YPG güçlerinin IŞİD saldırılarına karşı direnişi sürüyor

IŞİD çetelerinin YPG güçlerine yönelik saldırıları devam ederken, YPG güçleri çok sayıda IŞİD üyesini öldürerek mühimmat dolu birçok aracı imha etti. YPG saflarına IŞİD tarafından ajan olarak gönderilen C. M. deşifre olunca çeşitli itiraflarda bulunarak askeri, siyasi ve dini eğitim aldığını kaydetti. C. M.’nin itirafları AKP iktidarının IŞİD’e olan desteğini de açıkça ortaya koydu

HABER MERKEZİ (22.08.2014)- Şengal’in batısındaki Cizile Köyü yakınında HPG ve Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ)’ne yönelik saldırı girişiminde bulunan IŞİD çeteleri, darbe alarak geri çekildi.

Şengal’in batısındaki Cizile Köyü yakınlarında 21 Ağustos Perşembe akşamı HPG ve YPŞ güçlerine yönelik IŞİD çeteleri tarafından saldırı girişiminde bulunuldu.

Bu girişim HPG ve YPŞ güçleri tarafından engellenerek çetelere ait iki araç darbelendi. IŞİD çeteleri HPG ve YPŞ güçlerinin direnişi sonucunda geri çekilmek zorunda kaldı.

Kobanê’de çetelere ait iki araç imha edildi

YPG güçleri Batı Kürdistan’ın Kobanê bölgesinde, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerine ait doçka silah yüklü iki aracı imha ederken, en az bir çete üyesini öldürdü.

YPG kaynaklarından edinilen bilgilere göre Kobanê’nin doğusundaki El Ehmedi Köyü’nde IŞİD çeteleri ile YPG savaşçıları arasında çatışma çıktı.YPG savaşçıları çetelere ait doçka (uçak savar) yüklü bir aracı imha etti.

YPG güçleri, Kobanê’nin güney batısındaki Caada Köyü’nde de çetelere ait bir aracı hedef alarak imha etti. Saldırıda bir çete üyesi öldürüldü. YPG güçleri diğer bir aracı ise darbeledi.

Cezaa’da çatışmalar yoğunlaşıyor

Batı Kürdistan’ın Irak’la sınırı olan Cezaa bölgesine yönelik IŞİD’in düzenlediği saldırılar nedeniyle yaşanan çatışmalar, dördüncü gününde bütün şiddetiyle devam ediyor. Çatışmalarda son 24 saat içinde en az 18 çete üyesi öldürüldü. 4’ü sağ yakalanan çete üyelerine ait çok sayıda araç da imha edildi. Çatışmalarda 1 YPG savaşçısı da hayatını kaybetti.

IŞİD’in 19 Ağustos’tan bu yana sınır hattındaki Cezaa, Bêgara, Hemedan, Zerga ve Arcê alanlarına yönelik saldırıları devam ediyor.

YPG Basın Merkezi çatışmalara ilişkin şunları dile getirdi: “Irak’ın farklı bölgeleriyle, Hol, Dera Zor (Deyr Ez-Zur) ve Suriye’nin diğer alanlarından yapılan takviye ve ağır silah/teknik desteğiyle ilerlemek isteyen çete güçleri bu şekilde amaçlarınaulaşmaya çalışmaktadır. Buna karşın YPG güçlerimizin destansı direnişi dördüncü gününde tüm bu cephelerde devam etmektedir.”

21 Ağustos’tan bu yana çatışmaların bütün cephelerde yoğun bir şekilde devam ettiğini kaydeden YPG Basın Merkezi, “Çeteler Irak’tan, Dera Zor ve çeşitli yerlerden getirdikleri ağır silah ve sayı takviyesine rağmen ilerleyememektedir. Saldırılarından şu ana kadar sonuç alamayan çeteler bölgede bazı Arap vatandaşları da vahşice katletmişlerdir” dedi.

Son 24 saatin bilançosu

YPG, IŞİD çetelerine karşı direnişin son 24 saatinin bilançosunu şöyle açıkladı:

-Cezaa ve Bêgara Köylerinde aralıksız süren çatışmalarda güçlerimizce tespit edilebilen 50 çete üyesi öldürülmüştür. Yine dün (21 Ağustos) gece 01.00’dan bu sabah 05.00’a kadar çetelerin tüm saldırıları, yoğun ve şiddetli çatışmalar ardından püskürtülmüştür. Bu çatışmalarda da tespit edilebilen 18 çete üyesi öldürülmüş, 2 çete üyesinin cenazesi silahları ve bol miktarda patlayıcıyla birlikte güçlerimizin eline geçmiştir. Bu çete üyelerinden biri dün Hol’den özel olarak gönderilen sabotaj uzmanıdır.

-Dünden beri yaşanan çatışmalarda çetelere ait 1 tank ve 4 araç imha edilmiştir.

