‘Yol yeşilken geri dönün!’ -Foto Haber-

Fırtına İnisiyatifi, Doğu Karadeniz’de yapılmak istenen ‘Yeşil Yol’ projesini, İstiklal Caddesi’nde yapılan bir yürüyüş ve basın açıklamasıyla protesto etti

HABER MERKEZİ (12.07.2015) – Fırtına İnisiyatifi, AKP iktidarının doğayı talan projelerinden olan ‘Yeşil Yol’ planına karşı bugün Galatasaray Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı.

Saat 14.00’de Tünel’de yüzlerce kişi toplandı. Burada TMMOB’dan Cemalettin Küçük kısa bir konuşma yaptı. Küçük konuşmasında, Yeşil Yol projesini daha öncede gördüklerini, mavi yol adı altında Karadeniz’de yapılan doğa katliamını bildiklerini aktardı. Vadilere taş ocağı adı altında girilerek doğanın talan edildiğini, akarsuları HES’lerle talan ettiklerini söyleyen Küçük; “Bu halkı güvenlik güçleriyle korkutamazsınız. Siz her taşa dokundukça, biz o taşın altından çıkacağız ve o taşın altından çıkmakla kalmayıp o taşı kafanıza atacağız” dedi.

Ardından yüzlerce kişilik kitle Tünel’den Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte sık sık “Ormanıma, suyuma, yaylama dokunma”, “Dur de dur de yeşil yola dur de”,”Susma haykır yaylalar halkındır”, “Havva anaya selam mücadeleye devam”,”Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı.

‘Bizler doğanın sahibi değil, parçasıyız’

Ardından Galatasaray Meydanı’na gelen kitle burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında; “Bizler, doğanın sahini değil bir parçası olduğunu düşünen doğa ve yaşam savunucuları olarak bugün burada HES’ler, taş ocakları, madenler, termik ve nükleer santral projelerinden sonra, Karadeniz yaylalarını ranta, talana ve imara açacak olan, kamuoyunda bilinen adı ile Yeşil Yol’a karşı sesimizi yükseltmek sözümüzü söylemek için toplandık” denildi.

‘Yeşil Yol’ projesinin hizmet için değil rant için yapıldığını değinilen açıklamada; “Bizler ‘Yeşil Yol’ adı altında sunulan bu projenin “turizm ve hizmet” nedeni ile planlanmadığını, başta yayla ve meraların ranta ve imara açılmasına neden olacağını ve bölgeyi yol güzergahında bulunan maden yataklarının işletilmesi ve nakliyatı faaliyetlerine açık bir hale geleceğini biliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca açıklamada Fırtına Vadisi’nin Avrupa Peyzaj Sözleşmesi ile Dünya Kültürel ve Doğa Mirasının Korunması Sözleşmesi kapsamında hem doğal sit alanı hem de Milli Park olduğuna vurgu yapıldı.

Basın açıklaması, bu projenin bir sonraki adımların öncüsü olduğu ve nelere alt yapı oluşturacağının bilindiği, yaylaların nasıl bir karanlık geleceği beklendiğini farkında olan, sorumluluk sahibi insanlar olarak bu projeye karşı çıkıldığı ifadeleri ile son buldu.

 

Önceki İçerikKadının Adı Var: Çilem Doğan, Hacire Göv.!
Sonraki İçerikDKH kadın kampı programını yayınladı