler öğrencilere saldırırken ardından polis ÖGB’lerin aradan çekilmesini söyleyerek üniversitelilere yeniden saldırdı. Üniversiteliler yemekhaneye doğru çekilirken, polis yemekhaneye girerek üniversite öğrencilerini darp ederek tek tek gözaltına almaya başladı. Öğretim görevlilerinden biri gözaltıları engellemeye çalışsa da polis tarafından dikkate alınmadı. Şu ana kadar 10’un üzerinde üniversite öğrencisi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan bir öğrenciyi polisin elinden kurtarmaya çalışan birkaç üniversite öğrencisine de saldıran polis, bütün öğrencileri gözaltına aldı. Polis ayrıca kolu kırık bir öğrenciyi de kolunun kırık olduğunu söylemesine karşın darp ederek gözaltına aldı.

Polis gözaltıları protesto eden üniversitelileri tehdit etti

Gözaltıları protesto eden üniversite öğrencilerine de tehditler savuran polis, protestocu öğrencileri de gözaltına alacağı tehdidinde bulundu. Polis yemekhane önüne de barikat kurarken üniversitelileri gözaltına almaya devam ediyor. 

Gözaltına alınan üniversite öğrencilerinden 2’sinin Gençlik Muhalefeti üyesi, 3’ünün Öğrenci Kolektifleri üyesi ve 1’inin HTKP üyesi olduğu öğrenildi.

 

 

Önceki İçerikTorunlardaki işçi katliamı davası başladı (Yenilendi)
Sonraki İçerik‘Baskılar demokratik haklar mücadelesinin önüne geçemeyecek’