-Güçlerimizin yürüttüğü bu direniş kapsamında Migrênat Köyü çetelerden kurtarılmış ve 4 çete üyesi sağ ele geçirilmiştir.

-Dün gece saat 02.00’de Arcê Köyü’nde üslenen çetelere karşı güçlerimiz bir saldırı düzenlemiştir. Bu saldırıda çetelere kayıp verdirilmiş fakat ölü ve yaralı sayısı netleştirilememiştir.

Batı Kürdistan’ın Til Koçer kenti karşısında, Musul sınırındaki Rabia’da, IŞİD çetelerinin saldırı düzenlediğini belirten YPG Basın Merkezi, saldırının püskürtüldüğünü ve bir doçka aracın imha edildiğini açıkladı.

Basın Merkezi ,”Cezaa ve çevresinden yaptığı saldırıları sonuç almayan çetelerin Irak’ın Musul iline bağlı Rabia kasabasından düzenlediği saldırı da güçlerimizce püskürtülmüştür. Burada çetelere ait 1 doçka aracı imha edilmiştir. Yine Rabia’da çetelere ait cephanelik isabet alarak imha olmuştur” dedi.

YPG Basın Merkezi son olarak, “Dün gün boyu ve geceden sabaha kadar olan çatışmalarda 1 yoldaşımız kahramanca savaşarak şehit düşmüş, 6 arkadaşımız da yaralanmıştır” ifadelerine yer verdi.

IŞİD ajanının itirafları

YPG kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, IŞİD tarafından ajanlık yapmak üzere gönderilen 17 yaşındaki C. M., YPG güçlerine çeşitli itiraflarda bulundu.IŞİD kampının Antep’te olduğunu belirten C. M. , kampta her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını, aylarca askeri, siyasi ve dini eğitim aldığını itiraf etti. Antep’te Arapça ve Türkçe bilen kişiler tarafından eğitildiğini itiraf eden C. M. , “güven” sınavından da geçirildiğini kaydetti.

C. M. itiraflarında şunları dile getirdi: “Kampta benim dışımda iki Kürt çocuk daha vardı. Bir gece eğitmenler gelerek, bizim güven sınavından geçeceğimizi söyledi. Beni ve diğer Kürt çocuklarını kamptan alarak, Antep’in içine götürdüler. Antep’te iki çocuk başka bir eğitmenle birlikte indi. Sonra Antep’in bir mahallesine girdik ve bir dükkanın önünde durduk. Eğitmenci, dükkancıya arka tarafta bulunan bazı şeyleri almak istediğini söyledi. İçeri girdik, dükkancının arkası bize dönünce, bir tabanca çıkararak elime verdi, ‘Hadi bakalım kendini ispatlamak için ateşle’ dedi. Tabancayı dükkancıya çevirerek ateşledim ama içinde mermi yoktu. Sonra arabaya binerek, kampa geri döndük.”

YPG güçlerinin şüphelenmesi üzerine her şeyi itiraf etti

IŞİD’in yaşananların ardından kendisine güvendiğini kaydeden C. M., Azaz’dan Efrîn’e geçerek, bir IŞİD ajanı olarak YPG saflarına gitmesi için görevlendirildiğini açıkladı. C. M. itiraflarına şu ifadelerle devam etti: “Tabanca olayından sonra iki eğitmen geldi, ‘Efrîn’de YPG’ye katılacaksın, çok çalışıp gözlerine gireceksin. Sonra özel birliklerine girmek istediğini söyle. Orada bekle, biz sana ulaşıp ne yapman gerekeni söyleyeceğiz’ dediler. Bir gün sonra daha önce hiç görmediğim bir kişi, beni ve arabadaki başka birini Kilis kapısına kadar getirdi. Gösterdiği yerden sınırı geçmemizi isteyerek, ‘Askerler bir şey yapmaz korkmayın. Yakalanırsanız da sizi bıraktırırım, buradayım. Sınırın diğer tarafında bizimkiler sizi yakalayabilir. O zaman kim olduğunuzu söylersiniz’ dedi. Gösterdiği yerden vurup geçtik. Zaten tel örgütleri geçer geçmez bizi yakaladılar. Antep’teki eğitim kampından geldiğimizi söyledik, bizi Azaz’da bir yere götürdüler. İki gün sonra bizi bırakıp, gidebileceğimizi belirttiler. Ardından, önce ailemin yanına gittim. Sonra bana verdikleri görevi yerine getirmek için, YPG’ye katılmak üzere kampa gittim. Katılmak istediğimi söyledim. Yaşımı sordular 17 olduğunu söyledim. Yaşamın tutmadığını onun için kabul etmeyeceklerini söylediler. Ama verilen görevi yerine getirmek için ısrar ettim. Israr edince benden şüphelendiler. Deşifre olunca her şeyi olduğu gibi anlattım.”

Önceki İçerikVarto’da halka silahlı saldırı
Sonraki İçerikİsrail Gazze’de katliama devam ediyor